Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Laptopy poleasingowe

Data publikacji: 22-07-2015 Autor: Grzegorz Kubera

Możemy zaoszczędzić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, jeśli zamiast nowego laptopa wybierzemy model poleasingowy. To również duże oszczędności dla firm, które muszą kupić kilka komputerów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie, aby dokonać trafnego wyboru.

Decydując się na laptopa poleasingowego, powinniśmy wiedzieć, że najważniejsza jest jego marka. Choć są to niemal zawsze laptopy biznesowe, z definicji – wyższej jakości, ich wykonanie powinno być pierwszym elementem, który powinniśmy sprawdzić przy zakupie. Nie powinniśmy natomiast zwracać uwagi ani na kolor, ani wykończenia obudowy. Nie przejmujmy się też niewielkimi rysami – niektórzy klienci nawet wolą takie modele, ponieważ są one jeszcze tańsze.

– Zdarza się, że laptop ma porysowaną obudowę – mówi Mariusz Dudziński, specjalista ds. sprzedaży w MDM Komputery, firmie sprzedającej laptopy poleasingowe. – Wiadomo, że jest to sprzęt używany. Nasza firma traktuje takie laptopy jako klasę B i są one sprzedawane w atrakcyjnych cenach.

Jeśli jednak przeszkadzają nam rysy na obudowie, z pewnością znajdziemy model, który nam się spodoba, tylko nieco droższy. Natomiast zawsze sprawdzajmy lub – jeśli kupujemy przez internet – zadajmy przed zakupem pytanie, czy zawiasy podtrzymujące matrycę są w dobrym stanie. W przeciwnym razie laptop może okazać się bezużyteczny. Sprawdźmy także klawiaturę – czy hałasuje podczas pisania, czy klawisze są w pełni sprawne i czy nie są wytarte. Oceńmy również stan eksploatacji. Niektóre firmy, jak zwracają uwagę nasi rozmówcy, mogą sprzedawać laptopy regenerowane, czyli takie, które były już bardzo wyeksploatowane i nie powinny trafiać do ponownej sprzedaży.

Zdarza się, że obudowa laptopa nie jest w doskonałym stanie, za to ma on wysokiej jakości podzespoły. Dlatego, jeśli nie przeszkadza nam, że widoczne są drobne ślady użytkowania, sprawdźmy w porównywarce ceny nowych modeli wyposażonych w podobne komponenty. Może się okazać, że laptopy zapewniające zbliżoną wydajność i oferujące podobne wyposażenie są o wiele droższe niż model poleasingowy, przez co jego zakup będzie jeszcze bardziej opłacalny.

> Ekran i bateria – najważniejsze

Kupując laptopa poleasingowego, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jakość zawiasów. W przypadku ekranu ważne jest również podświetlenie. Sprawdźmy czy wyświetlacz jest równomiernie jasny na całej powierzchni. Jeżeli nie możemy ocenić tego samodzielnie, poprośmy o pomoc doradcę ze sklepu. – Decydując się na zakup laptopów poleasingowych, należy zwrócić też uwagę na to, czy matryca nie ma wypalonych pikseli – radzi Tomasz Ostrowski, prezes firmy Progress, która sprzedaje niedrogie używane laptopy. Jeżeli matryca jest uszkodzona, nie kupujmy laptopa, ponieważ ewentualna naprawa i wymiana ekranu wiąże się z dość dużymi kosztami. Aby sprawdzić, czy nie ma martwych pikseli, skorzystajmy z bezpłatnego programu Dead Pixel Buddy 1.1.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"