Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Skryptowe zarządzanie aktualizacjami

Data publikacji: 02-12-2013 Autor: Michał Gajda

Windows Update Agent API stanowi alternatywę dla standardowych mechanizmów zarządzania usługą Windows Update. Interfejs ten pozwala nie tylko na samą aktualizację oprogramowania, ale również i na konfigurację oraz zarządzanie dodatkowymi składnikami usługi.

Usługa Windows Update stanowi podstawowy komponent systemu Windows, zapewniający stacji roboczej dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania. Dzięki niemu możliwe jest stałe utrzymywanie oprogramowania na aktualnym poziomie. Pozwala to nie tylko na usuwanie wadliwych funkcjonalności w poszczególnych aplikacjach, ale przede wszystkim wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa stacji roboczej, a co za tym idzie – całej infrastruktury organizacji.

Serce tej usługi stanowi agent Windows Update, a dystrybuowanie paczek z oprogramowaniem za jego pomocą może być wykonywane na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie interfejsu Windows Update Agent API („IT Professional” 11/2013, s. 31). Pozwala on w głównej mierze na przeprowadzenie procesu aktualizacji, począwszy od samego skanu maszyny pod kątem zainstalowanego oprogramowania oraz wykrycia niezbędnych dla niego aktualizacji, poprzez etap ich pobierania i instalowania. Przeprowadzanie tegoż procesu nie jest jedyną możliwą funkcjonalnością interfejsu. API to posiada również zestaw klas Component Object Model (COM) przeznaczonych na przykład do konfigurowania samej usługi czy nawet w pewnym sensie raportowania stanu aktualizacji oprogramowania stacji roboczej.

Konfiguracja usługi

Podstawową klasą Component Object Model odpowiadającą za konfigurację usługi Windows Update jest Microsoft.Update.

 

AutoUpdate. Przechowuje ona wszystkie niezbędne informacje o aktualnym stanie usługi, parametrach, z jakimi pracuje, oraz stanem poprzednich synchronizacji i instalacji aktualizacji. Aby wykorzystać tę klasę w celu wprowadzenia zmian, konieczne jest użycie konsoli Windows PowerShell z uprawnieniami administratora, w przeciwnym wypadku możliwe będzie jedynie podejrzenie bieżącej konfiguracji usługi. W celu utworzenia obiektu na bazie klasy Microsoft.Update.AutoUpdate wystarczy posłużyć się cmdletem New-Object wraz z parametrem -ComObject:

$AutoUpdate = New-Object -ComObject Microsoft.Update.AutoUpdate

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"