Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Wirtualizacja stacji roboczych w Windows Server 2012 R2

Data publikacji: 02-03-2015 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. Schemat z zastosowaną...

Jest wiele wariantów wirtualizacji w środowisku IT, a jednym z nich jest wirtualizacja stacji roboczych. Artykuł przybliża tę technologię oraz przedstawia przykładowe wdrożenie w ramach systemu Windows Server 2012 R2.

O wirtualizacji słyszymy najczęściej w kontekście wirtualizacji serwerów, na przykład za pomocą technologii Hyper-V w ramach systemu operacyjnego Windows Server 2012 R2. Inną popularną formą jest wirtualizacja aplikacji, dzięki której możliwe jest dostarczanie użytkownikom końcowym konkretnych aplikacji za pośrednictwem usług terminalowych. Nie są to jedyne sposoby wykorzystywania tej technologii w ramach infrastruktury IT. Równie popularna jest wirtualizacja stacji roboczych znana jako VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Skupia się ona na dostarczaniu użytkownikom końcowym mechanizmów po części związanych z wirtualizacją aplikacji, a po części ze wspomnianą wirtualizacją serwerów.

Wirtualizacja stacji roboczych analogicznie jak w przypadku wirtualizacji serwerów bazuje na pracy poszczególnych maszyn wirtualnych. Dlatego, aby przedsięwzięcie to było możliwe, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego hyper­visora, jakim jest rola Hyper-V, na przykład opartego na najnowszej edycji systemu operacyjnego Windows Server 2012 R2. Jednak w przeciwieństwie do klasycznego wykorzystywania roli Hyper-V VDI bazuje na nieco innej koncepcji pracy. Oprócz zainstalowania podstawowej roli hypervisora konieczne jest również wdrożenie trzech podstawowych komponentów odpowiadających za pracę usług terminalowych w ścieżce VDI. Zaliczamy do nich następujące elementy:

 

  • RD Connection Broker Server – komponent odpowiadający za zarządzanie połączeniami pomiędzy klientem końcowym a maszynami wirtualnymi, pracującymi w ramach komponentu RD Virtualization Host;
  • RD Web Access Server – komponent odpowiadający za dostęp kliencki do wirtualnej stacji roboczej, z wykorzystaniem na przykład przeglądarki internetowej;
  • RD Virtualization Host – komponent integrujący się z rolą Hyper-V w celu umożliwienia pracy wirtualnych maszyn stacji roboczych.

 

Wszystkie trzy komponenty w zależności od wymaganej konfiguracji mogą pracować w formie dedykowanych maszyn, co jest szczególnie często wykorzystywane przy dużych wdrożeniach. Możliwe jest również zastosowanie kompaktowego wdrożenia infrastruktury, opartego tylko na jednym hoście. Należy również wspomnieć, że jeżeli wcześniej nie została zainstalowana rola Hyper-V, która stanowi podstawę całej wirtualizacji, to zostanie ona doinstalowana automatycznie wraz ze wspomnianymi komponentami usługi terminalowej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"