Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Zwiększanie wydajności macierzy dyskowych

Data publikacji: 21-07-2015 Autor: Michał Kaźmierczyk
Autor: Rys. A. Szczęsna

Mechanizmy dostępne w macierzach dyskowych, ich budowa oraz protokoły są stale modyfikowane w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Jednym z ciekawszych rozwiązań są technologie wykorzystujące dyski SSD do zwiększania wydajności przy jednoczesnym uwzględnianiu poziomu ponoszonych kosztów.

Przez wiele lat rynek macierzy dyskowych skupiał się głównie (choć nie tylko) wokół urządzeń do przechowywania kopii zapasowych oraz plików przechowywanych w dużych bazach danych. Sytuacja znacząco zmieniła się wraz z wprowadzeniem i upowszechnieniem się wirtualizacji oraz z obserwowanym w ostatnich latach drastycznym wzrostem wolumenu gromadzonych danych.

Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu wirtualizacji. Jak wiadomo, podstawowym jej założeniem jest konsolidacja przetwarzania, co oznacza, że dążymy do zmieszczenia jak największej liczby systemów (wirtualnych maszyn) w ramach pojedynczego serwera fizycznego. Wirtualizacja wymaga jednak użycia współdzielonej macierzy, na której przechowywane będą dane wszystkich naszych wirtualnych maszyn. To z kolei implikuje konieczność zapewnienia przez storage nie tylko odpowiedniej pojemności, ale również wydajności i przepustowości pozwalających na obsługę jak największej liczby operacji wejścia-wyjścia. Im środowisko wirtualne jest bardziej skonsolidowane i używanych jest więcej maszyn wirtualnych przechowywanych na wspólnej macierzy dyskowej, tym większe są wymagania dotyczące wydajności tego typu urządzeń.


FASTCACHE – ZASTOSOWANIE I EFEKTYWNOŚĆ

EMC podaje przykładowe środowiska, na których przeprowadzono testy mechanizmów Fast­Cache. Po włączeniu cache'u dla MS SQL Server w środowisku OLTP (Online Transaction Processing) udało się podwoić liczbę jednoczesnych użytkowników, przy zastosowaniu tej samej liczby dysków mechanicznych. Jednocześnie odnotowano skrócenie czasu odpowiedzi z 40 do 5 sekund.


Z kolei dla środowiska VMware View z włączoną pulą desktopów typu linked-clone udało się zredukować liczbę operacji I/O na dyskach mechanicznych o 99% w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na I/O, podczas jednoczesnego uruchamiania dużej liczby desktopów (Boot Storm).


> WYDAJNOŚĆ SIECI SAN

Wydajność operacji storagowych zależy od zastosowanych w serwerach adapterów SAN oraz takich czynników jak:

 

  • protokół sieci SAN,
  • przepustowość sieci,
  • konstrukcja macierzy,
  • rodzaj grupy RAID,
  • zastosowany typ dysków,
  • inne technologie zwiększające wydajność rozwiązania.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"