Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 12-01-2015 | Autor: | Dominik Targosz |
Kiedy dana biblioteka dokumentów w naszej organizacji rozrasta się w błyskawicznym tempie, to należy zastosować jakąś formę archiwizacji. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych, przeznaczonych dla SharePointa rozwiązań klasy enterprise, które świetnie nadają się do tego celu. Mają one niestety jedną wspólną właściwość – odpowiednio wysoką cenę. Szczęśliwie Microsoft oferuje darmową, wbudowaną funkcję, która jest na tyle łatwa do wdrożenia, że warto ją wykorzystać i stworzyć prężnie działający system archiwizacji dokumentów.
Zanim przejdziemy do koncepcji RBS, warto na początku wyjaśnić, czym jest tytułowy Blob (Binary Large Object). Jest to typ danych będący tzw. dużym obiektem binarnym, w formie którego SharePoint przechowuje pliki użytkowników, takie jak dokumenty pakietu Office, obrazy lub pliki wideo przesyłane do zbiorów witryn. Domyślnie pliki te są składowane lokalnie w strukturach bazy danych SQL Server. Obiekty te z czasem zaczynają zajmować większość przestrzeni dyskowej przeznaczonej na bazy, pozostawiając w mniejszości towarzyszące im metadane. Ponieważ omawiane duże obiekty binarne są danymi niestrukturalnymi (unstructured data), to po jakimś czasie powodują m.in. dotkliwe spadki wydajności, głównie z powodu wysokich czasów odczytu. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie któregoś z rozwiązań typu RBS (Remote Blob Storage), umożliwiającego zdalne przechowywanie obiektów Blob w wybranej przez siebie lokacji. Taka operacja odciąża bazę danych, pozostawiając w niej w zasadzie tylko metadane, co równocześnie zwiększa jej wydajność oraz zapewnia administratorom SQL Server dodatkową kontrolę. Proces przenoszenia danych jest również w pełni przezroczysty dla użytkowników farmy SharePoint.
SQL Remote Blob Storage to biblioteka API, którą Microsoft po raz pierwszy udostępnił wraz z pakietem SQL Server 2008 R2 Feature Pack, jako opcjonalny komponent. Oprócz SharePoint Server ma ona wiele zastosowań i może być wykorzystana w różnych aplikacjach. Jednak skorzystanie z możliwości wynoszenia dużych obiektów binarnych poza bazę danych za pomocą Remote Blob Storage wymaga osobnego mechanizmu tzw. providera. Oczywiście można napisać go samodzielnie (jak zrobili to dostawcy komercyjnych rozwiązań) lub skorzystać z rozwiązania Microsoft, stworzonego przez grupę produktową SQL Server, czyli mechanizmu Filestream.
Istnieje wiele powodów, dla których powinno używać się Remote Blob Storage. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia, warto rozważyć, jakie korzyści biznesowe osiągniemy, implementując omawiane rozwiązanie. Decyzja ta na pewno nie może być lekkomyślna, gdyż znacząco zmieni model zarządzania dokumentami wewnątrz naszej organizacji.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline