Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Wdrażanie VDI w firmie

Data publikacji: 02-03-2015 Autor: Paweł Serwan
Konfiguracja z wykorzystaniem...
Konfiguracja z wykorzystaniem...

Kiedy wdrożenie VDI jest opłacalne? Jak je właściwie przeprowadzić? Przedstawiamy różne warianty wdrożeniowe, wymagania sprzętowe i programowe oraz modele licencjonowania rozwiązań VDI opartych na oprogramowaniu Citrix XenDesktop.

Jednym z podstawowych pytań, jakie stawia sobie każda firma zainteresowana wdrożeniem XenDesktop, jest liczba użytkowników końcowych, przy której operacja ta ma sens ekonomiczny. Niestety, trudno jednoznacznie określić taką wartość ze względu na stopień zaawansowania rozwiązania, konieczność inwestycji w sprzęt (serwery, macierze dyskowe, sprzęt sieciowy) i licencje – zarówno Citriksa, jak i Microsoftu. Z pewnością o wiele łatwiej i taniej jest wdrożyć XenDesktop w firmach, które mają już działającą technologię wirtualizacji serwerów.

Firma Citrix we współpracy z różnymi producentami serwerów (Dell, HP, IBM, Cisco) przygotowuje modele referencyjne pokazujące wdrożenia platformy XenDesktop dla różnej liczby użytkowników końcowych – od 500 do 4000. Z pewnością modele te są dobrym punktem startowym przy planowaniu wdrożenia tego systemu. Często jednym z powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie XenDesktop, jest konieczność wymiany sprzętu (laptopy, stacje robocze) dla znacznej liczby użytkowników, wynikająca z cyklu życia urządzeń i czasu ich amortyzacji.

W tym przypadku wdrożenie rozwiązania VDI pozwala na zmniejszenie kosztów wymiany sprzętu dzięki możliwości użycia tzw. cienkiego klienta (thin client), który pełni wyłącznie rolę terminala nawiązującego połączenie z wirtualną stacją roboczą bądź opublikowanym pulpitem serwera. Tym samym możemy ograniczyć koszty zakupu nowego sprzętu i jednocześnie obniżyć koszt wdrożenia XenDesktop. W przypadku planowania implementacji wirtualnych stacji roboczych w firmie ważne jest poprawne obliczenie wskaźników TCO (Total Cost of Ownership) oraz ROI (Return on Investment). Zwłaszcza ten drugi wskaźnik pozwala na oszacowanie rentowności wdrożenia rozwiązania VDI. Firma Citrix udostępnia kalkulatory i arkusze kalkulacyjne pomagające w obliczeniu możliwych oszczędności w porównaniu do modelu z fizyczną infrastrukturą stacji roboczych.

> VDI-in-a-Box

Ciekawą alternatywą dla małych i średnich przedsiębiorstw (SMB) jest rozwiązanie VDI-in-a-Box. Citrix VDI-in-a-Box można nazwać młodszym bratem XenDesktop. Jest to urządzenie zintegrowane z oprogramowaniem do obsługi infrastruktury VDI, które umożliwia administratorom systemu Windows udostępnianie centralnie zarządzanych wirtualnych stanowisk pracy w dowolnej chwili na wybranym urządzeniu. Rozwiązanie VDI-in-a-Box eliminuje konieczność zakupu i wdrożenia większości tradycyjnej infrastruktury VDI, w tym serwerów zarządzania i pamięci masowej (SAN). Wszystko dzięki integracji zestawiania połączeń, udostępniania stanowisk pracy, równoważenia obciążenia, zarządzania profilami użytkowników i wykorzystaniu ogólnodostępnych serwerów z bezpośrednio połączoną pamięcią masową. Systemy VDI-in-a-Box są łatwo skalowalne i umożliwiają stworzenie konfiguracji z wysoką dostępnością i równoważeniem obciążenia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"