Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

PowerShell dla Linuksa

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Bartosz Bielawski

PowerShell to platforma ściśle związana z Windows. I choć można z jego poziomu zarządzać wieloma innymi systemami, to jednak oficjalną wersję tego środowiska możemy uruchomić jedynie na systemach z Redmond. Istnieją jednak tworzone przez pasjonatów projekty, pozwalające na uruchomienie PowerShella również na innych systemach. Jednym z takich projektów jest Pash.

Pash został pokrótce opisany w numerze 3/2015, w tym artykule przyjrzymy się dokładniej historii projektu, procedurze instalacji, możliwościom oraz ograniczeniom tego narzędzia. Pierwotnie Pash został stworzony przez Igora Mooch­nicka i opublikowany na SourceForge w roku 2008. Strona ze zrzutami ekranu przedstawiającymi Pash uruchomiony w Windows, Linuksie, mobilnym Windows i Macintoshu jest nadal dostępna na tej platformie pod adresem http://pash.sourceforge.net/. Projekt wzbudził spore zainteresowanie, ale wkrótce zaczął „przymierać” i do niedawna wydawało się, że pozostanie jedynie ciekawostką.

Jednak w roku 2012 został wskrzeszony, tym razem na GitHubie. Inicjatorem przenosin (i kontynuowania prac) był Jay Bazuzi, ale wkrótce do pomysłodawcy dołączyły inne osoby, dzięki którym projekt rozwija się dość dynamicznie. W ostatnim czasie autorom udało się zaimplementować moduły, co z pewnością można uznać za istotny krok w kierunku stworzenia przydatnego narzędzia. Oczywiście rozwój samego PowerShella komplikuje sprawę. Z drugiej jednak strony możliwość korzystania z narzędzia zachowującego się zupełnie jak PowerShell i pracującego na systemach innych niż Windows, nawet jeśli pod względem funkcjonalności zbliżone by ono było do PowerShella wersji pierwszej, to jest ciekawa opcja dla wszystkich, którzy w czasie doraźnej pracy z systemem Linux pragną czuć się nieco bardziej „u siebie”.

> Instalacja

Pash, podobnie jak inne narzędzia oparte na platformie .NET instalowane na systemach innych niż Windows, korzysta z biblioteki mono. Zanim przystąpimy do jego instalacji, musimy więc zainstalować wspomnianą bibliotekę. Zaczniemy od „czystego” systemu CentOS w wersji 7, na którym zainstalujemy dostępną obecnie wersję pakietu mono. Nie znajdziemy tego pakietu w oficjalnym repozytorium CentOS, musimy więc najpierw dodać alternatywne źródło pakietów. Dokładną instrukcję znajdziemy na stronie projektu mono. Sprowadza się ona w zasadzie do wykonania trzech kroków:

rpm --import "http://keyserver.ubuntu.com/pks/lookup?
op=get&search= 0x3FA7E0328081BFF6A14DA29AA6A19B38D3D831EF"
yum -y install yum-utils
yum-config-manager --add-repo
http://download.mono-project.com/repo/centos/

Po dodaniu repozytorium pozostaje nam jedynie zainstalować znajdujący się w nim pakiet mono-devel. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"