Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Infortrend EonStor DS 4016 RT

Data publikacji: 22-06-2015 Autor: Marcin Jurczyk
Wolumen logiczny to...
Wydajność macierzy można...
Z poziomu okna głównego...
Powiadomienia o zdarzeniach...
SANWatch wyposażony jest w...
Konsola tekstowa dostępna...

Dotychczas na łamach „IT Professional” testowaliśmy głównie pamięci sieciowe NAS oferujące jedynie możliwość udostępniania przestrzeni dyskowej w formie blokowej, zazwyczaj za pośrednictwem protokołu iSCSI. Tym razem do redakcji trafiła w pełni funkcjonalna macierz dyskowa SAN firmy Infortrend.

Ilość danych przechowywanych w firmach przyrasta w sposób lawinowy, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przestrzeń dyskową wzrastają oczekiwania w stosunku do nowych rozwiązań oferujących tego typu usługi. Drugim równie istotnym czynnikiem obok pojemności systemów pamięci masowych jest ich wydajność. W zależności od rodzaju przechowywanych informacji konieczny jest więc odpowiedni dobór systemu pamięci masowej. Infortrend to tajwańskie przedsiębiorstwo z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku rozwiązań typu storage. Wśród produktów z logo Infortrend znaleźć można rozwiązania dedykowane każdemu z sektorów rynku – począwszy od małych i średnich przedsiębiorstw, a na klientach enterprise kończąc. Dostarczony do testów model urządzenia to reprezentant serii EonStor DS zaprojektowanej jako rozwiązanie midrange dla kientów z sektora MŚP. W ofercie znajdziemy również nieco mniej wydajne rozwiązania linii EonStor, pamięci typu NAS – EonNAS, a także produkty serii ESVA dla najbardziej wymagających klientów. Pomijając serię EonNAS, w przypadku pozostałych produktów mamy do czynienia z typowymi macierzami dyskowymi SAN, różniącymi się między sobą parametrami wydajnościowymi, możliwością rozbudowy oraz dostępną funkcjonalnością dodatkową. W artykule przedstawiamy możliwości macierzy EonStor DS 4016 RT.


EonStor DS 4016 RT to nowość w ofercie producenta, oferująca zaawansowane funkcje macierzy, takie jak Cache SSD, automatyczny tiering, funkcje replikacji lokalnej i zdalnej. W kategorii cena/możliwości trudno znaleźć lepsze rozwiązanie.


> Architektura sprzętowa

Testowana macierz dyskowa to najnowszy model tajwańskiego producenta z serii EonStor DS. Nomenklatura nazewnicza sprzętu niesie za sobą konkretne informacje – EonStor DS 4016 RT jest oznaczeniem systemu EonStor DS 4000 pierwszej generacji (0 jako druga cyfra w symbolu), mogącym pomieścić do 16 dysków twardych w obudowie o wysokości 3U (dwie ostatnie cyfry). Przyrostek RT oznacza, że mamy do czynienia z wersją dwukontrolerową (R od redundant) oraz o podniesionej wydajności (T – od turbo performance). Podwyższona wydajność równoznaczna jest z tym, że kontrolery dyskowe wyposażono w bardziej wydajne jednostki CPU (w macierzy zamontowano procesory Intel).

Budowa testowanego systemu storagowego jest standardowa – jednostka będąca jednocześnie kontrolerem RAID macierzy zarządza działaniem całej struktury, którą można rozbudowywać za pomocą półek dyskowych JBOD. Rozwiązanie jest kompatybilne z dyskami SAS, NL-SAS oraz SATA, jednak maksymalna liczba dysków zależy od typu kontrolera. Na potrzeby testu Infortrend udostępnił model z redundantnymi kontrolerami dyskowymi i z zainstalowanymi 4 GB pamięci RAM DDR3 (2 GB na kontroler). Taki rozmiar pamięci nie imponuje, jednak każdy, kto potrzebuje lepiej wyposażonego rozwiązania, bez problemu może zamówić system z 8, 16 lub 32 GB pamięci RAM. Kontrolery pracują w trybie active-passive.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"