Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Udostępnianie informacji o użytkownikach

Data publikacji: 03-02-2014 Autor: Monika Brzozowska

Sprawy dotyczące cyberprzestrzeni coraz częściej znajdują się na wokandach sądowych. Jak powinien postąpić administrator portalu (administrator danych osobowych), który w związku z toczącym się postępowaniem otrzyma wezwanie do przekazania informacji dotyczących konkretnego użytkownika?

Prokuratury w całym kraju zalewane są doniesieniami o oszustwach dotyczących fałszywych transakcji na portalach aukcyjnych, kradzieżach tożsamości w sieci i stalkingu. Do kancelarii prawniczych zgłaszają się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy negatywnie opisywane i szkalowane w internecie (w przypadku tych drugich jest to najczęściej działanie konkurencji). Do tego wszystkiego dochodzą pomówienia i znieważenia polityków na forach internetowych. Cała gama zachowań i przypadków prawnych.

WNIOSEK, DECYZJA LUB POSTANOWIENIE

W trakcie toczących się postępowań niemal zawsze pojawia się konieczność zdobycia przez organa prawne informacji dotyczących konkretnego użytkownika. Jak w takich sytuacjach powinien postępować administrator danego portalu (administrator danych osobowych), do którego dotrze wezwanie do przekazania imienia, nazwiska, adresów e-mail wskazanej osoby oraz adresów IP urządzeń, z których ona korzysta?

Działania administratora w takim przypadku są najczęściej uzależnione od podmiotu wnioskującego – może to być osoba prywatna albo organy administracji państwowej. Jeśli jest to osoba fizyczna lub osoba prawna, żądanie udzielenia informacji może przybrać postać wniosku o udostępnienie danych. Jeśli jest to organ państwowy – żądanie udzielenia informacji może przybrać postać decyzji (tak będzie w przypadku GIODO) lub postanowienia (tak będzie w przypadku działania prokuratora lub sądu).

NAJPROSTSZY PRZYPADEK

Najbardziej klarowna sytuacja dla administratora danych osobowych jest wtedy, gdy żądanie pochodzi od organów państwowych. Właściwy prokurator działa na podstawie kodeksu postępowania karnego, sąd zaś może działać zarówno na podstawie kodeksu postępowania karnego, jak i – co w praktyce jest dużo rzadsze – kodeksu postępowania cywilnego. Prokurator lub sąd mogą też zlecić na podstawie art. 488 kpk pewne działania policji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"