Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Inżynier freelancer na kontrakcie

Data publikacji: 22-07-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski

Aż 15-20% inżynierów to freelancerzy – wynika z szacunków firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering. Wśród elastycznych form współpracy coraz popularniejsze stają się kontrakty.

W niektórych środowiskach kontrakt był uważany za gorszą alternatywę umowy o pracę. Obecnie taka forma współpracy zaczyna być postrzegana zupełnie inaczej. Firma Bergman Engineering, która zatrudnia inżynierów i świadczy usługi rekrutacyjne dla firm działających m.in. w sektorach związanych z nowymi technologiami i produkcją, zauważa coraz większe zainteresowanie polskich inżynierów pracą na kontrakcie.

Kontrakt nie zawsze dotyczy pracy w aktualnym miejscu zamieszkania. Inżynierowie stają się coraz bardziej mobilni. Dla rozwoju kariery i wyższych zarobków gotowi są zarówno na przeprowadzkę do innego województwa, jak i na emigrację za granicę, szczególnie do Niemiec lub państw Skandynawii. Z badania Bergman Engineering opublikowanego jesienią 2014 roku wynika, że aż 75% inżynierów kontraktowych jest otwartych na propozycje zatrudnienia związane z relokacją.

Kontrakty wiążą się z dużymi wyzwaniami dla inżynierów, ponieważ często kierowani są oni do ciekawych projektów wymagających uczestnictwa najlepszych specjalistów. Dzięki temu mogą sprawdzać się w różnych warunkach i przedsięwzięciach, co z kolei zapewnia im ciekawą i pozbawioną monotonii pracę. Bogate doświadczenia można zdobyć szczególnie wówczas, gdy kontrakty wiążą inżynierów nie bezpośrednio ze zleceniodawcami, ale z firmą zajmującą się specjalistycznym leasingiem pracowniczym. Jeden specjalista może być wtedy delegowany do różnych klientów i rozmaitych projektów.

Argumentem, który często przechyla szalę na rzecz podpisania kontraktu, jest wynagrodzenie. – Inżynier kontraktowy zarabia średnio o 20–30% więcej, niż gdyby pracował na etacie. Jeszcze większy wzrost wynagrodzenia możliwy jest wówczas, gdy polski specjalista podpisze kontrakt zagraniczny – mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering. Z danych firmy wynika, że ten sam inżynier, który w Polsce na etacie mógłby zarobić od 3 do 9 tys. zł brutto (w zależności od posiadanego doświadczenia oraz miejsca pracy), w Norwegii mógłby liczyć nawet na 30–40 tys. zł miesięcznie. W Niemczech średnie zarobki inżyniera na kontrakcie wynoszą 18 tys. zł miesięcznie.

Sposób na najlepszych

Wzrost zainteresowania pracą kontraktową wynika również z faktu, że firmy coraz częściej proponują taką formę współpracy. Dzięki kontraktom przedsiębiorstwa obniżają koszty zatrudnienia i dostosowują liczbę współpracowników do aktualnego zapotrzebowania. – Firmy poszukują pracowników kontraktowych nie tylko dlatego, że formalnie wstrzymane zostały rekrutacje nowych pracowników albo trzeba znaleźć nową osobę do pracy w bardzo krótkim czasie. Podstawowym argumentem staje się chęć nawiązania współpracy z niezależnym, ale wysoko wykwalifikowanym specjalistą, a taki może nie być zainteresowany etatem – uważa Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"