Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Wdrażanie Endpoint Protection

Data publikacji: 03-02-2014 Autor: Marek Krupa
Wdrożenie agentów Endpoint...
W SCCM 2012 wbudowanych jest...
Zestaw ustawień dla...
Jedną z nowości System Center...
Wdrożenie Endpoint Protection...

Współczesne standardy wymagają, aby każdy system operacyjny chroniony był przez dwa typy programów – zaporę ogniową oraz oprogramowanie antywirusowe. Opisane w artykule rozwiązanie Microsoft Endpoint Protection należy do drugiej z wymienionych kategorii, czyli chroni system użytkownika przed szkodliwymi aplikacjami.

Historia programów, które potrafią się same replikować na inne urządzenia i wykonują zadania niekoniecznie akceptowane przez użytkownika, jest niemal tak stara jak historia komputerów. Pierwsze aplikacje typu trojan pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku. Później było już tylko gorzej. Przygoda Microsoftu z oprogramowaniem antywirusowym sięga roku 1993, kiedy to miała miejsce premiera programu Microsoft Anti-Virus (MSAV). Program ten był dołączany do systemu MS-DOS 6.0.

KRÓTKA HISTORIA ZABEZPIECZEŃ

W kolejnych latach na rynek wprowadzane były takie programy jak Windows Live OneCare, Windows AntiSpyware, Windows Defender. Przełomem wydaje się być rok 2009, kiedy to światło dzienne ujrzały darmowy Microsoft Security Essential oraz komercyjny Forefront Protection Suit (FPS), który zmienił w 2010 roku nazwę na Forefront Endpoint Protection.

Początkowo program Forefront Endpoint Protection był produktem sprzedawanym samodzielnie, natomiast do jego automatycznego wdrażania i zarządzania wymagane było posiadanie infrastruktury Configuration Manager 2007. Kolejna znacząca zmiana nastąpiła wraz z pojawieniem się na rynku System Center 2012. Oprogramowanie antywirusowe firmy Microsoft przeznaczone dla firm zmieniło nazwę na Endpoint Protection i stało się elementem składowym System Center 2012 Configuration Managera. Inną możliwością korzystania z tego oprogramowania jest wykupienie licencji Windows Intune, czyli usługi dostarczanej z chmury publicznej i pozwalającej na zarządzanie i monitorowanie firmowych stacji roboczych. Tak więc w 2014 roku z oprogramowania antywirusowego Endpoint Protection dla firm można korzystać w ramach licencji CAL do Configuration Managera 2012 oraz Windows Intune.

INSTALACJA ROLI SYSTEM CENTER ENDPOINT PROTECTION

Wdrożenie System Center Endpoint Protection (SCEP) jest procesem, który obejmuje trzy etapy: zainstalowanie odpowiedniej roli w System Center 2012 Configuration Manager, dodanie grupy administratorów System Center Endpoint Protection oraz włączenie ochrony na zarządzanych stacjach.

Instalację roli Endpoint Protection przeprowadza się na serwerze centralnej administracji (Central Administration Server, CAS) lub na podstawowym serwerze obszaru. Rolę może zainstalować tylko użytkownik posiadający pełne uprawnienia administracyjne w SCCM. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"