Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Remote Blob Storage w SharePoint Server 2013

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Dominik Targosz
ARCHITEKTURA RBS. Remote Blob...

Każde środowisko SharePoint z czasem wymaga archiwizowania przechowywanych w nim plików. Rozwiązanie Remote Blob Storage w wygodny i darmowy sposób umożliwia składowanie dokumentów użytkowników poza bazą danych SQL Server.

Kiedy dana biblioteka dokumentów w naszej organizacji rozrasta się w błyskawicznym tempie, to należy zastosować jakąś formę archiwizacji. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych, przeznaczonych dla SharePointa rozwiązań klasy enterprise, które świetnie nadają się do tego celu. Mają one niestety jedną wspólną właściwość – odpowiednio wysoką cenę. Szczęśliwie Microsoft oferuje darmową, wbudowaną funkcję, która jest na tyle łatwa do wdrożenia, że warto ją wykorzystać i stworzyć prężnie działający system archiwizacji dokumentów.

> Czym jest Blob?

Zanim przejdziemy do koncepcji RBS, warto na początku wyjaśnić, czym jest tytułowy Blob (Binary Large Object). Jest to typ danych będący tzw. dużym obiektem binarnym, w formie którego SharePoint przechowuje pliki użytkowników, takie jak dokumenty pakietu Office, obrazy lub pliki wideo przesyłane do zbiorów witryn. Domyślnie pliki te są składowane lokalnie w strukturach bazy danych SQL Server. Obiekty te z czasem zaczynają zajmować większość przestrzeni dyskowej przeznaczonej na bazy, pozostawiając w mniejszości towarzyszące im metadane. Ponieważ omawiane duże obiekty binarne są danymi niestrukturalnymi (unstructured data), to po jakimś czasie powodują m.in. dotkliwe spadki wydajności, głównie z powodu wysokich czasów odczytu. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie któregoś z rozwiązań typu RBS (Remote Blob Storage), umożliwiającego zdalne przechowywanie obiektów Blob w wybranej przez siebie lokacji. Taka operacja odciąża bazę danych, pozostawiając w niej w zasadzie tylko metadane, co równocześnie zwiększa jej wydajność oraz zapewnia administratorom SQL Ser­ver dodatkową kontrolę. Proces przenoszenia danych jest również w pełni przezroczysty dla użytkowników farmy Share­Point.

> Remote Blob Storage

SQL Remote Blob Storage to biblioteka API, którą Microsoft po raz pierwszy udostępnił wraz z pakietem SQL Server 2008 R2 Feature Pack, jako opcjonalny komponent. Oprócz SharePoint Server ma ona wiele zastosowań i może być wykorzystana w różnych aplikacjach. Jednak skorzystanie z możliwości wynoszenia dużych obiektów binarnych poza bazę danych za pomocą Remote Blob Storage wymaga osobnego mechanizmu tzw. providera. Oczywiście można napisać go samodzielnie (jak zrobili to dostawcy komercyjnych rozwiązań) lub skorzystać z rozwiązania Microsoft, stworzonego przez grupę produktową SQL Server, czyli mechanizmu Filestream.

> Zalety i korzyści

Istnieje wiele powodów, dla których powinno używać się Remote Blob Storage. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia, warto rozważyć, jakie korzyści biznesowe osiągniemy, implementując omawiane rozwiązanie. Decyzja ta na pewno nie może być lekkomyślna, gdyż znacząco zmieni model zarządzania dokumentami wewnątrz naszej organizacji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"