Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Usługa HAProxy

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Konrad Kubecki
Stan pracy HAProxy...
Dużą zaletą HAProxy jest...

HAProxy jako narzędzie wysokiej dostępności i równoważenia obciążenia pracuje „pod maską” takich serwisów internetowych jak Twitter, Instagram, Farmville, Fedora czy GitHub. Każdy z nich obsługuje miliony połączeń na godzinę, z powodzeniem radząc sobie z dalszym przyrostem połączeń. W czym tkwi sekret ich sprawnego działania?

HAProxy to napisane w języku C narzędzie do tworzenia rozwiązań wysokiej dostępności i równoważenia obciążenia dla aplikacji bazujących na protokołach HTTP i TCP. Jego działanie polega na rozdzielaniu przychodzących żądań pomiędzy wieloma serwerami, dzięki czemu powstaje środowisko odporne na awarie oraz łatwo skalowalne. Najpopularniejsze zastosowanie to równoważenie obciążenia dla grupy serwerów stron internetowych hostujących tę samą zawartość przy bardzo dużej liczbie jednoczesnych odsłon. Pozwala zachować wydajność i stabilność przy spełnieniu zasady: wiele mniejszych serwerów zamiast jednego lub niewielu silnych maszyn.

Połączenia kierowane są do serwerów docelowych na podstawie wybranego algorytmu. HAProxy ma zaimplementowaną obsługę dziewięciu algorytmów różniących się zasadami działania oraz opcjami dostępnymi do skonfigurowania. To daje szerokie pole manewru w trakcie wyboru optymalnej konfiguracji.

HAProxy jest oprogramowaniem darmowym do komercyjnego użytku. Zostało zaprojektowane dla systemów Linux, Solaris, FreeBSD, OpenBSD oraz AIX przy jednoczesnym wsparciu dla wielu architektur sprzętowych.

> TCP czy HTTP?

Dwa najpopularniejsze scenariusze load balancingu i HAProxy związane są z warstwami transportową i aplikacji modelu TCP/IP. Load balancing w warstwie transportowej polega na kierowaniu połączeń do serwerów na podstawie adresu IP i portu. Zamienna nazwa, która przyjęła się do określania tego trybu, to po prostu tcp. Balancer nie ingeruje w przesyłaną lub żądaną treść, a jedynie umożliwia realizację ruchu. Oznacza to, że wszystkie żądania dotyczące adresu http://domena/ będą kierowane do jednej grupy serwerów obsługujących tę domenę.

Sterowanie ruchem na podstawie warstwy aplikacji jest bardziej dokładne. Kluczowe znaczenie ma zawartość żądań napływających do balancera. Uwzględniając ich zawartość, HAProxy potrafi kierować zapytania o stronę http://domena/strona1 do jednego serwera, a zapytania o http://domena/strona2 do drugiego. Alternatywną nazwą dla opisywanego trybu jest http. W ramach tego trybu pracy load balancer podejmuje decyzję o akcji. Może nią być na przykład: przepuszczenie ruchu, zablokowanie go lub przekierowanie. Ciekawe zastosowanie ma także akcja tarpit. Jej efektem jest zablokowanie żądania i wstrzymanie wysłania odpowiedzi przez określony w konfiguracji czas. Jest to pewna metoda obrony przeciwko robotom zasypującym żądaniami serwery w celu ich unieruchomienia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"