Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Fabric – automatyzacja w Pythonie

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Grzegorz Adamowicz

Załóżmy, że nowa wersja aplikacji jest już gotowa. Przeszła wszystkie wymagane testy, dział jakości dał jej zielone światło. Czas więc zaktualizować wszystkie serwery produkcyjne. Warto do tego celu użyć biblioteki Fabric.

Sposób uaktualniania oprogramowania np. na setce serwerów różni się w firmach, tak samo jak różnią są ludzie, którzy pracują nad procedurami i przygotowują narzędzia przeznaczone do tego celu. Do tego aplikacje realizujące zadania dopasowane do specyfiki konkretnej firmy są zupełnie inne, nawet jeśli wykonują to samo zadanie. Taka aktualizacja będzie więc wymagała różnych specjalnych zabiegów. Wdrożenie podobnego rozwiązania w środowisku produkcyjnym może się więc diametralnie różnić.

> UNIWERSALNE NARZĘDZIE

Fabric, którego możliwości przedstawimy w tym artykule, doskonale nadaje się właśnie do instalowania nowych wersji oprogramowania na wielu serwerach (software deployment). Ponieważ jest to biblioteka napisana w języku Python, w łatwy sposób można ją rozbudowywać i adaptować do konkretnych potrzeb danej organizacji.

Głównym założeniem Fabrica jest automatyzacja wykonywania komend w lokalnym systemie lub na zdalnych serwerach przy użyciu SSH (Fabric używa do tego celu biblioteki Python o nazwie Paramiko). Rozwiązanie pozwala również na pobieranie i wysyłanie plików oraz działanie z wykorzystaniem wielu dodatkowych parametrów wprowadzanych przez użytkownika. Jesteśmy więc ograniczeni wyłącznie narzędziami dostępnymi z poziomu konsoli na lokalnym lub zdalnym systemie oraz możliwościami samego Pythona.

Sam Fabric jest aktywnie rozwijany. W momencie przygotowywania artykułu ostatnia aktualizacja oznaczona była numerem 1.10.0. W celu sprawdzenia zmian i ulepszeń wprowadzanych w bibliotece warto od czasu do czasu zaglądać na stronę projektu fabfile.org.

> INSTALACJA I KONFIGURACJA

Aby zacząć pracę z Fabric, bibliotekę należy zainstalować na naszym komputerze. Interpreter języka Python działa zarówno w systemie Windows, jak i Linux, jednak w tym artykule skupimy się wyłącznie na rozwiązaniach linuksowych. Mimo że w systemach z rodziny Debian (np. Ubuntu) do instalacji możemy użyć standardowo dostarczanych pakietów, twórcy rozwijający Fabrica polecają korzystanie z systemu zarządzania pakietami pip. Menedżer pobiera gotowe pakiety z ogólnodostępnego źródła, jakim jest PyPI (Python Package Index) i instaluje najnowszą wersję w lokalnym systemie, niezależnie od tego, jakiej dystrybucji Linuksa używamy. Musimy jednak pamiętać, że przed instalacją powinien być dostępny Python co najmniej w wersji 2.5.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"