Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Rynek pracy IT w Polsce i Europie. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski
ŹRÓDŁO: GUS/HICRON; „MIGRACJE...

Branża IT jeszcze długo będzie jednym z najciekawszych sektorów dla pracowników. Interesujące oferty pojawiają się zarówno w Polsce, jak i za granicą, a część specjalistów, zwłaszcza tych bardziej skłonnych do relokacji, zapewne wyjedzie z kraju. Co ważne, ogromny popyt na fachowców IT powinien utrzymać trend rynku pracownika.

Firma Hicron, specjalizująca się w realizacji kompleksowych projektów IT dla dużych i średniej wielkości przedsiębiorstw, przeanalizowała najnowsze dane opublikowane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny oraz Eurostat dotyczące rynku pracy branży informatycznej.

Gdzie są największe braki kadrowe i specjaliści z zakresu nowych technologii najszybciej znajdą pracę? W których krajach Europy pracownicy są najdłużej aktywni zawodowo? Jak ogólne trendy emigracyjne mają się do rynku IT? Oto najciekawsze wskaźniki dotyczące pracy w IT w kraju i Europie.

PRACUJEMY CORAZ WIĘCEJ I CORAZ DŁUŻEJ

Otwarte granice Europy umożliwiają łatwe podejmowanie pracy poza Polską. Zwiększa się mobilność pracowników i… wydłuża czas pracy. W Polsce na przestrzeni 10 lat czas aktywności zawodowej wydłużył się niemal o dwa lata (według danych z Eurostat z 30,5 roku w 2003 r. do 32,3 w 2013 r.). Choć mogłoby się wydawać, że znajdujemy się wśród najbardziej pracowitych narodów Europy (przepracowujemy średnio 42% swojego życia), to jednak brakuje nam około trzech lat do unijnej średniej, która wynosi 35 lat. – Do najbardziej zapracowanych nacji należą Skandynawowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w rankingu długości aktywności zawodowej: Islandczycy (45,6 roku), Norwegowie (41,9) i Szwedzi (40,9) pracują najwięcej. Najkrócej aktywni zawodowo pozostają Włosi – tylko 30,3 roku, Węgrzy – 30,8 i Chorwaci, pracujący 31 lat – podsumowuje Sylwia Wieteska z Hicron.

GDZIE SZUKAĆ ZATRUDNIENIA W ICT

Specjaliści z branży nowych technologii, którzy rozglądają się za intratną posadą za granicą, powinni przyjrzeć się krajom leżącym na północy Europy. Według danych Eurostat najwięcej ofert dla specjalistów ICT znajdziemy na Islandii, gdzie aż 14% firm poszukuje pracowników w tym sektorze. W Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu – 12%. Zwolennikom cieplejszego klimatu o pracę może być trudniej. Najmniej ofert jest we Włoszech oraz Rumunii – jedynie 4% firm potrzebuje informatyków. W Unii Europejskiej średnio 8% firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów ICT. W Polsce współczynnik ten wynosi dokładnie tyle samo. Nie jesteśmy więc, jak niektórzy przypuszczają, na szarym końcu Europy. W Polsce sektor informatyczny działa prężnie i intensywnie rozwijają się zarówno oddziały zagranicznych korporacji, jak i przedsiębiorstwa z wyłącznie polskim kapitałem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"