Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Veeam Availability Suite v8

Data publikacji: 25-05-2015 Autor: Marcin Jurczyk
Wśród serwerów, które można...
Oprogramowanie Veeam...
Veeam Availability Suite to...
Kreator zadań kopii...
Jednym z najbardziej...
Wybór sposobu transportu...
Komponenty Veeam Availability...

Kopie danych to jeden z najistotniejszych elementów funkcjonowania każdego działu IT. Jednak samo ich wykonywanie nie oznacza, że zasoby są bezpieczne. Bardziej istotne jest, czy i jak szybko jesteśmy w stanie skorzystać z backupu.

Popularność oprogramowania Veeam rosła wraz ze wzrostem popularności technologii wirtualizacyjnych, zdobywających szturmem rynek centrów przetwarzania danych na przestrzeni ostatniej dekady (ponad 145 tys. klientów wg danych na stronie producenta). Wraz z opublikowaniem ósmej wersji Availability Suite firma z siedzibą w szwajcarskim Baar zaczęła określać swoje produkty jako rozwiązania zwiększające dostępność nowoczes­nych centrów danych (Availability for the Modern Data Center). Tym samym jest to wyraźny krok w kierunku odejścia od dotychczasowego nazewnictwa skupiającego się wokół „backup & recovery software”. Producent daje tym samym wyraźnie do zrozumienia, że ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko mechanizmy prostych kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Veeam Availability Suite to pakiet powstały z połączenia dwóch flagowych produktów – Veeam Backup & Replication oraz Veeam ONE. Pierwszy system przeznaczony jest do tworzenia kopii zapasowych, przywracania oraz replikacji danych. Drugi to narzędzie do monitorowania, raportowania i planowania środowiska wirtualnego.

Za próbą definicji nowego segmentu rynku idzie odważna deklaracja – Veeam chwali się, że wraz z nową wersją produktów możliwe jest uzyskanie wartości docelowego czasu i punktu przywracania (RTPO) dla wszystkich aplikacji i danych na poziomie nieprzekraczającym 15 minut. Trzeba przyznać, że poprzeczka została postawiona wysoko. Przypomnijmy – definiowany przez Veeam parametr RTPO to kompilacja dwóch parametrów wykorzystywanych w kontekście backupu: RTO (Recovery Time Objective) oraz RPO (Recovery Point Objective). Pierwszy z nich określa maksymalny, akceptowalny czas przestoju spowodowanego awarią. Drugi z kolei to akceptowalny wiek danych, które po przywróceniu z nośników kopii zapasowej pozwolą na kontynuację działania (w praktyce określa częstotliwość wykonywania kopii zapasowych). Zobaczmy zatem, co oferuje nowa platforma, aby sprostać stawianym wymogom.

> ARCHITEKTURA B&R I BACKUP SERVER

W przypadku Veeam Availability Suite Backup & Replication (B&R) należy podkreślić, że mamy do czynienia z oprogramowaniem odpowiedzialnym za obsługę kopii zapasowych dwóch najbardziej popularnych platform wirtualizacyjnych na rynku – VMware vSphere oraz Microsoft Hyper-V. Co za tym idzie, mówimy tylko i wyłącznie o zarządzaniu dostępnością danych dla platformy sprzętowej Intel, wykorzystywanej na potrzeby wirtualizacji. W przypadku środowisk heterogenicznych konieczne będzie zatem skorzystanie z rozwiązań backupowych innych dostawców. Jednak to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. Z praktyki wynika, że często o wiele lepiej sprawdzają się bardziej dopracowane produkty dedykowane niż wielozadaniowe kombajny o ograniczonych możliwościach.

Veeam B&R ma budowę modułową, dzięki czemu możliwa jest wysoka skalowalność produktu, w zależności od wymagań i wielkości infrastruktury. Wśród komponentów B&R można rozróżnić moduły obowiązkowe oraz opcjonalne. Nadrzędnym modułem Veeam B&R jest Backup Server – bazujący na fizycznej lub wirtualnej instancji Windows Server komponent, odpowiedzialny za zarządzanie i konfigurację całości rozwiązania. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"