Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Wyposażenie serwerowni i serwery kasetowe

Data publikacji: 02-12-2013 Autor: Michał Kaźmierczyk
Serwer kasetowy HP z rodziny...
Rodzina produktów Cisco UCS...
Serwery kasetowe Fujitsu...
Serwery kasetowe Fujitsu...

W budowie skalowalnego, bezpiecznego i jednocześnie prostego w zarządzaniu centrum danych niezwykle istotne jest wykorzystanie komponentów, które prowadzą do uproszczenia architektury i zmniejszenia niezbędnych do wykonania prac administracyjnych. W tym zakresie ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są tzw. serwery kasetowe zwane również serwerami typu blade.

Systemy informatyczne odgrywają coraz większą rolę w codziennym funkcjonowaniu zarówno przedsiębiorstw, jak i zwykłych użytkowników prywatnych (wykorzystujących internet, pocztę elektroniczną czy serwisy społecznościowe). Ilość danych przetwarzanych przez portale WWW, systemy ERP, systemy zarządzania produkcją czy coraz popularniejsze ostatnio rozwiązania typu Business Inteligence roś­nie lawinowo. Co więcej, uzależnienie instytucji i użytkowników od systemów informatycznych oraz dostarczanych za ich pośrednictwem danych sprawia, że każda, nawet najmniejsza przerwa w działaniu tych systemów destabilizuje pracę i w przypadku biznesu przynosi realne straty.

Sprostanie olbrzymim oczekiwaniom dotyczącym dostępności przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej wydajności, zwłaszcza w obliczu stale rosnącej ilości generowanych i przetwarzanych danych, wymaga wykorzystania odpowiednich technologii w zakresie rozwiązań sprzętowych. W znakomitej większości przypadków, nawet w niewielkich firmach, nie wystarcza już zastosowanie pojedynczego, wstawionego pod biurko serwera. Zarówno małe, jak i większe organizacje wykorzystują profesjonalnie przygotowane pomieszczenia serwerowe oraz sprzęt możliwie jak najlepiej dopasowany do skali przedsięwzięcia, możliwości i potrzeb. Z kolei korporacje i najwięksi dostarczyciele usług, tacy jak Google czy Facebook, budują centra danych przypominające fabryki, częstokroć zajmujące ogromne powierzchnie i naszpikowane najnowocześniejszą technologią.

Zastanówmy się, jakie komponenty mają największy wpływ na działanie odpowiednio zaprojektowanego centrum danych – zarówno takiego dla małej firmy, jak i ogromnej organizacji przetwarzającej petabajty danych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"