Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Zwiększanie wydajności macierzy dyskowych

Data publikacji: 21-07-2015 Autor: Michał Kaźmierczyk
Autor: Rys. A. Szczęsna

Mechanizmy dostępne w macierzach dyskowych, ich budowa oraz protokoły są stale modyfikowane w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Jednym z ciekawszych rozwiązań są technologie wykorzystujące dyski SSD do zwiększania wydajności przy jednoczesnym uwzględnianiu poziomu ponoszonych kosztów.

Przez wiele lat rynek macierzy dyskowych skupiał się głównie (choć nie tylko) wokół urządzeń do przechowywania kopii zapasowych oraz plików przechowywanych w dużych bazach danych. Sytuacja znacząco zmieniła się wraz z wprowadzeniem i upowszechnieniem się wirtualizacji oraz z obserwowanym w ostatnich latach drastycznym wzrostem wolumenu gromadzonych danych.

Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu wirtualizacji. Jak wiadomo, podstawowym jej założeniem jest konsolidacja przetwarzania, co oznacza, że dążymy do zmieszczenia jak największej liczby systemów (wirtualnych maszyn) w ramach pojedynczego serwera fizycznego. Wirtualizacja wymaga jednak użycia współdzielonej macierzy, na której przechowywane będą dane wszystkich naszych wirtualnych maszyn. To z kolei implikuje konieczność zapewnienia przez storage nie tylko odpowiedniej pojemności, ale również wydajności i przepustowości pozwalających na obsługę jak największej liczby operacji wejścia-wyjścia. Im środowisko wirtualne jest bardziej skonsolidowane i używanych jest więcej maszyn wirtualnych przechowywanych na wspólnej macierzy dyskowej, tym większe są wymagania dotyczące wydajności tego typu urządzeń.


FASTCACHE – ZASTOSOWANIE I EFEKTYWNOŚĆ

EMC podaje przykładowe środowiska, na których przeprowadzono testy mechanizmów Fast­Cache. Po włączeniu cache'u dla MS SQL Server w środowisku OLTP (Online Transaction Processing) udało się podwoić liczbę jednoczesnych użytkowników, przy zastosowaniu tej samej liczby dysków mechanicznych. Jednocześnie odnotowano skrócenie czasu odpowiedzi z 40 do 5 sekund.


Z kolei dla środowiska VMware View z włączoną pulą desktopów typu linked-clone udało się zredukować liczbę operacji I/O na dyskach mechanicznych o 99% w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na I/O, podczas jednoczesnego uruchamiania dużej liczby desktopów (Boot Storm).


> WYDAJNOŚĆ SIECI SAN

Wydajność operacji storagowych zależy od zastosowanych w serwerach adapterów SAN oraz takich czynników jak:

 

  • protokół sieci SAN,
  • przepustowość sieci,
  • konstrukcja macierzy,
  • rodzaj grupy RAID,
  • zastosowany typ dysków,
  • inne technologie zwiększające wydajność rozwiązania.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"