Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Nie było nas, był NAS – nie będzie nas, będzie NAS!

Data publikacji: 23-07-2015 Autor: Michał Jaworski

Historia pierwsza. Kiedy Gajusz Juliusz Cezar, czego mu zabraniały polecenia Senatu, przekraczał Rubikon i wkraczał do Italii, stwierdził, że kości zostały rzucone. Kiedy Fletcher Christian wraz z grupą buntowników dopłynął na Pitcairn i uznał to za miejsce doskonałego ukrycia przed brytyjskim pościgiem, nakazał spalić „Bounty”. Kiedy w 1995 roku Bill Gates uznał, że to Microsoft powinien dostosować się do internetu, a nie odwrotnie, w ciągu dosłownie kilku tygodni zmienił kierunek pracy kilkunastu tysięcy programistów, a żeby ich nie ciągnęło do poprzednich zajęć, nakazał sformatować dyski twarde. Przynajmniej tak głosi legenda.

Każdy z tych epizodów pokazuje działanie nieodwracalne. Cezar, łamiąc zasady, mógł już tylko zwyciężyć lub zginąć. Po spaleniu statku nie było odwrotu z samotnej wyspy na środku Pacyfiku. Po sformatowaniu dysków można już było tylko pisać nowy kod. Rzucone kości, dopalające się szczątki, miarowe przesuwanie się głowicy nad kolejnymi sektorami… Pierwsze dwa przykłady będą dalej przytaczane, ale ostatni prawdopodobnie wkrótce odejdzie do historii. Już nie tylko internet nie zapomina. My, jako część infrastruktury internetu, też przestaliśmy zapominać.

Historia druga. Człowiek pierwotny wędrował przez stepy w niewielkich, rodzinnych grupach, wchodząc w interakcje z innymi hordami swojego plemienia, a czasem z sąsiednimi plemionami. Minęło 15 tysięcy lat i niewiele się zmieniło. Twoje otoczenie, z którym masz najbliższe (choć niekoniecznie najczęstsze) interakcje, to około 30–40 osób. Potem jest twoje plemię, które liczy od 100 do 200 ludzi. Wreszcie w trzecim kręgu są postacie z pobliskich plemion, z którymi kiedyś przecięły się twoje losy i może nawet znasz ich imiona i rozpoznajesz ich twarze. Jest ich od tysiąca do półtora tysiąca. Dalej jest już tylko anonimowa ludzkość. Jeśli przyjrzysz się swoim kontaktom w Outlooku, znajomym na Facebooku czy liście ostatnio wykonywanych połączeń telefonicznych, zauważysz te prawidłowości. I tak samo jest z pamięcią masową. Są dane, zupełnie jak nasi bliscy przyjaciele i rodzina, z którymi się nie rozstajemy. Po przeciwnej stronie spektrum jest niezmierzony internet przechodzący stopniowo w ulubione portale, serwisy, blogi. Pomiędzy jednym a drugim funkcjonuje jeszcze plemię moich danych, bliższe od galaktyki internetu, ale przecież nie tak bliskie jak moje prywatne informacje. Właśnie z nich korzystam wraz z moim ludzkim plemieniem, pracujemy na wspólnych aplikacjach, poprawiamy te same dokumenty. To moje plemię jest czasem domowe (zdjęcia, muzyka, filmy), a czasem firmowe (CRM, baza umów, system ERP).

Historia trzecia. Nie znamy imienia człowieka, który wynalazł koło, opanował ogień czy stworzył pierwszą sieć na ryby. Nie wiemy, kto pierwszy obsiał pole zbożem, a kto pierwszy na glinianej tabliczce zapisał pierwsze słowa. Znamy nieliczne imiona architektów piramid. Jednak jako ludzkość wykorzystujemy wszystkie osiągnięcia naszych przodków. Wiele razy tak się wydarzyło w historii świata, że imię pojedynczego człowieka zacierało się, a jednak jego idea czy dzieło były kontynuowane. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"