Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Kontenery i wirtualizacja

Data publikacji: 19-06-2015 Autor: Grzegorz Kuczyński
Do pobrania obrazu Debiana...

Na naszych oczach powstaje nowy standard technologii wirtualizacyjnej przeznaczonej do dystrybucji oprogramowania. Deweloperzy, optymalizując obecnie wdrażane rozwiązania, wskrzesili najstarszą formę wirtualizacji – kontenery, a jednym z najprężniej rozwijających się projektów w ekosystemie GNU/Linux jest Docker, który definiuje pojęcie kontenerów na nowo.

Wiemy już (patrz „IT Professional” 5/2015, s. 25), że do tworzenia obrazów Docker używa warstwowego systemu plików np. AuFS określanego również jako unia montowań (union mount). Oznacza to, że wiele warstw systemu plików może zostać na siebie nałożonych, tworząc najpełniejszą wersję oprogramowania. Docker każdą z takich warstw określa mianem obrazu, a każdy z obrazów może być zapisany w kilku wersjach oznaczonych różnymi tagami. Po uruchomieniu kontenera Docker montuje wiele obrazów, jeden na drugim, tworząc stos. Na szczycie zawsze znajduje się warstwa w trybie do zapisu, która reprezentuje kontener. Warstwa znajdująca się bezpośrednio pod obecną warstwą określana jest mianem rodzica, natomiast najniżej położona warstwa obrazem bazowym.

Oficjalnym rejestrem obrazów, skąd można pobierać np. obrazy znanych dystrybucji, jest Docker Hub (hub.docker.com).
Zanim jednak zaczniemy go używać, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak dostępne tam obrazy są zbudowane i jak działają.

> WYSZUKIWANIE OBRAZÓW

Za pomocą klienta CLI możemy wyszukiwać po nazwie obrazy publicznie dostępne w rejestrze prowadzonym przez Docker Inc. Na przykład, aby sprawdzić, jakie obrazy systemu Debian dostępne są w rejestrze, należy wpisać komendę:

# docker search debian
...

Jeżeli maszyna podłączona jest do internetu, wyświetlona zostanie lista obrazów pasujących do wyszukiwanej frazy debian. Nazewnictwo prowadzone jest według konwencji użytkownik/obraz. Jeżeli nazwa nie składa się z dwóch członów oddzielonych znakiem /, oznacza to, że jest to obraz należący do głównego repozytorium, w którym obrazy może umieszczać tylko Docker Inc. Są to zazwyczaj oficjalne obrazy głównych projektów i dystrybucji. Repozytorium można przeglądać również poprzez wspomnianą stronę internetową Docker Hub, na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące poszukiwanych przez nas obrazów. Aby pobrać obraz z głównego repozytorium, nie musimy mieć konta na Docker Hubie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"