Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Czas przyszły dokonany

Data publikacji: 03-02-2014 Autor: Michał Jaworski
Autor: Fot. Archiwum własne

Podobno najtrudniej zajmować się przewidywaniem. Zwłaszcza jeśli ma dotyczyć przyszłości. Rzućmy jednak wyzwanie temu stwierdzeniu.

Kiedy milion lat temu robiłem prawo jazdy na kaszlącym wyrobie przodującej techniki rodem z NRD, zostałem zapytany przez mojego dość już leciwego krewnego, przedwojennego inżyniera, czy uczą mnie dodawania „zwischen-gazu”. Uniosłem brwi w zdziwieniu, więc wytłumaczył mi, że ongiś podczas zmiany biegów trzeba było depnąć w gaz, żeby lekko podkręcić obroty. Inaczej silnik gasł. Okazało się wszak, że o ile przed wojną kierowca musiał posiąść sztukę „zwischen-gazu”, to po wojnie synchronizację obrotów miał już nawet wartburg i inne pojazdy bratnich demokracji ludowych. Wspominam o tym tylko dlatego, aby wskazać typowy techniczny trend polegający na tym, że im większa liczba osób korzysta z danej technologii, tym bardziej ulega ona uproszczeniu, zautomatyzowaniu i przystosowaniu do coraz bardziej średnio przygotowanego odbiorcy.

Administrator sieci to była swego czasu postać nieomal czarodziejska, gość, który znał zaklęcia, czytał kod z mrugających lampek i czynił cuda w systemie, wpisując z palca długie komendy. Po wizycie takiego gościa w tajemniczy sposób wznawiała pracę drukarka czy też udawało się nawiązać łączność z backupem sprzed tygodnia. Administrator czasów późniejszych otrzymał w darze graficzny interfejs użytkownika, a także całe mnóstwo programów do mierzenia, badania, monitorowania. Jeszcze nieco później z upodobaniem grzebał (pardon!) w jądrach, a z netu ściągał milion przydatnych utensyliów. W tym samym czasie coraz częściej systemy wykonywały coraz więcej zadań za administratora, a jego prestiż magika malał. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"