Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.24.05.2022

Nowe możliwości w zakresie...

VMware rozszerza ofertę zabezpieczeń end-to-end dla obciążeń cloud-native poprzez ochronę...
24.05.2022

Zarządzanie kluczami

IBM przedstawił nowe rozwiązanie do zarządzania kluczami w wielu chmurach, oferowane jako...
24.05.2022

Ochrona przed zagrożeniami

ESET wprowadził nowe wersje swoich produktów biznesowych do ochrony stacji roboczych,...
24.05.2022

Value Stream Management

Micro Focus zaprezentował nową platformę do zarządzania strumieniem wartości VSM (ang....
24.05.2022

Unijna decyzja Value Stream...

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła...
24.05.2022

Nowy laptop Dynabooka

Sprzęt waży 1,45 kg, a jego grubość to 17,8 mm. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, gdyż...
24.05.2022

Przepływ pracy

QNAP oferuje model TS-435XeU wykorzystujący procesor Marvell OCTEON TX2 CN9131 2,2 GHz z...
24.05.2022

Wideo bez wstrząsów

Kamera stałopozycyjna firmy Axis Communications służy do monitoringu miejsc zagrożonych...
24.05.2022

Akceleratory dla naukowców

Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży opartych na architekturze AMD CDNA 2...

Wydajność i funkcjonalność dla MSP

Data publikacji: 03-02-2014 Autor: Marcin Jurczyk
Wszystkie istotne parametry...
Mechanizmy takie jak...

Tanie rozwiązania typu NAS dla małych i średnich firm zazwyczaj nie imponują wydajnością działania. Wśród serwerów plikowych dla MSP można jednak znaleźć dopracowane rozwiązania takie jak QSAN TrioNAS U221.

Rynek niedrogich i funkcjonalnych pamięci dyskowych typu SAN rozwija się dynamicznie. Producenci prześcigają się, podając w specyfikacjach coraz to większe wielkości maksymalnej przestrzeni dyskowej, dodając nowe funkcje i zwiększając parametry wydajnościowe urządzeń. Mimo to wspólnym mianownikiem większości tego typu rozwiązań jest platforma systemowa bazująca na dystrybucjach Linuksa, systemach plików ext3 lub ext4 oraz budżetowych komponentach sprzętowych i niewielkiej ilości pamięci operacyjnej.

Nieco inaczej prezentują się produkty firmy QSAN. Firma z siedzibą w Tajwanie od niemal dekady oferuje różnego rodzaju pamięci masowe przeznaczone zarówno dla rynku MSP, jak i bardziej wymagających klientów korporacyjnych. W portfolio można znaleźć zarówno przystępne cenowo modele, jak i macierze dyskowe Fibre Channel. Testowany model U221 jest flagowym modelem serii TrioNAS dedykowanej małym i średnim przedsiębiorstwom.

ARCHITEKTURA I WYDAJNOŚĆ

Testowany TrioNAS U221 na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym na tle konkurencji – klasyczna obudowa o wysokości 2U, w której można zamontować maksymalnie 12 dysków twardych o wielkości 3,5-cala w standardzie SATA. Całość sprawia solidne wrażenie, choć niektórzy wytkną producentowi brak wyświetlacza LCD, który w tej klasie pamięci NAS jest już niemal standardem. Ciągłość pracy urządzenia zapewniają redundantne zasilacze hot-swap oraz dyski twarde, które można wymieniać bez wyłączania NAS-a.


W standardzie dostajemy również kompletny zestaw do montażu w szafie rackowej, co ostatnio nie jest już tak oczywistym składnikiem budżetowych rozwiązań. Na przedniej części obudowy znajdują się kieszenie na dyski twarde z informującymi o pracy napędów diodami LED (listę kompatybilnych dysków i innych akcesoriów można znaleźć na stronie producenta).  Z tyłu obudowy rozmieszczone zostały wspomniane dwa zasilacze oraz porty komunikacyjne. Wśród nich znajdują się cztery złącza USB, port monitora, RS-232 oraz cztery interfejsy sieciowe. W standardzie mamy do dyspozycji dwa porty miedziane o przepustowości 1 Gb oraz dwa porty optyczne SFP 10GbE. Oczywiście porty sieciowe mogą obsługiwać VLAN-y i mogą być agregowane w celu zwiększenia przepustowości lub dostępności. Porty USB i RS-232 przeznaczone są do obsługi zasilaczy awaryjnych UPS (na stronie producenta można znaleźć informacje na temat współpracy NAS-a z zasilaczami marki APC).

