Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 25-03-2015 | Autor: | Paweł Serwan |
Citrix XenApp i Citrix XenDesktop stanowią podstawowe elementy Citrix Workspace Suite, czyli kompletnego rozwiązania do obsługi mobilnych przestrzeni roboczych. Obydwa rozwiązania wykorzystują trzecią generację architektury FlexCast Management Architecture (FMA) i zostały zaprojektowane do działania w infrastrukturze chmury publicznej, bezpośrednio w data center, a także w środowiskach hybrydowych. Jednym z głównych powodów wydania nowej wersji obu rozwiązań było wprowadzenie funkcji (takich jak wstępne uruchamianie aplikacji, podtrzymywanie sesji czy anonimowe logowanie), które cieszyły się popularnością we wcześniejszych wydaniach XenApp.
Architektura FMA wprowadzona w wersji Citrix XenDesktop 7.x została także wykorzystana w platformie Citrix XenApp, wraz z jej powrotem w wersji 7.5. Fakt ten powoduje często problemy przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, które powinno być użyte przy wirtualizacji aplikacji bądź stacji roboczych. XenApp i XenDesktop są w zasadzie tym samym produktem zbudowanym na bazie tej samej architektury i wykorzystujący wspólny kod źródłowy. Jednym z założeń stworzenia architektury FMA było połączenie obydwu produktów w jedną platformę. Tym samym instalując XenDesktop na serwerze, możemy jednocześnie skorzystać z dobrodziejstw XenApp – mamy możliwość publikowania aplikacji i współdzielonego wirtualnego pulpitu opartego na modelu SBC (Server Based Computing). Zatem jedyna różnica dzieląca XenApp i XenDesktop to rodzaj licencji, którą musimy wykupić, aby móc korzystać z określonych funkcji produktu. Z tego też powodu w artykule będziemy traktowali oba rozwiązania jako jeden produkt Citrix XenApp/XenDesktop 7.6.
Szczegółową listę wymagań XenApp/XenDesktop przedstawiliśmy w poprzednim artykule. Tutaj przypomnimy jedynie, że do instalacji środowiska na serwerze konieczne jest przede wszystkim przyłączenie tego serwera do domeny Active Directory. Jest to podstawowy wymóg, który musi być spełniony. Dodatkowo konto użyte do instalacji XenDesktop musi mieć uprawnienia lokalnego administratora oraz być kontem domenowym. Ponadto w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji XenApp i XenDesktop nie ma możliwości wykorzystania serwera baz danych Oracle ani Microsoft Access.
Obecna wersja XenApp/XenDesktop wspiera tylko poniższe wersje Microsoft SQL Server:
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline