Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Citrix PVS

Data publikacji: 22-07-2015 Autor: Jarosław Sobel
RYs. 1. PVS – ogólny schemat...
Rys. 2. Podstawowe komponenty...
Rys. 3. vDisk działający w...
Rys. 4. vDisk działający w...

Citrix Provisioning Services to rozwiązanie służące do szybkiego dostarczania zwirtualizowanych aplikacji i desktopów. Dzięki takiemu podejściu świadczenie usług VDI nawet dla dużej skali odbiorców nie nastręcza żadnych problemów.

W dobie powszechnej wirtualizacji środowisk użytkownika (desktopy i aplikacje) większość przedsiębiorstw boryka się z problemem zarządzania złożoną infrastrukturą. Przy klasycznym podejściu uruchomienie czy zlikwidowanie serwera lub stacji VDI wiąże się z wysokimi kosztami oraz długim czasem dostarczenia takiej usługi. Citrix Provisioning Services (PVS) może nam pomóc w obniżeniu tych wartości.

W standardowym serwerze system operacyjny instalowany jest na jego dysku lokalnym. PVS natomiast rozdziela warstwę fizyczną od warstwy systemowej poprzez zastosowanie pojedynczego „złotego obrazu” (Golden Image lub vDisk), który następnie jest przesyłany strumieniowo do każdego z serwerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zredukowanie liczby obrazów, którymi musimy zarządzać. Nawet przy znacznym zwiększeniu liczby serwerów lub stacji liczba obrazów nie zmienia się. Ponieważ każda maszyna na bieżąco pobiera dane z vDisku, nie występuje problem niespójności środowiska. Jeśli na jakimś serwerze wprowadzone zostały zmiany, nie są one trwałe. Po restarcie nie zostaną zapamiętane, a serwer stanie się ponownie zgodny ze wzorcem. Choć PVS stanowi jedynie bazę dla technologii wirtualizacji XenApp i XenDesktop, to bez takiego zaplecza trudno byłoby zarządzać dużą liczbą serwerów i desktopów w organizacji.

> Architektura środowiska

Rozwiązanie Citrix Provisioning Services składa się z trzech głównych elementów:

 

  • Złotych obrazów (Golden Images) – są to pliki VHD zawierające obrazy dysków systemów operacyjnych (desk­topowego lub serwerowego);
  • Urządzeń docelowych (Target Device) – są to „puste” serwery wirtualne, które w najprostszej konfiguracji nie potrzebują nawet dysku twardego do uruchomienia; to do nich właśnie przesyłane będą strumieniowo złote obrazy;
  • Serwerów PVS – odpowiadają one za strea­ming, czyli przesyłanie po sieci złotych obrazów do urządzeń docelowych; za ich pomocą zarządzamy również wszystkimi naszymi obrazami.


Oczywiście cały system nie byłby w stanie działać bez dodatkowych komponentów (rys. 2). Są to:

 

  • Serwer licencji Citrix – zawiera informacje o posiadanych licencjach;
  • Baza danych MS SQL – znajduje się w niej cała konfiguracja farmy PVS;
  • Konsola PVS – służy do zarządzania serwerami, urządzeniami docelowymi oraz obrazami;
  • Przestrzeń dyskowa – jest to miejsce, na którym składowane są obrazy systemów; może ona być współdzielona pomiędzy serwerami PVS lub każdy z serwerów może posiadać lokalną kopię każdego z vDisków;
  • Serwery sieciowe DHCP, PXE i TFTP – służące do przyznawania adresów IP, dostarczania tzw. bootstrapa oraz zapewnienia wysokiej dostępności serwerów PVS.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"