Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Usługi zarządzania prawami w Office 365

Data publikacji: 02-03-2015 Autor: Marek Krupa
Mechanizm RMS umożliwia...
Dzięki szablonom zabezpieczeń...

Informacja jest rzeczą najcenniejszą we współczesnym świecie. Dane o krachu na giełdzie, o wartości waluty lub towaru, o nowym projekcie... Od tego, w jaki sposób firmy zabezpieczają informacje, może zależeć powodzenie prowadzonego biznesu.

W artykule opiszemy, w jaki sposób zabezpieczać informacje zapisywane w dokumentach lub przesyłane drogą mailową, aby tylko właściwe osoby mogły przeczytać i wykorzystać te dane.

Załóżmy, że prowadzisz nowy projekt. Projekt bardzo istotny dla firmy. Masz współpracowników, którym ufasz, kontaktujecie się przede wszystkim za pomocą poczty elektronicznej. W ten sposób są też przesyłane czasami bardzo istotne informacje i dane firmowe. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby dostały się one do rąk konkurencji albo gdyby wypłynęły poza firmę. Oczywiście firewall kontroluje również krążącą w organizacji pocztę elektroniczną. Ale czy na pewno precyzyjnie? Część dokumentacji tworzona jest oczywiście w formie plików przechowywanych na serwerze plików lub na witrynie SharePoint. Oczywiście są one synchronizowane z urządzeniami użytkowników (również tymi domowymi, bo przecież takie możliwości daje współczesne IT). Dane projektowe są więc dostępne na każdym urządzeniu i z dowolnego miejsca.

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz – pracownik wysyła maila, adres uzupełnia się automatycznie. Szybkie klik, klik, enter i… ups! Identyczne imię jak Ty ma szef firmy, z którą kiedyś nawiązano współpracę. Mail trafia do konkurencji, a w wiadomości znajdują się kluczowe informacje o projekcie i szkic finalnej umowy. Ile to może kosztować firmę? W innej sytuacji przesyłasz do partnera biznesowego dokument zawierający bardzo istotne dane, które powinien znać tylko on. Jednak w momencie wysłania maila w zasadzie tracisz kontrolę nad tym, komu ów dokument zostanie przekazany dalej i kto będzie miał dostęp do jego treści. Jak zaradzić takim sytuacjom?

> Usługa zarządzania prawami

Przed takimi i wieloma innymi sytuacjami można zabezpieczyć się za pomocą Usługi Zarządzania Prawami (Right Management Services – RMS). RMS pozwala zabezpieczać informacje na poziomie dokumentu oraz wiadomości poczty elektronicznej. Ochrona polega na szyfrowaniu treści wiadomości lub dokumentu oraz określaniu rodzaju uprawnień dla wskazanych osób lub grup mających dostęp do przekazywanych treści po ich odszyfrowywaniu. Określając uprawnienia osób, definiuje się poziom dostępu do chronionych treści (odczyt, drukowanie, kopiowanie) oraz czas, w jakim obowiązują nadane prawa. Poszczególne uprawnienia mogą być przypisywane ręcznie przez użytkownika lub mogą być stosowane przygotowane wcześniej szablony uprawnień.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"