Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Utrata zasobów wskutek zgubienia lub kradzieży sprzętu

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Jerzy Michalczyk

Przypadki kradzieży lub zgubienia urządzeń, na których mogą być przechowywane istotne dane, zdarzają się bardzo często. Jak nie dopuścić do tego typu sytuacji i zminimalizować ryzyko utraty cennych informacji?

Z danych dostarczonych przez ekspertów firmy Verizon wynika, że gubienie przedmiotów powszechnego użytku oraz ich kradzież to zjawiska powszechne i tkwiące swymi korzeniami głęboko w naturze ludzkiej. Tego typu incydenty zdarzają się w każdej organizacji – dużej i małej, zachodzą wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego, uwarunkowań społecznych i kulturowych. Przedmiotami, które najczęściej giną lub padają łupem złodziei, są laptopy, a po nich – komputery stacjonarne, nośniki danych i fizyczne dokumenty.

Co ciekawe, kradzieże zdarzają się aż 15-krotnie rzadziej niż zagubienia przedmiotów. Oznacza to, że większość incydentów podpadających pod omawiany wzorzec nie ma związku z celowym, złośliwym działaniem i jest wynikiem nieuwagi użytkowników. Firmy powinny więc skupiać się na działaniach prowadzących do zmniejszenia roztargnienia pracowników, którym powierzono sprzęt, oraz minimalizacji skutków utraty sprzętu.

Interesujące jest również to, że do większości kradzieży (aż 43% przypadków) dochodzi w miejscu pracy (inaczej mówiąc, w pomieszczeniach biurowych), co może sugerować, że sprzęt zgromadzony na stanowiskach jest słabo zabezpieczony – nawet za „zamkniętymi drzwiami” jest wiele osób, które ulegają pokusie wejścia w posiadanie drogich urządzeń. Co ważne, nawet w tzw. strefach zamkniętych nie jest bezpiecznie, o czym świadczy fakt, że do kradzieży w tych miejscach dochodzi częściej niż w miejscach poza firmą. Jak twierdzą autorzy raportu, odsetek kradzieży poza firmą może być jednak zaniżony, gdyż nie wszyscy przyznają się, że doszło do kradzieży w sytuacjach pozostawienia sprzętu bez nadzoru w miejscu publicznym.


Jak chronić dane na urządzeniach mobilnych

Czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie danych pozostawionych na urządzeniach elektronicznych są… nawyki ich użytkowników. Nie pomoże najlepiej nawet przygotowane zabezpieczenie, jeśli zlekceważymy podstawowe zasady chroniące przed utratą, modyfikacją czy kradzieżą danych.

1. Nie pozostawiać urządzeń bez nadzoru

Należy regularnie przeprowadzać szkolenia pracowników, uświadamiające ryzyko związane z pozostawianiem sprzętu bez nadzoru. W miarę możliwości urządzenia należy trzymać zawsze przy sobie – czy to podczas prezentacji, czy przerwy na posiłek, a nawet… wizyty w toalecie.

Nie zapewnimy bezpieczeństwa, wychodząc na przerwę i zostawiając włączone urządzenie bez nadzoru. Jeśli musimy rozstać się ze sprzętem, powinniśmy upewnić się, że został on umieszczony w bezpiecznym miejscu – hotelowym sejfie czy zamykanej na klucz samochodowej skrytce. Nie powinniśmy jednak zostawiać urządzeń w samochodzie na noc.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"