Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Data mining – zastosowania

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Grzegorz Kubera
Wykorzystanie przestrzeni...
Wyniki budowy modeli...

Eksploracja danych to wykorzystywanie komputerów do znajdowania ukrytych dla człowieka prawidłowości w wielkich zbiorach danych. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się data miningiem.

Eksploracja danych (data mining) to automatyczne przesiewanie dużych ilości danych w celu uzyskania cennych informacji i formułowania prognoz. Podobne procesy były stosowane przez statystyków od dziesiątków lat, choć oczywiście nosiły inną nazwę. Termin data mining pojawił się dopiero w latach 90. i był używany jedynie przez osoby zajmujące się bazami danych.

Gregory Piatetsky-Shapiro jest autorem terminu „Knowledge Discovery in Databases”, czyli odkrywania wiedzy ukrytej w bazach danych, który obecnie często stosuje się zamiennie z data miningiem. Ten drugi termin stał się popularny zwłaszcza w prasie, niemniej oba dotyczą w zasadzie tego samego. Data mining nie jest nową koncepcją. Od dawna jest obecny na rynku w wielu praktycznych zastosowaniach. Niemniej dopiero od paru lat zyskuje na popularności, na co wpływ ma zmieniające się otoczenie i dynamiczny rozwój technologiczny. Nie tylko komputery zapewniają coraz większą moc obliczeniową, dzięki czemu są w stanie szybciej przetwarzać cyfrowe dane. Również ludzie generują ich coraz więcej. Dla zobrazowania: w 2003 r. całkowita ilość danych utworzonych od początku epoki cyfrowej wynosiła pięć eksabajtów, podczas gdy w 2014 r. pięć eksabajtów danych przybywało co dwa dni.

Ponieważ obecnie szybko rozwija się internet rzeczy, czyli pojawia się coraz więcej urządzeń łączących się z internetem i generujących dane, a także coraz więcej ludzi korzysta z komputerów czy smartfonów, w najbliższych latach czeka nas prawdziwa eksplozja danych. Firmy zajmujące się pamięciami masowymi obawiają się nawet, że nie będą w stanie nadążyć za popytem na przechowywanie danych, dlatego pracują nad nowymi technologiami, począwszy od zapisywania danych w nici DNA, po technologię HAMR, czyli magnetyczny zapis wspomagany ciepłem. Ta druga ma zadebiutować w postaci gotowych nośników danych już w przyszłym roku.

Jeśli dodamy, że w 2010 r. ok. 1,8 mld ludzi miało dostęp do internetu, a do 2020 ma być aż 5 mld internautów, nie powinny dziwić prognozy ekspertów i analityków rynku, według których data mining może odmienić wiele branż, zapewniając firmom przetrwanie w szybko zmieniającej się rzeczywistości. – Ciekawe jest, że podczas gdy dawniej celem większości naszych projektów analitycznych i wdrożeniowych data mining była redukcja kosztów, obecnie coraz częściej pomagamy naszym klientom zwiększać ich przychody – mówi Jacek Jakubowski, prezes zarządu StatSoft Polska, producenta rozwiązań do wydobywania z danych użytecznej wiedzy. – Obserwujemy również ostatnio wzrost liczby wdrożeń data mining w zastosowaniach technologicznych i produkcyjnych.

> DECYZJE PODPARTE DANYMI

Na data mining uwagę powinny zwrócić przede wszystkim firmy, które mają bardzo dużo danych i mogą wykorzystać ich analizę do optymalizacji decyzji biznesowych. Drążenie danych pozwala znaleźć więcej powiązań, często inaczej wręcz niemożliwych do odkrycia, pomiędzy posiadanymi informacjami. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"