Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Kontrola nad infrastrukturą rozproszoną

Data publikacji: 21-04-2015 Autor: Krzysztof Kęsicki
Rys. 1. Widok głównego okna...
Rys. 2. Rozkład obciążenia na...
Rys. 3. Zdalny monitoring...

Kontrolowanie infrastruktury rozproszonej w wielu obiektach znajdujących się na terenie Polski nie musi być zadaniem kosztownym i bardzo skomplikowanym. Przykładem rozwiązania problemu tego rodzaju jest kompleksowy monitoring serwerowni (KMS). System ten służy do kontroli działania krytycznych zasobów infrastruktury w rozproszonych obiektach.

System kompleksowego monitoringu serwerowni bazuje na protokole SNMP, który wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim z kontrolą działania urządzeń sieciowych, takich jak router czy przełącznik. Jednak używanie protokołu SNMP nie musi ograniczać się jedynie do urządzeń stricte sieciowych. Za jego pomocą możemy monitorować wszelkie urządzenia krytycznej infrastruktury, które wyposażono w możliwość odbierania żądań odczytu/zapisu oraz wysyłania tzw. notyfikacji (potocznie – trapów). Nadrzędne urządzenie zarządzające, czyli menedżer SNMP kontaktuje się z poszczególnymi agentami i odbiera informacje o ich stanie.

Tego typu zadanie doskonale realizuje system kompleksowego monitoringu serwerowni (KMS), który swoim zasięgiem powinien objąć całość infrastruktury przedsiębiorstwa. Zarys koncepcyjny architektury KMS przedstawiono na schemacie obok, gdzie centralnym elementem systemu jest oprogramowanie SNMPc Enterprise Edition w wersji 8.0, które pełni rolę menedżera SNMP. Na protokole SNMP najlepiej oprzeć systemy do nadzoru takich urządzeń jak: UPS-y, klimatyzatory, agregaty prądotwórcze, czujniki warunków środowiskowych, listwy zasilające, wejścia dwustanowe itp. Rozwiązania objęte monitoringiem mogą być zainstalowane w różnych fizycznych lokalizacjach na rozległym obszarze lub w różnych miastach. Oprócz ograniczeń finansowych nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby system obejmował urządzenia zlokalizowane poza granicami danego kraju.

> ZBIERANIE I PRZETWARZANIE DANYCH

Urządzenia pracujące w różnych sieciach (agenci SNMP) wysyłają dane o swoim statusie, przekroczeniu wartości progowych czy awaryjnych sytuacjach do systemu centralnego (menedżer). Po odpowiednim przefiltrowaniu wybrane informacje z krytycznych lokalizacji trafią bezpośrednio na główny ekran konsoli operatora systemu nadzorczego jako komunikaty tekstowe. Dodatkowo graficzny odpowiednik danej placówki na mapie lokalizacji zmienia kolor w zależności od zdarzenia, które nastąpiło, wskazując w czytelny sposób, gdzie pojawił się problem i jaką ma ważność. System dzieli informacje na siedem różnych rodzajów: począwszy od koloru czerwonego oznaczającego zdarzenie krytyczne, poprzez zdarzenia awaryjne, drugorzędne i mniej ważne, a skończywszy na kolorze białym, który oznacza jedynie informację i nie ma wpływu na działanie kontrolowanej infrastruktury rozproszonej (patrz rysunek 1).

Serwer SNMPc jest więc odpowiedzialny za zbieranie danych, przetwarzanie ich oraz przekazywanie w czytelnej postaci do użytkownika. Po wstępnej analizie i określeniu poziomu krytyczności otrzymanych od urządzeń informacji dane mogą zostać przekazane do administratora e-mailem, a w skrajnie krytycznych sytuacjach sms-em. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"