Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Odzyskiwanie danych w Windows 8.1

Data publikacji: 02-02-2015 Autor: Marek Krupa
Autor: Rys. K. Panek
Profile mobilne konfigurowane...
W celu zabezpieczenia systemu...
Punkty przywracania tworzone...
W Windows 8 oraz 8.1...

Zagadnienia dotyczące kopii zapasowych danych w przedsiębiorstwie najczęściej kojarzone są z całymi systemami do zabezpieczania danych aplikacji oraz plików przechowywanych na zasobach serwerów. Niejednokrotnie trzeba jednak zabezpieczyć dane znajdujące się na komputerze użytkownika. Przyjrzyjmy się, jakie możliwości zabezpieczania danych oraz ustawień systemu oferuje Windows 8.1.

Plan odzyskiwania danych w przypadku awarii dotyczy wykonywania kopii zapasowych oraz możliwości odzyskiwania z nich danych i wybranych dokumentów. Statystyki wskazują, że najczęściej odzyskiwane są dokumenty z ostatniego miesiąca – liczba tego typu operacji dotyczy prawie 75% wszystkich przypadków. Najczęściej przyczyną incydentu jest przypadkowe usunięcie pliku lub jego nadpisanie. Jednak czy zawsze jedynym wyjściem jest odtworzenie dokumentu z kopii zapasowej? Czy sięganie po kopie zapasowe całych systemów klienckich zawsze jest nam naprawdę potrzebne? A może zmienić podejście i dane użytkowników potraktować jako usługę i za pomocą odpowiednich funkcji oraz narzędzi systemowych umożliwić do nich dostęp?

> Dane jako usługa

Od dosyć dawna w systemach z rodziny Microsoft widoczny jest trend udostępniania danych użytkownikom w formie usługi. Mówimy tu oczywiście o dokumentach użytkowników, a nie danych przechowywanych w bazach SQL czy w skrzynkach na serwerach pocztowych. Udostępnianie danych w formie usługi ma przede wszystkim jedną niezaprzeczalną korzyść – możliwość gromadzenia i przechowywania dokumentów użytkowników na serwerach, a co za tym idzie, łatwość wykonywania ich kopii zapasowych. Wygoda polega na tym, że nie trzeba zabezpieczać danych z poszczególnych komputerów klienckich, których w firmie mogą być setki lub nawet tysiące, a jedynie z kilku lub kilkunastu serwerów plików. Do dobrze znanych rozwiązań można niewątpliwie zaliczyć profile mobilne, mechanizm przekierowania folderów oraz pliki trybu offline.

Profile mobilne

Ze względów bezpieczeństwa system Windows 8.1 wymaga, aby każdy użytkownik posiadał swój własny profil. Profil użytkownika jest tworzony podczas jego pierwszego logowania. Zawiera on dane takie jak informacje o środowisku użytkownika, ustawienia ekranu startowego, pulpitu, gałąź rejestru użytkownika oraz foldery z danymi użytkownika. Domyślnie przechowywany jest na partycji systemowej w folderze Users. Profile przechowywane w tej lokalizacji nazywane są profilami lokalnymi. Problem z profilem lokalnym jest taki, że może być wykorzystywany tylko na jednym komputerze. W przypadku korzystania przez użytkownika z kilku komputerów na każdym z nich będzie on posiadał różne profile lokalne, które się ze sobą w żaden sposób nie synchronizują.

Rozwiązaniem tego problemu jest skonfigurowanie użytkownikowi profilu mobilnego, nazywanego również wędrującym. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"