Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Airwatch – zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie

Data publikacji: 19-06-2015 Autor: Michał Kaźmierczyk
Autor: Rys. Aneta Szczęsna
Rys. 1. Okno dodawania nowego...
Rys. 2. Okno konfiguracji...
Rys. 3. Konfiguracja konta...
Wprowadzone ulepszenia...

W dobie niezwykle dynamicznego rozwoju rynku urządzeń bezprzewodowych oraz rosnącej presji na wdrażanie polityk BYOD przed działami IT staje wiele trudnych wyzwań, zwłaszcza w aspekcie bezpieczeństwa. Airwatch jako zestaw narzędzi integrujących się praktycznie z każdym urządzeniem mobilnym znacznie upraszcza realizację tego ambitnego zadania.

Zgodnie z ostatnimi statystykami na początku tego roku na świecie aktywnych było ponad trzy i pół miliarda tabletów, smartfonów itp. Przyjmując, że na Ziemi żyje obecnie ponad siedem miliardów ludzi, można dojść do wniosku, że ponad połowa ludności świata może posiadać już urządzenia mobilne. Ericsson szacuje, że około 1,9 miliarda wszystkich tego typu urządzeń to smartfony. Do tego dochodzą jeszcze tablety i phablety. Istotne jest to, że ich liczba ciągle rośnie. Obecnie na całym świecie sprzedaje się więcej tabletów niż komputerów stacjonarnych.

Wszystkie te informacje sprawiły, że ostatnie kilka lat oraz najbliższą przyszłość zaczęto w świecie IT nazywać erą post-PC. Ta rewolucja stawia nowe wyzwania przed firmami i organizacjami, które już wykorzystują technologie informatyczne i w rozwoju swoich systemów stawiają na wykorzystanie aplikacji webowych oraz chmury.

W epoce klasycznych desktopów praca administratora była niezwykle prosta. Na większości stacji królował bowiem system Windows, gdzieniegdzie można było spotkać Linuksa. Zarządzanie homogenicznym środowiskiem złożonym ze stacji roboczych, często statycznie podłączonych do sieci firmowej, którymi można świetnie administrować za pomocą Active Directory, i co do których mamy przynajmniej ogólną wiedzę, w jakim stanie się znajdują, jest niezwykle komfortowe.

Jednak rosnąca presja na udostępnianie kolejnych aplikacji mobilnych na smartfony i tablety (od poczty elektronicznej zaczynając, a na systemach ERP kończąc) szybko burzy ten wspaniały uporządkowany świat. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z szeroką gamą niestandardowych urządzeń o różnych funkcjach i metodach zarządzania, różnych systemach operacyjnych i podatnościach. Można oczywiście stwierdzić, że do klasycznego Windowsa dołożyliśmy jedynie trzy nowe systemy: Androida, Windows Phone i iOS-a, jednak sytuacja nie jest taka prosta. Sam świat Androida to ponad 19 tysięcy różnych modeli urządzeń, na których może być zainstalowanych co najmniej osiem wersji systemu z niezliczoną liczbą modyfikacji wprowadzanych przez producentów. Każda z tych wersji oferuje nieco inne opcje i metody zarządzania. Co więcej, zwłaszcza w przypadku Androida, użytkownicy mają dużo swobody w zakresie konfiguracji i modyfikacji systemu. Wszystkie te fakty sprawiają, że trudno jest zapewnić, by wszystkie te urządzenia zostały odpowiednio zabezpieczone.

Można próbować rozwiązać problem, decydując się na zakup homogenicznych urządzeń, lecz to nie zawsze jest możliwe. Nie sposób lekceważyć też zyskującego coraz większą popularność trendu BYOD (Bring Your Own Device). Homogeniczne środowisko nie zabezpieczy nas przed utratą ważnych danych w przypadku kradzieży czy zgubienia urządzenia ani nie zagwarantuje należytej ochrony np. przed wirusami i modyfikacjami użytkowników, którzy przecież korzystają ze swoich urządzeń nie tylko w pracy.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"