Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Inwentaryzacja zasobów IT

Data publikacji: 21-04-2015 Autor: Marek Krupa
W celu zsynchronizowania...
Raporty analizy zasobów...
Kreatora importu licencji...

Nie ma chyba firmy, która używałaby tylko aplikacji dostarczanych wraz z systemem operacyjnym. Zwykle programy mają odpowiednie wymagania sprzętowe i programowe, a ich użytkowanie wymaga odpowiednich licencji. W artykule pokażemy, jak za pomocą funkcji analizy zasobów (Asset Intelligence), która jest dostępna w System Center 2012 R2 Configuration Managerze, zapanować nad chaosem związanym z zarządzaniem oprogramowaniem.

Zarządzanie infrastrukturą IT, w tym również oprogramowaniem, można podzielić na cztery modele: podstawowy, ustandaryzowany, zracjonalizowany oraz dynamiczny. Przechodząc od najprostszego modelu podstawowego do najbardziej złożonego – dynamicznego, dział IT uzyska pełną kontrolę nad użytkowanym oprogramowaniem oraz będzie w stanie dynamicznie reagować na potrzeby biznesu, np. dostarczając nowych aplikacji lub aktualizacji precyzyjnie do użytkowników, którzy tego wymagają. Cztery wspomniane modele to również cztery kolejne etapy, które prowadzą do dynamicznego zarządzania infrastrukturą IT, w tym również oprogramowaniem.

Model podstawowy – zarządzanie oparte jest na zadaniach doraźnych, wynikających z potrzeb chwili, czasami nazywanych „gaszeniem pożaru”. Charakteryzuje się on ręcznym zarządzaniem aplikacjami, brakiem kontroli nad działaniem i wykorzystaniem aplikacji, brakiem lub nieegzekwowaniem polityk IT oraz norm bezpieczeństwa. Ogólny brak informacji o kondycji aplikacji oraz usług wynika z braku odpowiednich narzędzi i zasobów.

Poziom ustandaryzowany zarządzania zasobami IT cechuje się znajomością posiadanych zasobów dzięki inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Posiadanie takiej wiedzy pozwala na dostarczanie aktualizacji programów oraz zarządzanie licencjami. Przejście do tego poziomu zwiększa jednocześnie bezpieczeństwo infrastruktury, chociażby przez możliwość egzekwowania pewnych procedur oraz polityk bezpieczeństwa.

Przejście do modelu zracjonalizowanego niesie za sobą przede wszystkim obniżenie kosztów sprzętu i zakupu licencji, ponieważ wiedza z inwentaryzacji pozwala podejmować decyzje o ilości potrzebnych zasobów. Dzięki wykorzystywanym narzędziom, egzekwowaniu procedur i polityk bezpieczeństwa zarządzanie jest bardzo odpowiedzialne, pozwala też dynamicznie reagować na pojawiające się nowe zagrożenia.

Na najwyższym poziomie zarządzania infrastrukturą, czyli w modelu dynamicznym, firma jest całkowicie świadoma wartości strategicznej posiadanej infrastruktury, co przekłada się na pełną kontrolę kosztów związanych z wykorzystaniem zasobów IT. Wszystkie procesy IT są realizowane w sposób automatyczny, co redukuje do minimum problemy oraz koszty. Wdrożenie nowego systemu czy usługi nie stanowi większego problemu, ponieważ infrastruktura może być rozszerzana dynamicznie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"