Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Utrata zasobów wskutek zgubienia lub kradzieży sprzętu

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Jerzy Michalczyk

Przypadki kradzieży lub zgubienia urządzeń, na których mogą być przechowywane istotne dane, zdarzają się bardzo często. Jak nie dopuścić do tego typu sytuacji i zminimalizować ryzyko utraty cennych informacji?

Z danych dostarczonych przez ekspertów firmy Verizon wynika, że gubienie przedmiotów powszechnego użytku oraz ich kradzież to zjawiska powszechne i tkwiące swymi korzeniami głęboko w naturze ludzkiej. Tego typu incydenty zdarzają się w każdej organizacji – dużej i małej, zachodzą wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego, uwarunkowań społecznych i kulturowych. Przedmiotami, które najczęściej giną lub padają łupem złodziei, są laptopy, a po nich – komputery stacjonarne, nośniki danych i fizyczne dokumenty.

Co ciekawe, kradzieże zdarzają się aż 15-krotnie rzadziej niż zagubienia przedmiotów. Oznacza to, że większość incydentów podpadających pod omawiany wzorzec nie ma związku z celowym, złośliwym działaniem i jest wynikiem nieuwagi użytkowników. Firmy powinny więc skupiać się na działaniach prowadzących do zmniejszenia roztargnienia pracowników, którym powierzono sprzęt, oraz minimalizacji skutków utraty sprzętu.

Interesujące jest również to, że do większości kradzieży (aż 43% przypadków) dochodzi w miejscu pracy (inaczej mówiąc, w pomieszczeniach biurowych), co może sugerować, że sprzęt zgromadzony na stanowiskach jest słabo zabezpieczony – nawet za „zamkniętymi drzwiami” jest wiele osób, które ulegają pokusie wejścia w posiadanie drogich urządzeń. Co ważne, nawet w tzw. strefach zamkniętych nie jest bezpiecznie, o czym świadczy fakt, że do kradzieży w tych miejscach dochodzi częściej niż w miejscach poza firmą. Jak twierdzą autorzy raportu, odsetek kradzieży poza firmą może być jednak zaniżony, gdyż nie wszyscy przyznają się, że doszło do kradzieży w sytuacjach pozostawienia sprzętu bez nadzoru w miejscu publicznym.


Jak chronić dane na urządzeniach mobilnych

Czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie danych pozostawionych na urządzeniach elektronicznych są… nawyki ich użytkowników. Nie pomoże najlepiej nawet przygotowane zabezpieczenie, jeśli zlekceważymy podstawowe zasady chroniące przed utratą, modyfikacją czy kradzieżą danych.

1. Nie pozostawiać urządzeń bez nadzoru

Należy regularnie przeprowadzać szkolenia pracowników, uświadamiające ryzyko związane z pozostawianiem sprzętu bez nadzoru. W miarę możliwości urządzenia należy trzymać zawsze przy sobie – czy to podczas prezentacji, czy przerwy na posiłek, a nawet… wizyty w toalecie.

Nie zapewnimy bezpieczeństwa, wychodząc na przerwę i zostawiając włączone urządzenie bez nadzoru. Jeśli musimy rozstać się ze sprzętem, powinniśmy upewnić się, że został on umieszczony w bezpiecznym miejscu – hotelowym sejfie czy zamykanej na klucz samochodowej skrytce. Nie powinniśmy jednak zostawiać urządzeń w samochodzie na noc.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"