Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Inwentaryzacja zasobów IT

Data publikacji: 21-04-2015 Autor: Marek Krupa
W celu zsynchronizowania...
Raporty analizy zasobów...
Kreatora importu licencji...

Nie ma chyba firmy, która używałaby tylko aplikacji dostarczanych wraz z systemem operacyjnym. Zwykle programy mają odpowiednie wymagania sprzętowe i programowe, a ich użytkowanie wymaga odpowiednich licencji. W artykule pokażemy, jak za pomocą funkcji analizy zasobów (Asset Intelligence), która jest dostępna w System Center 2012 R2 Configuration Managerze, zapanować nad chaosem związanym z zarządzaniem oprogramowaniem.

Zarządzanie infrastrukturą IT, w tym również oprogramowaniem, można podzielić na cztery modele: podstawowy, ustandaryzowany, zracjonalizowany oraz dynamiczny. Przechodząc od najprostszego modelu podstawowego do najbardziej złożonego – dynamicznego, dział IT uzyska pełną kontrolę nad użytkowanym oprogramowaniem oraz będzie w stanie dynamicznie reagować na potrzeby biznesu, np. dostarczając nowych aplikacji lub aktualizacji precyzyjnie do użytkowników, którzy tego wymagają. Cztery wspomniane modele to również cztery kolejne etapy, które prowadzą do dynamicznego zarządzania infrastrukturą IT, w tym również oprogramowaniem.

Model podstawowy – zarządzanie oparte jest na zadaniach doraźnych, wynikających z potrzeb chwili, czasami nazywanych „gaszeniem pożaru”. Charakteryzuje się on ręcznym zarządzaniem aplikacjami, brakiem kontroli nad działaniem i wykorzystaniem aplikacji, brakiem lub nieegzekwowaniem polityk IT oraz norm bezpieczeństwa. Ogólny brak informacji o kondycji aplikacji oraz usług wynika z braku odpowiednich narzędzi i zasobów.

Poziom ustandaryzowany zarządzania zasobami IT cechuje się znajomością posiadanych zasobów dzięki inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Posiadanie takiej wiedzy pozwala na dostarczanie aktualizacji programów oraz zarządzanie licencjami. Przejście do tego poziomu zwiększa jednocześnie bezpieczeństwo infrastruktury, chociażby przez możliwość egzekwowania pewnych procedur oraz polityk bezpieczeństwa.

Przejście do modelu zracjonalizowanego niesie za sobą przede wszystkim obniżenie kosztów sprzętu i zakupu licencji, ponieważ wiedza z inwentaryzacji pozwala podejmować decyzje o ilości potrzebnych zasobów. Dzięki wykorzystywanym narzędziom, egzekwowaniu procedur i polityk bezpieczeństwa zarządzanie jest bardzo odpowiedzialne, pozwala też dynamicznie reagować na pojawiające się nowe zagrożenia.

Na najwyższym poziomie zarządzania infrastrukturą, czyli w modelu dynamicznym, firma jest całkowicie świadoma wartości strategicznej posiadanej infrastruktury, co przekłada się na pełną kontrolę kosztów związanych z wykorzystaniem zasobów IT. Wszystkie procesy IT są realizowane w sposób automatyczny, co redukuje do minimum problemy oraz koszty. Wdrożenie nowego systemu czy usługi nie stanowi większego problemu, ponieważ infrastruktura może być rozszerzana dynamicznie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"