Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Wysoka dostępność systemów IT

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Michał Gajda

Współczesne organizacje coraz częściej wymagają zachowania ciągłości pracy systemów informatycznych. Przedstawiamy mechanizmy umożliwiające uzyskanie wysokiej dostępności rozwiązań IT bazujących na systemach z rodziny Windows Server.

W systemach operacyjnych z rodziny Windows Server 2012 R2 istnieją dwa mechanizmy pozwalające na zapewnienie ciągłości pracy, nawet w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. Obydwa działają na odmiennej zasadzie, dlatego są przeznaczone do obsługi różnych usług systemowych.

Pierwszym z mechanizmów jest rozwiązanie o nazwie Network Load Balancing (NLB). Mechanizm ten służy do zgromadzenia kilku identycznie skonfigurowanych serwerów, tak aby mogły one pracować w ramach jednego rozwiązania. Omawiany mechanizm może być wykorzystany w przypadku usług o stałej zawartości czy konfiguracji. Na przykład – dla serwerów usług internetowych, serwerów FTP czy bram VPN.

Drugim sposobem na zapewnienie ciągłości działania systemu informatycznego jest wykorzystanie roli Failover Cluster. Omawiana rola pozwala na zbudowanie klastra pracy awaryjnej, w ramach którego również będzie pracować wiele maszyn. Mechanizm ten różni się od load balancingu m.in. tym, że umożliwia replikację danych pomiędzy poszczególnymi węzłami klastra. Dlatego można łatwo się domyślić, iż zdaje on egzamin w sytuacjach, w których często następują zmiany danych. W szczególności może być on wykorzystany dla zapewniania ciągłości pracy baz danych, roli wirtualizacji Hyper-V czy zapewniania ciągłego dostępu do skrzynek mailowych w ramach systemu Microsoft Exchange.

Obydwa sposoby służą do zapewniania ciągłości pracy różnego rodzaju usług systemu Windows Server. Co jednak zrobić w przypadku, gdy w ramach tych samych maszyn pracują usługi różnego typu? Niestety, w takiej sytuacji pojawia się problem, gdyż oba mechanizmy: Network Load Balancing oraz Failover Cluster nie mogą współpracować w ramach tych samych maszyn.

> Network Load Balancing

Jak sama nazwa wskazuje, klaster Net­work Load Balancing pozwala na zastosowanie mechanizmów równoważenia obciążenia sieciowego. Dzięki takiemu podejściu w zależności od konfiguracji każdy z hostów klastra może być obciążony w celu rozładowania ruchu. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, gdyż rozłożenie obciążenia zależy od decyzji administratora i aktualnych potrzeb. Na przykład możliwe jest również zastosowanie mechanizmu pozwalającego na pracę z jednym aktywnym hostem, gdzie pozostałe pracują wyłącznie w trybie zapasowych maszyn na wypadek awarii. Jednakże najczęściej stosowaną metodą jest równomierne rozkładanie obciążenia pomiędzy hostami klastra, co pozwala na uniknięcie sytuacji, w której jeden z serwerów odmówi dostępu z racji przeciążenia. Należy jednak wspomnieć, iż klaster NLB jest load balancerem warstwy 4, dlatego dostępność usługi odbywa się poprzez weryfikację dostępności całego hosta. W przypadku gdy wystąpią problemy tylko z konkretną usługą pracującą na hoście, klaster może tego nie zauważyć i nadal będzie kierował zapytania do uszkodzonego hosta, co jest dużym minusem omawianego mechanizmu.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"