Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Skryptowe zarządzanie aktualizacjami

Data publikacji: 02-12-2013 Autor: Michał Gajda

Windows Update Agent API stanowi alternatywę dla standardowych mechanizmów zarządzania usługą Windows Update. Interfejs ten pozwala nie tylko na samą aktualizację oprogramowania, ale również i na konfigurację oraz zarządzanie dodatkowymi składnikami usługi.

Usługa Windows Update stanowi podstawowy komponent systemu Windows, zapewniający stacji roboczej dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania. Dzięki niemu możliwe jest stałe utrzymywanie oprogramowania na aktualnym poziomie. Pozwala to nie tylko na usuwanie wadliwych funkcjonalności w poszczególnych aplikacjach, ale przede wszystkim wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa stacji roboczej, a co za tym idzie – całej infrastruktury organizacji.

Serce tej usługi stanowi agent Windows Update, a dystrybuowanie paczek z oprogramowaniem za jego pomocą może być wykonywane na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie interfejsu Windows Update Agent API („IT Professional” 11/2013, s. 31). Pozwala on w głównej mierze na przeprowadzenie procesu aktualizacji, począwszy od samego skanu maszyny pod kątem zainstalowanego oprogramowania oraz wykrycia niezbędnych dla niego aktualizacji, poprzez etap ich pobierania i instalowania. Przeprowadzanie tegoż procesu nie jest jedyną możliwą funkcjonalnością interfejsu. API to posiada również zestaw klas Component Object Model (COM) przeznaczonych na przykład do konfigurowania samej usługi czy nawet w pewnym sensie raportowania stanu aktualizacji oprogramowania stacji roboczej.

Konfiguracja usługi

Podstawową klasą Component Object Model odpowiadającą za konfigurację usługi Windows Update jest Microsoft.Update.

 

AutoUpdate. Przechowuje ona wszystkie niezbędne informacje o aktualnym stanie usługi, parametrach, z jakimi pracuje, oraz stanem poprzednich synchronizacji i instalacji aktualizacji. Aby wykorzystać tę klasę w celu wprowadzenia zmian, konieczne jest użycie konsoli Windows PowerShell z uprawnieniami administratora, w przeciwnym wypadku możliwe będzie jedynie podejrzenie bieżącej konfiguracji usługi. W celu utworzenia obiektu na bazie klasy Microsoft.Update.AutoUpdate wystarczy posłużyć się cmdletem New-Object wraz z parametrem -ComObject:

$AutoUpdate = New-Object -ComObject Microsoft.Update.AutoUpdate

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"