Sercem modelu U221 jest wydajna jednostka obliczeniowa wspomagana sporą ilością pamięci. Intel Xeon E3 w połączeniu z 32 GB pamięci operacyjnej DDR3 ECC to zestaw gwarantujący wysoką wydajność, co wydaje się szczególnie istotne w kontekście wykorzystywanego systemu plików ZFS. To właśnie wspomniany system plików ma duży wpływ na możliwości urządzenia QSAN. W największym skrócie ZFS to system plików połączony z menedżerem woluminów logicznych wprowadzony przez Sun Microsystems w 2005 roku na potrzeby Solarisa i zaadaptowany później do systemów *BSD. Istnieje również możliwość użycia ZFS w Linuksie. Do ciekawszych cech ZFS należą deduplikacja na poziomie systemu plików, szyfrowanie danych w locie czy mechanizmy automatycznej naprawy błędów. Więcej na temat właściwości ZFS można znaleźć w „IT Professional” 05/2013, s. 20 (w kontekście darmowej dystrybucji FreeNAS). Tajwański producent, decydując się na użycie systemu ZFS, mógł zaoferować użytkownikom szereg funkcji charakteryzujących pamięci masowe z wyższej półki. Sam system plików wśród administratorów ma niemal tyle samo zwolenników co przeciwników – dla jednych jest on zbyt skomplikowany i kłopotliwy w administracji, inni z kolei uważają go za bezkonkurencyjny. Trzeba przyznać, że samodzielna administracja ZFS-em jest dużo bardziej złożona niż w przypadku większości powszechnie używanych systemów. W TrioNAS wszystkie dobrodziejstwa ZFS zostały jednak podane w możliwie najprostszy sposób – aby włączyć kompresję czy deduplikację, wystarczy zaznaczyć odpowiedni checkbox. Równie proste jest tworzenie kopii migawkowych czy klonowanie wolumenów.


Inną funkcją zwiększającą wydajność podsystemu dyskowego jest zastosowanie szybkich dysków SSD jako pamięci podręcznej dla zapisu i odczytu danych. Jest to funkcjonalność wyróżniająca produkty QSAN na tle konkurencji, zwłaszcza że żaden wymieniony mechanizm nie wymaga zakupu dodatkowych licencji.

W testowanym egzemplarzu zainstalowano cztery dyski Seagate o pojemności 2 TB każdy, przeznaczone dla rozwiązań typu NAS. Wszystkie zainstalowane napędy przydzielono do jednej puli w konfiguracji RAID10. Pulę podzielono na trzy filesystemy i jeden wolumen pod iSCSI LUN. Podczas testów przy włączonej deduplikacji oraz kompresji obciążenie systemu podczas kopiowania danych nie przekraczało 50%. Utylizacja pamięci dochodziła do 80% (dobrze, że producent zdecydował się na instalację 32 GB). Pamięć operacyjna jest krytycznym elementem przy wyborze ZFS i uruchomieniu funkcji typu deduplikacja.

FUNKCJONALNOŚĆ I CIĄGŁOŚĆ DZIAŁANIA

TrioNAS U221 to według producenta tak zwany unified storage, czyli urządzenie konsolidujące funkcję NAS-a oraz iSCSI SAN. Biorąc pod uwagę standardy korporacyjne definiujące zunifikowane macierze dyskowe, wydaje się, iż QSAN przesadził z definicją. Co prawda U221 potrafi serwować przestrzeń dyskową zarówno w formacie plikowym, jak i blokowym, ale prosta funkcjonalność softwarowego serwera iSCSI to za mało. Głównym zadaniem NAS-a jest mimo wszystko udostępnianie zasobów dyskowych z wykorzystaniem popularnych protokołów plikowych. Nie inaczej jest w przypadku U221. Urządzenie wspiera protokoły: SMB v2.0, NFS v3/v4, AFP v3.3, FTP&SFTP, WebDAV oraz wspomniany już iSCSI. Jak widać, dostępne protokoły udostępniania danych powinny zaspokoić wymagania niemal każdego użytkownika. Nie znajdziemy tu natomiast żadnych wyszukanych dodatków dostępnych w rozwiązaniach konkurencji. Producent pozycjonuje swoje produkty jako urządzenia do zastosowań profesjonalnych – całość podporządkowana jest funkcjonalności i wydajności. Nie znajdziemy tutaj wbudowanego serwera WWW, silnika bazy danych, klienta sieci P2P czy serwera DLNA. NAS jest dedykowany tylko i wyłącznie do zastosowań biznesowych. Taka postawa producenta znajdzie zapewne zwolenników i przeciwników. Naszym zdaniem jest to słuszny krok wyraźnie wskazujący aspiracje producenta.


