Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

BYOD - strategie, bezpieczeństwo, mobilność

Data publikacji: 02-03-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski

Pracownicy chcą używać w pracy takich samych technologii, z jakich korzystają w prywatnym życiu. Jak wynika z najnowszych badań Intel Security i Microsoft, większość z nich właśnie tak robi. I to niezależnie od tego, czy firma wdrożyła model pracy BYOD, stara się go nie zauważać, czy wręcz go nie akceptuje…

Korzystanie z modelu BYOD (Bring Your Own Device) może zwiększyć wydajność i produktywność zatrudnionych osób oraz obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Może też być przyczyną wycieku danych i katastrofy biznesowej. Wiele zależy od tego, czy menedżerowie i szefowie działów IT postanowią przyjrzeć się temu, jak pracują zatrudniane w firmie osoby, czy będą zaprzeczać istnieniu coraz to popularniejszego trendu.

W czwartym kwartale 2014 roku Intel Security przeprowadził wśród pracowników z całego świata badanie dotyczące sposobu realizowania obowiązków służbowych (2500 respondentów w wieku od 18 do 65 roku życia). Wyniki pokazały, że ogromna większość użytkowników do pracy wykorzystuje urządzenia prywatne i na odwrót – do celów osobistych używa służbowych komputerów i urządzeń mobilnych. Dotyczy to szczególnie działań w sieci (poczta elektroniczna, media społecznościowe, zakupy przez internet itp.).

WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ PRACOWNIKÓW

Główny wniosek nasuwa się sam – patrząc na wyniki opublikowane w raporcie i skalę zjawiska, warto wziąć pod uwagę wdrożenie strategii BYOD w firmie. Może ona bowiem, oprócz zwiększenia elastyczności i produktywności działań pracowników (poprzez dostęp do sieci i danych firmowych w każdym momencie i w każdym miejscu za pomocą wybranych samodzielnie urządzeń), przynieść wymierne korzyści finansowe. W jaki sposób? Gdy firma wdraża i przestrzega prawidłowo wdrożonego modelu BYOD, pracodawca oszczędza. Nie musi bowiem zapewniać pracownikom urządzeń firmowych. Innym pozytywnym skutkiem stosowania BYOD jest stymulacja rozwoju nowych aplikacji biznesowych, szczególnie tych przeznaczonych na urządzenia mobilne, takich jak m.in. kalendarze i harmonogramy pracy, narzędzia do raportowania, realizacji procedur, narzędzi HR i wielu innych.

POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych firmowych? Kluczowym krokiem jest opracowanie i wdrożenie polityki dotyczącej urządzeń mobilnych, określającej zasady związane z wykorzystaniem prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy. Ważne jest też, aby polityka była w firmie aktualizowana i dopasowywana do zmieniającej się rzeczywistości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"