Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Ruch jeden-do-wielu w sieci LAN

Data publikacji: 22-06-2015 Autor: Piotr Wojciechowski

Rozwój sieci i aplikacji wymusił konieczność powstania nowego typu ruchu, w którym jest jeden nadawca oraz wielu odbiorców. Początkowo korzystały z niego między innymi instytucje finansowe, rozsyłając w ten sposób komunikaty giełdowe. Obecnie prym wiodą operatorzy sieci kablowych, rozsyłając w ten sposób programy telewizyjne. Przyjrzyjmy się, jak działa sieć przygotowana do transportu tego typu ruchu.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy administratorami sieci kablowej dostarczającymi kanały telewizyjne za pomocą sieci IP do bloku, w którym zainstalowanych jest 100 dekoderów. Blok przyłączony jest do sieci łączem o przepustowości 1 Gbps, które ma za zadanie obsługiwać zarówno usługę telewizyjną, jak i zapewnić mieszkańcom dostęp do internetu. Pojedynczy kanał telewizyjny generuje ruch 5 Mbps i nadawany jest z serwera znajdującego się w centrali operatora. Załóżmy, że akurat trwa transmisja ważnego wydarzenia sportowego i 90 dekoderów ustawionych jest na odbiór kanału sportowego, zaś pozostałe 10 na inne kanały. Jeżeli dekodery działałyby jak typowe urządzenia sieciowe, każdy z nich musiałby podłączyć się do centralnego serwera, który wysyłałby dedykowaną tylko jemu kopię strumienia wideo danego kanału. Ponieważ wszystkie dekodery są aktywne, do bloku docierałoby 100 strumieni danych, zajmując pasmo 500 Mbit. Nie miałoby znaczenia, że 90 osób ogląda ten sam kanał, gdyż w typowej sieci poza ruchem rozgłoszeniowym dla każdego połączenia zawsze mamy pojedynczego nadawcę i odbiorcę. Jest to także obciążenie dla serwera, gdyż musi on wygenerować 100 strumieni danych (rysunek IPTV-Unicast). Im większa sieć i im więcej abonentów w danym bloku, tym temat zapewnienia odpowiedniej wydajności urządzeń i przepustowości łączy staje się ważniejszy.

Rozwiązaniem problemu jest technologia multicast, w której mamy pojedynczego nadawcę i wielu odbiorców, a logika tworzenia odpowiedniej liczby kopii ruchu przeniesiona jest z serwera na urządzenia sieciowe. Odbiorcy deklarują chęć odbioru strumienia danych, a infrastruktura pamięta, gdzie są oni podłączeni, i tworzy kopie strumienia możliwie blisko urządzenia odbiorcy. W przytoczonym przykładzie wdrożenie ruchu multicast spowodowałoby, że serwer zamiast 100 wysyłałby jedynie 11 strumieni danych, po jednym dla każdego kanału, które zajmowałyby pasmo 55 Mbit. Urządzenie sieciowe znajdujące się w bloku tworzyłoby 90 kopii ruchu kanału sportowego dla każdego abonenta oglądającego wydarzenie (rysunek IPTV – Multicast). Jak widać na schematach, pasmo w sieci nie jest marnowane na przesyłanie zduplikowanych kopii tego samego strumienia i może być wykorzystane do realizacji innych usług lub obniżenia kosztów realizacji oferowanych usług.


Adresy sieci multicast

Adresy sieci multicast umieszczane są w polu odbiorcy pakietu, dlatego nazywane są adresami grupy. Z danym adresem powiązana może być tylko jedna aplikacja działająca w naszej sieci.

Adres typu multicast nigdy nie jest umieszczany w polu nadawcy (zawsze musi to być adres typu unicast) ani przypisywany urządzeniu sieciowemu. Do obsługi ruchu multicast IANA (Internet Assigned Number Authority) – agencja zajmująca się alokacją i zarządzaniem adresami IP – przydzieliła zakres adresów tak zwanej klasy D (Class D), które binarnie rozpoczynają się ciągiem 1110 na pierwszych czterech bitach adresu IP. Są więc adresy z zakresu od 224.0.0.0 do 239.255.255.255. Adresy multicast nie potrzebują maski podsieci, gdyż ich struktura nie jest hierarchiczna jak w przypadku adresów unicast.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"