Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Internet rzeczy – rozwój, zastosowania

Data publikacji: 27-08-2015 Autor: Grzegorz Kubera

Nie powinniśmy chować głowy w piasek i obawiać się nowego – Internet rzeczy jest coraz popularniejszy, a najnowsze rozwiązania mają olbrzymi potencjał. Bez przesady można powiedzieć, że mogą całkowicie odmienić sposób, w jaki pracujemy. Jakie wyzwania stoją więc przed firmami chcącymi rozwijać technologię IoT?

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to sieć połączeń pomiędzy urządzeniami, ludźmi, procesami i danymi. Za pięć lat IoT ma łączyć ze sobą 50 mld „rzeczy”, a za dziesięć lat stać się rynkiem o wartości 19 bilionów dolarów! Wyobraźmy sobie świat, w którym wszystko jest ze sobą połączone i wyposażone w czujniki.

ksperci nazywają taki świat „epoką perfekcyjnej wiedzy”. W połączeniu z uczeniem maszynowym (machine learning) i eksploracją danych (data mining) przedsiębiorcy będą tworzyć firmy o ogromnej wartości. – Najciekawsze wydaje mi się zagadnienie z zakresu medycyny, gdzie zastosowanie IoT, np. w postaci podskórnych czujników, może ułatwić osobom z różnymi przypadłościami codzienne funkcjonowanie – mówi Agnieszka Biłko, Cloud Ecosystem Development Manager w IBM. – Monitoring działania organizmu pacjenta wyeliminuje konieczność osobistych wizyt u lekarza, zastępując je wirtualną konsultacją. To są zastosowania IoT, które naprawdę ułatwiają życie, a nie są tylko ciekawymi gadżetami – dodaje.

> WIELE ZASTOSOWAŃ

Śledząc doniesienia medialne, można dziś odnieść wrażenie, że IoT to technologia głównie dla klienta indywidualnego – przykładowo lodówki, które wysyłają SMS-y o tym, że pora kupić mleko. – Zawsze staram się walczyć ze stereotypem inteligentnej lodówki – mówi Marek Zamłyński, dyrektor pionu Cloud & Enterprise w Microsoft Polska. – Oczywiście jest to przykład IoT, ale strasznie szufladkujący to zagadnienie i podcinający mu skrzydła. Tymczasem IoT to np. stałe monitorowanie parametrów życiowych osób chorych na serce, które pozwala z wyprzedzeniem sygnalizować symptomy zawału. Albo inny przykład. Niedawno media podały informacje o pilotażowym projekcie wykorzystania dronów w PKP Cargo do monitorowania szlaków przesyłowych m.in. węgla, celem identyfikacji tzw. usypów, czyli kradzieży. To także jest IoT, minimalizujący w dodatku ogromne straty finansowe – dodaje Zamłyński.

IoT ma wiele zastosowań. Kolejne przykłady obejmują ruch miejski – samochody szukające miejsc do parkowania w dużym stopniu powodują korki w miastach. Czujniki parkowania łączące się z internetem będą mogły poinstruować w czasie rzeczywistym kierowcę o tym, gdzie znajdzie wolne miejsce do zaparkowania. Inny przykład to dynamiczne ceny: w przyszłości wiele produktów i usług może mieć dynamiczne ceny, które na bieżąco regulują popyt i podaż. Firma Uber już teraz wie, kiedy zapotrzebowanie na jej usługi jest wysokie, albo kiedy użytkownik ma daleko do domu a jednocześnie mu się śpieszy – na tej podstawie dostosowuje ceny i może oczekiwać większych zysków. Również banki i ubezpieczyciele mogą korzystać z technologii IoT. Jednym z przykładów są rozwiązania pozwalające określać stan zdrowia klientów. Badania już nieraz wykazały, że jeśli ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy, to prawdopodobnie spłacimy pożyczkę. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"