Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Innowacje w magazynowaniu danych W Windows Server 2012 R2

Data publikacji: 21-05-2015 Autor: Dominik Targosz
Autor: Rys. K. Panek
Konsola Storage Spaces w...
Deduplikacja danych pozwala...

Rozwiązania Software-Defined Storage stają się coraz bardziej popularne na rynku IT. Dużo uwagi poświęcił im również Microsoft w ostatniej odsłonie serwerowego systemu operacyjnego. Podpowiadamy, którymi z nowych funkcjonalności warto się zainteresować.

Software-Defined Storage (SDS), czyli pamięć masowa definiowana programowo to koncept magazynowania danych, w którym infrastruktura jest zarządzana za pośrednictwem oprogramowania, a nie sprzętowo (hardware-defined), jak to bywa w klasycznym, blokowym podejściu składowania danych. SDS ukierunkowane jest przede wszystkim na skalowalność, elastyczność oraz wydajność, czyli cechy niezbędne dzisiejszym działom IT. Cenione jest również za centralizację oraz automatyzację zarządzania, co znacznie usprawnia administrację infrastrukturą. SDS pozwala także znacznie zmniejszyć ogólne koszty, co jest dużą zaletą zwłaszcza dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Łatwo zauważyć, że nowy trend zdobywa coraz więcej zwolenników, a nad udoskonalaniem technologii SDS pracuje większość dostawców oprogramowania, którzy zapowiadają premiery kolejnych, bardziej rewolucyjnych produktów.

> MICROSOFT W NATARCIU

Z zalet SDS szybko zdał sobie sprawę Microsoft, który poświęcił konceptowi dużo uwagi już w wydaniu Windows Server 2012, wprowadzając m.in. takie funkcjonalności jak Storage Spaces, protokół SMB 3.0, deduplikację danych czy Scale-Out File Server. Wspomniane rozwiązania pozwalały szybko zbudować skalowalny i wysokodostępny współdzielony magazyn danych. Wraz z wersją Windows Server 2012 R2 projektanci poszli krok dalej, implementując wiele nowych funkcji i udoskonaleń dla aktualnych rozwiązań, m.in.: Storage Tiering, Write-Back Cache, Storage QoS czy usprawnienia w woluminach CSV. Dzięki temu system storagowy zbudowany na bazie Windows Server 2012 R2 oferuje dziś takie same funkcjonalności jak kosztowne rozwiązania pamięci masowych typu SAN lub NAS, i jednocześnie jest dużo bardziej elastycznym oraz przystępnym cenowo rozwiązaniem.

Cieszy także fakt, że gigant z Redmond nie zamierza spocząć na laurach i próbuje wprowadzać nowe innowacje do swoich produktów. Dużą niespodzianką było niedawno ogłoszone opóźnienie pojawienia się kolejnych edycji flagowych produktów Microsoft, tj. Windows Server oraz System Center. Ten pierwszy tradycyjnie miał premierę w tym samym roku co jego desktopowy odpowiednik (w tym wypadku Windows 10). Jednak tym razem data udostępnienia została przesunięta mniej więcej o rok. Z jakiego powodu? Nawiązując do słów Jeffreya Snovera (Distinguished Engineer oraz Lead Architect for the Windows Server Group), opóźnienie było podyktowane tym, aby dać grupie produktowej więcej czasu na optymalizację serwerwej platformy m.in. właśnie pod kątem SDS (wywiad na tinyurl.com/kmcr39h). Pojawiające się kolejne buildy systemu Windows Server vNext (nazwa kodowa kolejnej edycji Windows Server) zdają się to potwierdzać.

> STORAGE SPACES

Storage Spaces (tzw. przestrzenie dyskowe) to nowatorska technologia pozwalająca na wirtualizację pamięci masowych, która została przedstawiona wraz z systemem Windows Server 2012 oraz Windows 8 (a nawet w Windows RT).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"