Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Możliwości Windows Volume Replication

Data publikacji: 03-02-2015 Autor: Marek Pyka
REPLIKACJA SYNCHRONICZNA –...
REPLIKACJA ASYNCHRONICZNA –...
Rys. 1a, 1b. Konfiguracja...
Rys. 2. Instalacja Windows...
Rys. 3. Weryfikacja...
Rys. 4. Weryfikacja...

Od pewnego czasu w systemach serwerowych Windows dostępne są rozwiązania z zakresu Disaster Recovery dla środowisk wirtualnych. Przyjrzyjmy się, co oferuje nowa funkcjonalność Windows Volume Replication zaimplementowana w edycji Server Technical Preview.

Zbudowanie infrastruktury odpornej na zdarzenia krytyczne wymaga zaawansowanych analiz zarówno w warstwie procesów biznesowych, jak i konfiguracji i budowy usług IT. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zachowanie nieprzerwanego dostępu do informacji jest głównym wyzwaniem dla sieci i systemów komputerowych. Straty wynikające z braku dostępu do danych mogą wynosić dziesiątki lub setki tysięcy złotych w ciągu każdej godziny awarii, a przedłużający się przestój może skutkować uniemożliwieniem dalszej realizacji zadań biznesowych i w konsekwencji upadłością organizacji. Warto pamiętać, że oprócz aspektów finansowych tego typu awarie mają również negatywny wpływ na wizerunek organizacji, zaufanie klientów oraz produktywność pracowników. Z tych powodów problematyka zagwarantowania dostępności usług jest bardzo istotnym obszarem interesującym zarówno kadrę menedżerską, jak i pracowników działów IT każdej organizacji.

Różnorodność procesów biznesowych wdrożonych w organizacjach i wykorzystywanych w nich narzędzi technicznych przekłada się na całą gamę stosowanych rozwiązań odporności na awarie. Dlatego w wielu firmach opracowuje się mechanizmy przeciwdziałania sytuacjom krytycznym, które uzależnione są od używanych technologii.

> BUSINESS CONTINUITY – DOBRE PRAKTYKI I ZALECENIA

W celu ujednolicenia podstawowych zasad rządzących systemami opracowany został zbiór dobrych praktyk dotyczących Business Continuity. Zawarte w nim zalecenia ujęte zostały w procesie Zarządzania Ciągłością Działania (Business Continuity Management), będącym zbiorem działań, jakie podejmuje organizacja w celu zapewnienia klientom, dostawcom i pracownikom dostępu do procesów biznesowych i usług IT w przypadku wystąpienia awarii. Zarządzanie ciągłością działania jest procesem realizowanym w ramach codziennej pracy administratora systemów IT. Ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia katastrofy lub minimalizacji jej skutków. Podstawowym elementem procesu Zarządzania Ciągłością Działania jest opracowanie Planu odtwarzania po awarii (Disaster Recovery Plan). Jest to scenariusz przywrócenia do działania krytycznych systemów biznesowych organizacji po wystąpieniu katastrofy. Po przeprowadzeniu analiz otrzymuje się kluczowe dla Disaster Recovery Plan parametry odtwarzania krytycznych procesów organizacji: RTO (Recovery Time Objective) – czyli czas, w jakim należy przywrócić procesy po wystąpieniu awarii, oraz RPO (Recovery Point Objective) – czyli akceptowalny poziom utraty danych wyrażony w czasie.

Potrzeba uzyskania niskich parametrów RPO i RTO w środowisku fizycznym wymusza stosowanie skomplikowanych technologii obejmujących systemy ciągłego backupu (Continous Backup) oraz klastry wysokiej dostępności wdrażane wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem monitorującym i przełączającym aktywne węzły usługowe.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"