Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Usługi zarządzania prawami w Office 365

Data publikacji: 02-03-2015 Autor: Marek Krupa
Mechanizm RMS umożliwia...
Dzięki szablonom zabezpieczeń...

Informacja jest rzeczą najcenniejszą we współczesnym świecie. Dane o krachu na giełdzie, o wartości waluty lub towaru, o nowym projekcie... Od tego, w jaki sposób firmy zabezpieczają informacje, może zależeć powodzenie prowadzonego biznesu.

W artykule opiszemy, w jaki sposób zabezpieczać informacje zapisywane w dokumentach lub przesyłane drogą mailową, aby tylko właściwe osoby mogły przeczytać i wykorzystać te dane.

Załóżmy, że prowadzisz nowy projekt. Projekt bardzo istotny dla firmy. Masz współpracowników, którym ufasz, kontaktujecie się przede wszystkim za pomocą poczty elektronicznej. W ten sposób są też przesyłane czasami bardzo istotne informacje i dane firmowe. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby dostały się one do rąk konkurencji albo gdyby wypłynęły poza firmę. Oczywiście firewall kontroluje również krążącą w organizacji pocztę elektroniczną. Ale czy na pewno precyzyjnie? Część dokumentacji tworzona jest oczywiście w formie plików przechowywanych na serwerze plików lub na witrynie SharePoint. Oczywiście są one synchronizowane z urządzeniami użytkowników (również tymi domowymi, bo przecież takie możliwości daje współczesne IT). Dane projektowe są więc dostępne na każdym urządzeniu i z dowolnego miejsca.

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz – pracownik wysyła maila, adres uzupełnia się automatycznie. Szybkie klik, klik, enter i… ups! Identyczne imię jak Ty ma szef firmy, z którą kiedyś nawiązano współpracę. Mail trafia do konkurencji, a w wiadomości znajdują się kluczowe informacje o projekcie i szkic finalnej umowy. Ile to może kosztować firmę? W innej sytuacji przesyłasz do partnera biznesowego dokument zawierający bardzo istotne dane, które powinien znać tylko on. Jednak w momencie wysłania maila w zasadzie tracisz kontrolę nad tym, komu ów dokument zostanie przekazany dalej i kto będzie miał dostęp do jego treści. Jak zaradzić takim sytuacjom?

> Usługa zarządzania prawami

Przed takimi i wieloma innymi sytuacjami można zabezpieczyć się za pomocą Usługi Zarządzania Prawami (Right Management Services – RMS). RMS pozwala zabezpieczać informacje na poziomie dokumentu oraz wiadomości poczty elektronicznej. Ochrona polega na szyfrowaniu treści wiadomości lub dokumentu oraz określaniu rodzaju uprawnień dla wskazanych osób lub grup mających dostęp do przekazywanych treści po ich odszyfrowywaniu. Określając uprawnienia osób, definiuje się poziom dostępu do chronionych treści (odczyt, drukowanie, kopiowanie) oraz czas, w jakim obowiązują nadane prawa. Poszczególne uprawnienia mogą być przypisywane ręcznie przez użytkownika lub mogą być stosowane przygotowane wcześniej szablony uprawnień.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"