Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

OMI – WMI dla każdego urządzenia

Data publikacji: 12-01-2015 Autor: Bartosz Bielawski

Jeśli podział systemów operacyjnych w infrastrukturze jest w miarę wyrównany, na ogół Windowsami i Linuksami zarządzają osobne zespoły. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli w firmie przeważają rozwiązania Microsoftu, a chcemy pracować z obiema platformami, używając tych samych narzędzi.

Obecnie większość firmowych środowisk informatycznych jest hybrydowa. Jednak jak najlepiej zorganizować pracę działu IT, jeśli zdecydowana większość infrastruktury działa pod kontrolą systemów Windows, a jedynie nieliczne maszyny korzystają z Linuksa? Jak jeden zespół może najwygodniej zarządzać oboma systemami? Artykuł ten jest pierwszą częścią cyklu, w którym przybliżymy rozwiązania, za pomocą których administratorzy mogą, korzystając z narzędzi znanych z Windowsów (przede wszystkim PowerShella), zarządzać systemami spod znaku pingwina.

> GŁÓWNY CEL PROJEKTU

W 2012 roku Microsoft we współpracy z The Open Group udostępnił bezpłatną wersję narzędzia, które pozwala budować odpowiednik WMI (Windows Management Instrumentation) na niemalże dowolnym sprzęcie. Cel twórców był prosty: móc za pomocą standardowych narzędzi, takich jak CIM i WSMan, zarządzać urządzeniami, które nie pracują pod kontrolą systemu Windows. Na pierwszy ogień poszły urządzenia sieciowe firm Arista i Cisco.

W pierwszej części cyklu opiszemy, jak wykorzystać OMI do podstawowej komunikacji z Linuksem. Założonym celem jest stworzenie modułu, dzięki któremu będziemy mogli wyświetlać procesy uruchomione na darmowej platformie oraz zatrzymywać wybrany proces lub procesy. Innymi słowy (maksymalnie upraszczając cel zadania) – chcemy móc „zabić” vima uruchomionego na Linuksie następującym poleceniem:

Get-LinProcess -Name vim | Stop-LinProcess

> SYSTEM I DODATKOWE PAKIETY

Dystrybucje Linuksa na ogół różnią się od siebie – odmienne mogą być np. zestawy wykorzystywanych narzędzi lub miejsce przechowywania konfiguracji. Aby uniknąć zagłębiania się w tego typu niuanse i skupić się wyłącznie na krokach wymaganych przez OMI, określmy jednoznacznie pewne cechy systemu, na którym przeprowadzona zostanie instalacja – do przygotowania artykułu wykorzystano podstawową wersję dystrybucji CentOS 7.0. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest też doinstalowanie niezbędnych pakietów, z których w dalszej części będziemy korzystać. Za pomocą poniższych komend instalujemy narzędzia vim i git:

## Narzedzia...
# yum -y install wget
# yum -y install vim
# yum -y install git

oraz wybrane narzędzia programistyczne i biblioteki wymagane przez instalator OMI:

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"