Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Infortrend EonStor DS 4016 RT

Data publikacji: 22-06-2015 Autor: Marcin Jurczyk
Wolumen logiczny to...
Wydajność macierzy można...
Z poziomu okna głównego...
Powiadomienia o zdarzeniach...
SANWatch wyposażony jest w...
Konsola tekstowa dostępna...

Dotychczas na łamach „IT Professional” testowaliśmy głównie pamięci sieciowe NAS oferujące jedynie możliwość udostępniania przestrzeni dyskowej w formie blokowej, zazwyczaj za pośrednictwem protokołu iSCSI. Tym razem do redakcji trafiła w pełni funkcjonalna macierz dyskowa SAN firmy Infortrend.

Ilość danych przechowywanych w firmach przyrasta w sposób lawinowy, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przestrzeń dyskową wzrastają oczekiwania w stosunku do nowych rozwiązań oferujących tego typu usługi. Drugim równie istotnym czynnikiem obok pojemności systemów pamięci masowych jest ich wydajność. W zależności od rodzaju przechowywanych informacji konieczny jest więc odpowiedni dobór systemu pamięci masowej. Infortrend to tajwańskie przedsiębiorstwo z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku rozwiązań typu storage. Wśród produktów z logo Infortrend znaleźć można rozwiązania dedykowane każdemu z sektorów rynku – począwszy od małych i średnich przedsiębiorstw, a na klientach enterprise kończąc. Dostarczony do testów model urządzenia to reprezentant serii EonStor DS zaprojektowanej jako rozwiązanie midrange dla kientów z sektora MŚP. W ofercie znajdziemy również nieco mniej wydajne rozwiązania linii EonStor, pamięci typu NAS – EonNAS, a także produkty serii ESVA dla najbardziej wymagających klientów. Pomijając serię EonNAS, w przypadku pozostałych produktów mamy do czynienia z typowymi macierzami dyskowymi SAN, różniącymi się między sobą parametrami wydajnościowymi, możliwością rozbudowy oraz dostępną funkcjonalnością dodatkową. W artykule przedstawiamy możliwości macierzy EonStor DS 4016 RT.


EonStor DS 4016 RT to nowość w ofercie producenta, oferująca zaawansowane funkcje macierzy, takie jak Cache SSD, automatyczny tiering, funkcje replikacji lokalnej i zdalnej. W kategorii cena/możliwości trudno znaleźć lepsze rozwiązanie.


> Architektura sprzętowa

Testowana macierz dyskowa to najnowszy model tajwańskiego producenta z serii EonStor DS. Nomenklatura nazewnicza sprzętu niesie za sobą konkretne informacje – EonStor DS 4016 RT jest oznaczeniem systemu EonStor DS 4000 pierwszej generacji (0 jako druga cyfra w symbolu), mogącym pomieścić do 16 dysków twardych w obudowie o wysokości 3U (dwie ostatnie cyfry). Przyrostek RT oznacza, że mamy do czynienia z wersją dwukontrolerową (R od redundant) oraz o podniesionej wydajności (T – od turbo performance). Podwyższona wydajność równoznaczna jest z tym, że kontrolery dyskowe wyposażono w bardziej wydajne jednostki CPU (w macierzy zamontowano procesory Intel).

Budowa testowanego systemu storagowego jest standardowa – jednostka będąca jednocześnie kontrolerem RAID macierzy zarządza działaniem całej struktury, którą można rozbudowywać za pomocą półek dyskowych JBOD. Rozwiązanie jest kompatybilne z dyskami SAS, NL-SAS oraz SATA, jednak maksymalna liczba dysków zależy od typu kontrolera. Na potrzeby testu Infortrend udostępnił model z redundantnymi kontrolerami dyskowymi i z zainstalowanymi 4 GB pamięci RAM DDR3 (2 GB na kontroler). Taki rozmiar pamięci nie imponuje, jednak każdy, kto potrzebuje lepiej wyposażonego rozwiązania, bez problemu może zamówić system z 8, 16 lub 32 GB pamięci RAM. Kontrolery pracują w trybie active-passive.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"