Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Błędy a bezpieczeństwo informacji

Data publikacji: 22-07-2015 Autor: Jerzy Michalczyk

Niemal każdy incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa, utratą bądź wyciekiem danych wynika z czyjegoś błędu. Raport Data Breach Investigations firmy Verizon ujawnia, które z nich najczęściej prowadzą do ujawnienia cennych informacji. Jak zminimalizować ryzyko utraty danych lub ich ujawnienia osobom niepowołanym?

Tak zwany „czynnik ludzki” to jeden z powodów utraty cennych zasobów lub narażenia ich na dostęp ze strony osób niepowołanych. Pod tym pojęciem kryją się wszelkiego typu błędy, pomyłki i zaniedbania popełniane przez pracowników, współpracowników i inne osoby mające dostęp do zasobów IT w organizacji. W pierwszej i największej grupie znalazły się pomyłki polegające na… złej adresacji przesyłek. I dotyczy to zarówno przesyłek fizycznych, jak i ich elektronicznych odpowiedników. Z danych dostarczonych przez ekspertów firmy Verizon wynika, że aż 44% wszystkich błędów to właśnie źle doręczona korespondencja, która dociera do niewłaściwego adresata, powodując ujawnienie informacji dla niego nieprzeznaczonych.

Drugą pod względem liczby incydentów grupę stanowią błędy związane z publikacją informacji. Umieszczenie na serwerze WWW plików o charakterze tajnym lub poufnym, albo jawna publikacja informacji tego typu zdarza się w 22% przypadków.

Trzecia grupa przypadków, niemal tak samo liczna jak poprzednia (20%), związana jest z niewłaściwą utylizacją urządzeń, komponentów elektronicznych, ale również papierowej dokumentacji. Pozbywając się ich, bardzo często zapominamy o zniszczeniu informacji, która była w nich zapisana. W rezultacie sami przekazujemy cenne dane w niepowołane ręce.

Przypadki, kiedy błędy wynikające ze złej konfiguracji, nieprawidłowego działania, przeoczeń i pomyłek doprowadzają do kompromitacji danych, stanowią poniżej 15% wszystkich sytuacji tego typu.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"