Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Kompromisy na bok. Dell XPS 13 (2015)

Data publikacji: 25-05-2015 Autor: Jerzy Michalczyk
Producent reklamuje ten model...
Dołączone oprogramowanie...
Dysk SSD firmy Samsung...

Choć mogłoby się wydawać, że w dziedzinie ultrabooków nie zachodzą już rewolucyjne zmiany, to postęp związany z miniaturyzacją jest wciąż zauważalny, czego najlepszy przykład stanowi właśnie 13-calowy notebook firmy Dell.

Ekran

Konstrukcja ekranu zasługuje na słowa najwyższego uznania. 13-calową matrycę UltraSharp QHD+ o rozdzielczości 3200 × 1800 (276 ppi) otacza ramka o szerokości zaledwie 5 mm, co pozwoliło zredukować obudowę całego notebooka do niespotykanych w tego typu konstrukcjach wymiarów. Szklana powierzchnia pokrywająca cały ekran umożliwia wielopunktowe, dotykowe sterowanie i jednocześnie zapewnia bardzo dobre wrażenia estetyczne. Matryca jest wystarczająco jasna (deklarowana jasność to 400 nitów), a prezentowany na niej obraz – wyjątkowo ostry.

Wysoki kontrast oraz poziom czerni to kolejne atuty – pod tym względem bliżej ekranowi XPS-a do wyświetlaczy OLED lub AMOLED niż do ekranów z tradycyjnym podświetleniem. Dopełnieniem dobrego wrażenia jest szeroki kąt widzenia – do 170°. Jedynym minusem jest błyszcząca powierzchnia, która może przeszkadzać, gdy na ekran padnie dużo światło. Dla osób, które wolą uniknąć refleksów, dostępna jest nieco tańsza wersja urządzenia z matową matrycą FHD (1920 × 1080). Z powodu minimalnej szerokości ramki w nietypowym miejscu zamontowano kamerę – znajduje się ona z lewej strony pod, a nie nad matrycą.

Wykonanie

Obudowa komputera została wykonana z aluminium poddanego obróbce maszynowej. Urządzenie sprawia dzięki temu solidne wrażenie i jest dobrze zabezpieczone przed skutkami ewentualnego upadku czy nacisku. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nigdzie nie występują luzy, nic nie zgrzyta.

Wyspowa klawiatura jest podświetlana (jest możliwość dwustopniowej regulacji z poziomu menu systemowego), ale z powodu dość krótkiego skoku do jej użytkowania trzeba się będzie przyzwyczaić. Okolice panelu dotykowego i klawiatury zostały pokryte gumowaną powierzchnią, która doskonale zapobiega ślizganiu się dłoni, jednak widoczne są na niej pozostawiane odciski palców.

Na uwagę zasługuje sam touchpad produkcji Microsoftu – jest gładki, matowy, pracuje precyzyjnie, prowadzenie kursora jest pewne i bez opóźnień zauważalnych w innych konstrukcjach. Dotyk wielopunktowy i przewijanie również działają bezproblemowo.

Komunikacja i wyposażenie

XPS 13 oferuje łączność Wi-Fi w standardzie 802.11ac oraz Bluetooth 4.0. Użytkownicy mogą podłączyć dodatkowe urządzenia za pomocą dwóch portów USB 3.0, monitor – jedynie za pomocą gniazda DisplayPort, a karty pamięci flash SD/MMC – za pomocą wbudowanego czytnika. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"