Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Nginx i Lighttpd – w pogoni za wydajnością

Data publikacji: 28-08-2015 Autor: Konrad Kubecki
Lighttpd to rosnący w siłę...

W cieniu liderów, jakimi są Apache oraz IIS, trwa rozwój oprogramowania konkurencyjnego, szybszego i łatwiejszego do wdrożenia. Nginx i Lighttpd to wydajne, funkcjonalne i bezpieczne serwery webowe, które zdobywają coraz szersze grono zwolenników.

Wymiana procesorów i dodawanie pamięci operacyjnej to niejedyne metody stosowane w pogoni za wydajnością. Obok rozwiązań sprzętowych istnieją również programowe. W numerze 6 (s. 64) i 7 (s. 58) „IT Professional” opisaliśmy sposób na zwiększenie dostępności i wydajności serwisów WWW za pomocą narzędzia do load balancingu – HAProxy. W niniejszym artykule przyjrzymy się konkurencyjnym dla Apache’a serwerom stron internetowych – Lighttpd i Nginx. Serwery te powstały kilka lat później od lidera tej branży. Główny cel przyświecający ich twórcom to stworzenie oprogramowania wydajniejszego oraz pozbawionego ograniczeń typowych dla Apache’a. Uzyskać jak najkrótsze czasy odpowiedzi przy optymalnym kodzie serwera webowego i maksymalnej oszczędności zasobów sprzętowych – tak w skrócie można opisać powody powstania Nginx i Light­tpd. Chęć stworzenia oprogramowania dobrze radzącego sobie z dużą liczbą jednoczesnych żądań zaowocowała dwoma interesującymi serwerami webowymi. Zadziwiająco lekkimi i szybkimi.

> Skromnie z procesami

Drugim, najczęściej stosowanym po Apache’u serwerem webowym jest Nginx dostępny na licencji BSD. Oprogramowanie to istnieje już ponad 11 lat, co przekłada się na stabilność działania i wiele dostępnych modułów. Podobnie jak Lighttpd charakteryzuje się maksymalną wydajnością przy niskim zapotrzebowaniu na pamięć operacyjną i moc procesora. U jego podstaw leży idea zakładająca użycie małej liczby procesów (workers), z których każdy potrafi obsłużyć tysiące jednoczesnych żądań. Powoduje to, że serwer nie musi tworzyć kolejnych procesów do obsłużenia pojawiających się połączeń. Oszczędzane są zasoby wymagane podczas tworzenia nowych procesów, a także czas potrzebny na wykonanie tej operacji.

Zarówno Lighttpd, jak i Nginx mają budowę modułową. Domyślnie instalowany serwer webowy oferuje ograniczoną liczbę opcji, wystarczającą do hostowania stron statycznych. Uruchomienie dodatkowych, niestandardowych możliwości wymaga zmian w plikach konfiguracyjnych oraz włączenia dodatkowych modułów.

> Tuż za liderem

Nginx jest serwerem webowym bardziej rozpowszechnionym niż Lighttpd. Sukcesywnie zdobywa rynek, skutecznie konkurując z największymi rywalami tej branży. Według badań firmy Netcraft Nginx obsługuje blisko 14,5% wszystkich stron internetowych na świecie. Spośród miliona najczęściej odwiedzanych witryn Nginx hostuje aż 216 tysięcy, co stanowi drugi wynik po Apache'u. Wdrożony został na ponad 640 tysiącach serwerów. O ile serwer Apache jest bezsprzecznym liderem w swojej kategorii, o tyle IIS nie może czuć się pewnie na drugiej pozycji, głównie za sprawą Nginx.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"