Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Usługa HAProxy

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Konrad Kubecki
Stan pracy HAProxy...
Dużą zaletą HAProxy jest...

HAProxy jako narzędzie wysokiej dostępności i równoważenia obciążenia pracuje „pod maską” takich serwisów internetowych jak Twitter, Instagram, Farmville, Fedora czy GitHub. Każdy z nich obsługuje miliony połączeń na godzinę, z powodzeniem radząc sobie z dalszym przyrostem połączeń. W czym tkwi sekret ich sprawnego działania?

HAProxy to napisane w języku C narzędzie do tworzenia rozwiązań wysokiej dostępności i równoważenia obciążenia dla aplikacji bazujących na protokołach HTTP i TCP. Jego działanie polega na rozdzielaniu przychodzących żądań pomiędzy wieloma serwerami, dzięki czemu powstaje środowisko odporne na awarie oraz łatwo skalowalne. Najpopularniejsze zastosowanie to równoważenie obciążenia dla grupy serwerów stron internetowych hostujących tę samą zawartość przy bardzo dużej liczbie jednoczesnych odsłon. Pozwala zachować wydajność i stabilność przy spełnieniu zasady: wiele mniejszych serwerów zamiast jednego lub niewielu silnych maszyn.

Połączenia kierowane są do serwerów docelowych na podstawie wybranego algorytmu. HAProxy ma zaimplementowaną obsługę dziewięciu algorytmów różniących się zasadami działania oraz opcjami dostępnymi do skonfigurowania. To daje szerokie pole manewru w trakcie wyboru optymalnej konfiguracji.

HAProxy jest oprogramowaniem darmowym do komercyjnego użytku. Zostało zaprojektowane dla systemów Linux, Solaris, FreeBSD, OpenBSD oraz AIX przy jednoczesnym wsparciu dla wielu architektur sprzętowych.

> TCP czy HTTP?

Dwa najpopularniejsze scenariusze load balancingu i HAProxy związane są z warstwami transportową i aplikacji modelu TCP/IP. Load balancing w warstwie transportowej polega na kierowaniu połączeń do serwerów na podstawie adresu IP i portu. Zamienna nazwa, która przyjęła się do określania tego trybu, to po prostu tcp. Balancer nie ingeruje w przesyłaną lub żądaną treść, a jedynie umożliwia realizację ruchu. Oznacza to, że wszystkie żądania dotyczące adresu http://domena/ będą kierowane do jednej grupy serwerów obsługujących tę domenę.

Sterowanie ruchem na podstawie warstwy aplikacji jest bardziej dokładne. Kluczowe znaczenie ma zawartość żądań napływających do balancera. Uwzględniając ich zawartość, HAProxy potrafi kierować zapytania o stronę http://domena/strona1 do jednego serwera, a zapytania o http://domena/strona2 do drugiego. Alternatywną nazwą dla opisywanego trybu jest http. W ramach tego trybu pracy load balancer podejmuje decyzję o akcji. Może nią być na przykład: przepuszczenie ruchu, zablokowanie go lub przekierowanie. Ciekawe zastosowanie ma także akcja tarpit. Jej efektem jest zablokowanie żądania i wstrzymanie wysłania odpowiedzi przez określony w konfiguracji czas. Jest to pewna metoda obrony przeciwko robotom zasypującym żądaniami serwery w celu ich unieruchomienia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"