Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Konsole administracyjne dla zawodowców

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Konrad Kubecki
Multi Tabbed Putty jest...
MobaXterm to zaawansowana...

Dwa monitory na jednym stanowisku pracy to standard, który nikogo już nie dziwi. Tylko co zrobić, gdy liczba sesji zdalnych do różnych serwerów jest tak duża, że dwa ekrany to za mało? Podłączać kolejne i czuć się niemal jak widz na meczu tenisa czy spróbować ujarzmić rosnącą lawinę okien i danych?

Im większą liczbą serwerów zarządzamy, tym więcej dookoła nas zdalnych sesji i okien konsol administracyjnych usług oraz aplikacji. W pewnym momencie coraz trudniej jest odnaleźć potrzebną w danej chwili sesję ssh, rdp, vnc lub konsolę webową. Najłatwiej można uporządkować narzędzia z ostatniej kategorii, gdyż poszczególne konsole można po prostu uruchomiać w osobnych kartach przeglądarki internetowej. Pozostaje jednak kwestia zorganizowania połączeń do wszelkiej maści serwerów Linux i Windows. Administratorzy korzystający na swoich desktopach z systemu firmy Microsoft nie mają wyjścia – muszą rozejrzeć się za programami, które umożliwiają otwieranie wielu sesji do zdalnych hostów z wykorzystaniem zakładek interfejsu graficznego. Dzięki zastosowaniu takich aplikacji można pracować na wielu serwerach i poruszać się w obrębie tylko jednego okna.

Najprostsze narzędzia tego typu oferują podstawowe możliwości – stworzenie listy z adresami, nazwami serwerów i zapisanymi poświadczeniami oraz otwieranie ich w osobnych zakładkach. Tylko tyle i aż tyle. Zastosowanie nawet tak prostej konsoli administracyjnej daje niezłe efekty. Bardziej zaawansowane programy oferują o wiele więcej. Jest to m.in.: obsługa szerokiej gamy protokołów, integracja z zewnętrznymi narzędziami (np. notepad++, WinSCP, przeglądarki WWW) oraz konsolami administracyjnymi (VMware vSphere Client, MMC). Prawdziwe fajerwerki dostępne są natomiast dla administratorów serwerów z systemami operacyjnymi Linux. Możliwość jednoczesnego wykonywania tych samych komend na wielu serwerach oraz tworzenie sekwencji komend odtwarzanych automatycznie na kolejnych hostach to bardzo przydatne i równocześnie groźne funkcje w rękach nieuważnej osoby. W artykule opisujemy możliwości kilku sprawdzonych narzędzi. Podstawowe warunki, jakie musiały spełniać poszczególne konsole ujęte w przeglądzie, to organizacja zdalnych sesji w zakładkach oraz darmowa licencja, także do użytku komercyjnego.

> MTPuTTY – MAŁY, LEKKI PRAKTYCZNY

MTPuTTY (Multi Tabbet Putty) jest niewielkim programem, który pozwala na jednoczesne uruchamianie wielu sesji programu Putty. Każda z sesji jest umieszczana w osobnej zakładce, co jest głównym atutem aplikacji. Używając jej, można wygodnie pracować na wielu serwerach, bez potrzeby otwierania osobnych, okien lub instancji programu Putty. Licencja MTPuTTY pozwala wykorzystywać ten darmowy program zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Aplikacja zajmuje niespełna jeden megabajt na dysku, współpracuje z systemami Windows i dostępna jest w postaci instalatora oraz tzw. wersji portable. Przy pierwszym uruchomieniu program wymaga wskazania lokalizacji programu Putty lub Kitty.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"