Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Optymalizacja kodu – Metody finalne

Data publikacji: 22-07-2015 Autor: Jerzy Krawiec

Język Java pozwala na tworzenie klas i stosowanie dziedziczenia – podstawowego mechanizmu programowania obiektowego. Badamy wpływ deklaracji metod finalnych na wydajność programu.

Klasa i jej składowe (pola i metody) mogą być zadeklarowane jako finalne. To pozwala na tworzenie zmiennych, które zachowują się jak stałe. Finalne mogą być także argumenty metod. Z klasy finalnej nie można wyprowadzać innych klas, co umożliwia tworzenie klas, które nie mają klas pochodnych. Metoda finalna oznacza, że jej przesłonięcie nie jest możliwe.

> Słowo kluczowe final

Słowo kluczowe final pełni trzy funkcje: po pierwsze – umożliwia tworzenie zmiennych zachowujących się jak stałe, po drugie – zapobiega przesłaniu metod oraz po trzecie – zapobiega dziedziczeniu po zdefiniowanej klasie. W ramach deklaracji zmiennych użycie final oznacza, że nie można zmieniać wartości zmiennej zadeklarowanej w ten sposób. Praktycznie oznacza to deklarowanie stałych. Zmienne tego typu są zapisywane wielkimi literami, zgodnie z przyjętą konwencją programistyczną. Ponadto na etapie deklaracji jest również wymagana inicjalizacja zmiennej tego typu. Taka deklaracja może mieć postać przypisania wartości zmiennej podczas deklaracji albo w konstruktorze. Inicjalizacja zmiennej postaci:

final int ZMIENNA1 = 1;
final int ZMIENNA2 = 4;
final int ZMIENNA3 = 10;

oznacza, że zmienne ZMIENNA1, ZMIENNA2, ZMIENNA3 mogą być stosowane przez inne części aplikacji bez ryzyka zmiany ich wartości. Słowo kluczowe final może być stosowane także do metod, ich argumentów oraz zmiennych lokalnych. Jednakże zastosowanie słowa kluczowego final w odniesieniu do metod jest całkowicie odmienne niż w przypadku zmiennych.

> Dziedziczenie

Dziedziczenie jest bardzo ważnym procesem wspierającym ideę klasyfikacji hierarchicznej. W praktyce realizacja koncepcji dziedziczenia oznacza, że dany obiekt otrzymuje cechy innego obiektu. Dziedziczenie umożliwia wskazanie tylko tych cech, które są unikatowe w zbiorze nadrzędnym. Mechanizm dziedziczenia stwarza sytuację, w której dany obiekt jest konkretnym egzemplarzem przypadku bardziej ogólnego.

Zastosowanie dziedziczenia i hermetyzacji przynosi znaczne korzyści. Dana klasa, hermetyzując pewne atrybuty, umożliwia korzystanie z nich klasie potomnej, która dodatkowo może mieć własne atrybuty. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"