Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Instalacja i konfiguracja XenDesktop 7.6

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Paweł Serwan

W drugiej części cyklu zajmiemy się przygotowaniem obrazu referencyjnego (golden image), stworzymy pierwszy Machine Catalog i przypiszemy aplikacje do użytkowników za pomocą Delivery Group.

W czasie tworzenia i konfiguracji Delivery Site możemy zdecydować, w jaki sposób będą tworzone maszyny wirtualne – zarówno stacje robocze, jak i serwery. Do wyboru mamy dwie metody:

 

  • Studio Tools (mechanizm Machine Creation Services),
  • Other tools – w tym przypadku do tworzenia maszyn wirtualnych wykorzystywane są narzędzia niebędące częścią platformy Citrix XenApp/XenDesktop 7.6. Przykładem jest rozwiązanie Citrix Provisioning Ser­vices pozwalające na strumieniowanie obrazu referencyjnego zarówno na maszyny wirtualne, jak i maszyny fizyczne, np. serwery typu blade.

 

W artykule zajmiemy się pierwszym przypadkiem, w którym do tworzenia nowych maszyn wirtualnych zastosowano wbudowany mechanizm Machine Creation Services. Mechanizm ten używa interfejsu programistycznego aplikacji (Application Programming Interface, API) hypervisora do tworzenia, uruchamiania, zatrzymywania bądź usuwania maszyn wirtualnych. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze zdefiniowanie rodzaju hypervisora i skonfigurowanie połączenia, którego będziemy używali do tworzenia maszyn wirtualnych. Możliwe jest użycie dowolnego rozwiązania wirtualizacyjnego (Microsoft Hyper-V, VMware vSphere, Citrix XenServer) lub infrastruktury chmury publicznej, w tym Citrix CloudPlatform, Apache CloudStack lub Amazon Web Services. Maszyny wirtualne tworzone są przez XenApp/XenDesktop z wykorzystaniem zasobów hypervisora i tzw. złotego obrazu (golden image), czyli przygotowanego wcześniej referencyjnego obrazu systemu operacyjnego, zarówno klienckiego, jak i serwerowego. Konieczne jest także zdefiniowanie połączenia z pamięcią masową (np. macierzą dyskową), gdzie będą przechowywane dyski tworzonych maszyn wirtualnych oraz skonfigurowanie ustawień sieciowych dla nowo tworzonych maszyn. Machine Creation Services nie współpracują z infrastrukturą fizyczną – np. serwerami typu blade czy rack. W tym przypadku zalecane jest użycie innego rozwiązania – Citrix Provisioning Services. Schemat przedstawia proces wyboru mechanizmu do tworzenia maszyn wirtualnych dla środowiska XenApp/XenDesktop 7.6.

Machine Creation Services pozwalają na stworzenie zarówno maszyn wirtualnych w postaci serwerów (Server-Based Computing), jak i w postaci stacji roboczych (Virtual Desktop Infrastructure). W pierwszym przypadku możemy stworzyć serwery z następującymi zainstalowanymi systemami operacyjnymi:

 

  • Windows Server 2008 R2;
  • Windows Server 2012 lub Windows Server 2012 R2.

 

Natomiast w przypadku tworzenia wirtualnych stacji roboczych możemy stworzyć następujące katalogi stacji roboczych:

 

  • Pooled-Random – w tym przypadku wirtualne stacje robocze są przypisywane do użytkowników losowo. Kiedy użytkownik wyloguje się z maszyny wirtualnej, wraca ona do puli dostępnych wirtualnych stacji roboczych. Przy ponownym uruchomieniu maszyny wszystkie zmiany wykonane przez użytkownika są usuwane.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"