Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Sieci wirtualne

Data publikacji: 03-02-2014 Autor: Marcin Bieńkowski
Zastosowana w przełączniku...
Do małych biur nada się...

Dziś trudno wyobrazić sobie większą infrastrukturę IT (również tę zwirtualizowaną) bez technologii VLAN. Pozwala ona na izolację ruchu sieciowego generowanego pomiędzy wchodzącymi w jej skład elementami, niezależnie od tego, w jakim fizycznym segmencie sieci się one znajdują.

Technologia sieci VLAN jest pomocna przy wprowadzaniu różnego rodzaju zmian, takich jak m.in. definiowanie nowych stanowisk pracy, fizyczne ich przenoszenie, usuwanie ich z sieci, przenoszenie uprawnień i różnicowanie dostępu do zasobów czy kontrolowanie pakietów rozgłoszeniowych. Innymi słowy, sieci VLAN pozwalają zwiększyć skalowalność i bezpieczeństwo sieci oraz usprawnić zarządzanie nią.

Co więcej, dzięki routerom w sieciach VLAN znacznie łatwiej i sprawniej można filtrować ruch rozgłoszeniowy, zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić wydajność sieci. Czym więc są VLAN-y i jakie jest ich zastosowanie?

Wirtualne sieci LAN

Virtual Local Area Network (VLAN) to technologia umożliwiająca logiczne (wirtualne) wydzielenie jednej, kilku lub większej liczby podsieci w ramach fizycznie działającej sieci LAN. Administrator może zatem podzielić swoją sieć na elementy logiczne, nie zważając na to, w jakim segmencie sieci są zlokalizowane różne stanowiska pracy. Innymi słowy, sieć VLAN jest logiczną grupą stacji, usług i urządzeń sieciowych, które nie są ograniczone fizycznym segmentem sieci LAN. Technologię tę opisuje standard IEEE 802.1Q.

Poszczególne wirtualne LAN-y identyfikowane są za pomocą znaczników (tagów) dołączanych do ramek Ethernet przesyłanych w sieci. W standardzie tym zdefiniowano dwa dodatkowe pola w ramce Ethernet o łącznej długości 4 bajtów. Są to pole określane jako TPID (Tag Protocol Identifier) oraz TCI (Tag Control Information). W tym drugim zawarty jest m.in. dwunastobitowy identyfikator wirtualnej sieci VLAN. Pozostałe bity zarezerwowane są na dodatkowe informacje techniczne oraz na informacje określające priorytet przełączania pakietu przez switch. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"