Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Małe. Średnie. Innowacyjne – obecność nowych technologii w MŚP

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski
Ocena zaawansowania...

Trudno jest obiektywnie zmierzyć zaawansowanie technologiczne firm. Istotne jednak jest, jak poziom dojrzałości i zaawansowania technologicznego oceniają osoby, które w tych firmach współdecydują o infrastrukturze i inwestycjach IT.

OCENA ZAAWANSOWANIA TECHNOLOGICZNEGO FIRM

Około 40% przedstawicieli MŚP uważa, że ich firmy są zaawansowane technologicznie. W takich przedsiębiorstwach infrastruktura jest regularnie modernizowana, firma korzysta ze sprawdzonych technologii i jednocześnie testuje nowe rozwiązania. Wielkość firmy ma znaczenie dla oceny. W organizacjach zatrudniających powyżej 250 osób ocena jest nieco wyższa od średniej – ponad połowa badanych określa zaawansowanie technologiczne jako wysokie lub bardzo wysokie. Z kolei 8% wszystkich CIO zdaje sobie sprawę, że ich zaplecze technologiczne wymaga unowocześnienia.

 

W małych i średnich firmach drzemie duży potencjał, jednak wielu z nich brakuje zaplecza kapitałowego, wsparcia technologicznego i wiedzy menedżerskiej, jak stymulować procesy biznesowe. Równocześnie wiele firm z sektora MŚP dosyć konserwatywnie podchodzi do kwestii nowości technologicznych – większość wybiera sprawdzone rozwiązania i nie widzi potrzeby ciągłego modernizowania infrastruktury IT.

Zwiększanie bezpieczeństwa, wzrost jakości świadczonych usług, obniżanie kosztów i wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań do dostarczania wartości biznesowych to główne wyzwania, jakie w najbliższym czasie będą stały przed pracownikami działów IT firm z sektora MŚP. W ramach badania, przeprowadzonego na zlecenie HP Polska, respondenci odpowiadali na pytania dotyczące innowacyjności, technologii, finansowania rozwoju i wyzwań w obszarze IT. Wśród badanych znalazło się 400 przedstawicieli firm zatrudniających 50–249 pracowników oraz 100 reprezentantów przedsiębiorstw zatrudniających 250–499 osób.

MOTYWACJE I PRZESZKODY

Zgodnie z raportem HP, aż 57% badanych specjalistów IT ocenia swoje organizacje jako innowacyjne i docenia rolę oraz wpływ nowych technologii na prowadzony biznes. Większość firm, które zostały ocenione jako innowacyjne, ma solidne fundamenty IT i chętnie inwestuje w nowe rozwiązania z tej dziedziny. Najczęściej wskazywane obszary innowacji dotyczą produktów i usług, obsługi klienta, budowania wartości marki oraz współpracy z partnerami biznesowymi. Widoczna jest zatem silna koncentracja na działaniach, które przynoszą inwestującym bezpośrednie korzyści. Około 40% firm z sektora MŚP uważa, że ich firmy są zaawansowane technologicznie. Regularnie modernizują infrastrukturę, testują najnowsze rozwiązania, jednak w środowisku produkcyjnym korzystają ze sprawdzonych technologii.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"