Niewątpliwą zaletą QSAN-a są mechanizmy zapewniające ciągłość działania i dostępności danych. Wspomniane wcześniej redundantne zasilanie oparte na wysokowydajnych energetycznie zasilaczach to tylko jedno z zabezpieczeń. Dostępność usług zapewniają też mechanizmy systemu plików ZFS, które na bieżąco kontrolują integralność przechowywanych danych, kopie migawkowe i funkcja klonowania systemu plików/woluminu. Popularne snapshoty można tworzyć na żądanie lub z wykorzystaniem wbudowanego harmonogramu (co zadaną liczbę godzin/dni/tygodni) dla wszystkich lub wybranych zasobów ZFS. Dane zgromadzone na urządzeniu mogę też być zdalnie replikowane.

Zgodnie z trendami QSAN umożliwił również użytkownikom wykonywanie kopii zapasowych do chmury. Aktualnie użytkownik może skorzystać jedynie z usług Amazon S3. Standardem jest też zabezpieczenie danych na poziomie macierzy RAID 0/1/5/6/10/50/60. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje również trzyletnią subskrypcję na zabezpieczenie antywirusowe bazujące na silniku McAfee.

Opisując opcje zwiększające funkcjonalność, należy też wspomnieć o mechanizmie deduplikacji danych QSAN DeDup, który w połączeniu z kompresją danych pozwala na zaoszczędzenie do 90% przestrzeni dyskowej (dane producenta). Jest to wartość bardzo optymistyczna, osiągalna zapewne dla bardzo specyficznego zestawu danych. W trakcie testów, przy zapisywaniu paczek danych o bardzo zróżnicowanej wielkości, udało się uzyskać oszczędność na poziomie 20–25% przestrzeni dyskowej, co jest dobrym wynikiem. Thin provisioning z kolei umożliwia tzw. overalokację, pozwalającą na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej.

 

W TrioNAS U221 wszystko zostało podane w możliwie najprostszy sposób. Aby włączyć kompresję czy deduplikację, wystarczy zaznaczyć odpowiedni checkbox. Równie proste jest tworzenie kopii migawkowych i klonowanie wolumenów.

Dostęp do danych musi oczywiście odbywać się według ściśle określonych reguł. Poza lokalną bazą użytkowników i grup administratora ma oczywiście możliwość skorzystania z zewnętrznych mechanizmów uwierzytelniania. NAS może korzystać z usług katalogowych bazujących na Microsoft Active Directory i LDAP.

ZARZĄDZANIE I MONITORING

TrioNAS U221 może być zarządzany na dwa sposoby – za pośrednictwem interfejsu webowego z poziomu przeglądarki internetowej oraz z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania QCentral. Konfiguracja i administrowanie urządzeniem nie powinny przysporzyć żadnych trudności nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Fabrycznie nowy sprzęt pobiera adres sieciowy z serwera DHCP – wystarczy odnaleźć NAS w sieci, zalogować się do webGUI i skorzystać z niezwykle przejrzystego menu podzielonego na cztery sekcje: Dashboard, Monitor, Configuration i Maintenance.

W menu Configuration znajdziemy uproszczony kreator konfiguracji. Z jego pomocą można ustawić tylko takie wartości jak nazwa systemu, data, godzina oraz poziom konfiguracji RAID. W zasadzie taka wstępna konfiguracja urządzenia pozwala na rozpoczęcie pracy, jednak większość użytkowników na pewno skorzysta z możliwości zdefiniowania bardziej szczegółowych ustawień serwera. W menu Configuration można znaleźć opcje związane m.in. z zarządzaniem użytkownikami i ich uprawnieniami, ustawieniami serwera pocztowego (na potrzeby powiadomień), konfiguracją serwera logów, SNMP i zasilacza UPS. Dostępne jest również menu pozwalające na wprowadzenie ustawień sieciowych i konfigurację przestrzeni dyskowej. Z tego poziomu można przeprowadzić ręczną konfigurację całego systemu, począwszy od zdefiniowania puli pamięci dyskowej, przez wprowadzenie ustawień dla mechanizmu kopii migawkowych, po konfigurację systemów plików i wolumenów, wraz ze wszystkimi przynależnymi im atrybutami (takimi jak deduplikacja, thin provisioning, kompresja, rozmiar bloku danych). Tak zdefiniowane zasoby można udostępnić za pomocą jednego z dostępnych protokołów.

Kolejny poziom menu związany jest już z konkretnymi aplikacjami, typem protokołu udostępniania danych, funkcji kopii zapasowych (replikacja/chmura) i ustawień ochrony antywirusowej. Również na tym poziomie można skonfigurować synchronizację z usługami katalogowymi. To w zasadzie wszystkie możliwości konfiguracyjne urządzenia. Rezygnacja z dodatkowych funkcjonalności sprawia, że przygotowanie do pracy QSAN-a TrioNAS U221 jest bardzo intuicyjne.

Pozostałe sekcje menu, czyli Dashboard, Monitor i Maintenance przeznaczone są w zasadzie do monitorowania statusu pracy NAS-a oraz wykonywania czynności administracyjnych.


Dashboard to podzielony na sekcje pulpit kontrolny, wyświetlający informacje m.in. o obciążeniu poszczególnych elementów, takich jak interfejsy sieciowe, procesor, RAM i zajętość dysku. W menu Monitor można znaleźć szczegółowe informacje o kondycji wszystkich podzespołów sprzętowych, w tym S.M.A.R.T. dysków twardych, logach systemowych i podłączonych do urządzenia hostach. Menu Maintenace umożliwia przeprowadzenie czynności związanych z konserwacją NAS-a (pobranie konfiguracji systemu, aktualizacja oprogramowania sterującego (firmware), zamknięcie/przeładowanie systemu).

Testując TrioNAS U221, nie sposób odnieść wrażenia, że producentowi zależało na maksymalnym uproszczeniu wszelkich czynności administracyjnych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oprogramowania przeznaczonego do scentralizowanego zarządzania farmą serwerów NAS QSAN. QCentral, bo o nim mowa, może zostać zainstalowany w topologii klient–serwer lub też w trybie standalone. Oprogramowanie napisane w Javie odnajdzie w sieci wszelkie kompatybilne urządzenia, a następnie umożliwi konfigurację i zarządzanie każdym z nich. Wszystko odbywa się w sposób równie prosty i intuicyjny, jak w przypadku webGUI.


Podsumowanie

 

QSAN TrioNAS U221 to rozwiązanie, w przypadku którego producent postawił na funkcjonalność i wydajność. W odróżnieniu od większości serwerów plikowych dla MSP nie znajdziemy tu mnóstwa dodatków przekształcających serwer NAS w kombajn multimedialny. Możliwości modelu U221 podporządkowano tylko i wyłącznie zastosowaniom biznesowym, a rozważając zakup tego typu serwera do firmy, nie warto sugerować się stosunkowo niewielka popularnością marki na polskim rynku.

QSAN pozycjonuje testowany NAS jako urządzenie serwujące przestrzeń dyskową dla rozwiązań back­upowych i tak właśnie należy traktować ten sprzęt. Oczywiście każdy z producentów tej kategorii urządzeń chwali się certyfikacją dla najpopularniejszych platform wirtualizacyjnych typu VMware czy Citrix, i jest tak również w przypadku QSAN. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków wirtualizacja wymaga jednak o wiele bardziej wydajnych pamięci masowych, wyposażonych w sprzętowe kontrolery dyskowe oraz obsługujących protokół Fibre Channel.

Przewaga TrioNAS U221 w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi wynika głównie z zastosowania systemu plików ZFS oraz wydajnego procesora i dużej ilości pamięci operacyjnej. Konkurencja jednak nie śpi i m.in. QNAP już zaczyna wdrażać w swoich urządzeniach system plików ZFS, co świadczy o potencjale i wymiernych korzyściach, jakie niesie za sobą stosowanie właśnie tego rozwiązania. Reasumując – TrioNAS U221 to bardzo ciekawa propozycja skierowana do określonej grupy odbiorców, a wydajność i funkcjonalność przemawiają na korzyść urządzenia tajwańskiego producenta.


Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"