Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Kto decyduje o IT ?

Data publikacji: 28-08-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski

W zdecydowanej większości dużych firm panuje przekonanie, że działy IT powinny blisko współpracować z biznesem. Połowa szefów IT raportuje bezpośrednio do prezesa, a pozostali do dyrektora finansowego. Taka współpraca pozwala na zwiększenie efektywności działania.

W raporcie z cyklu Orange Insights, przygotowanym przez ICAN Re­search na zlecenie Orange Polska, zbadano postawy i zależności między osobami decyzyjnymi w podejściu do tematu informatyzacji i jej roli w biznesie w dużych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników i działających w Polsce. Wyniki pokazują, że zdecydowana większość ankietowanych prezesów, dyrektorów i kierowników IT (86%) z dużych firm i korporacji działających w Polsce twierdzi, że dział IT powinien blisko współpracować z biznesem. Zbadano również podejście prezesów oraz dyrektorów IT do informatyzacji – wszyscy ankietowani są zgodni co do faktu, że informatyzacja pozwala poprawić efektywność ich biznesu (81% prezesów, 87% szefów IT). Obie grupy podobnie wysoko oceniają wpływ informatyzacji na budowanie przewagi konkurencyjnej (odpowiednio 85% i 81%). Co ciekawe, za inicjowanie pomysłów związanych z wdrażaniem systemów informatycznych najczęściej odpowiedzialny jest zarząd (54%), dopiero za nim dział IT (50%).


WSPÓLNY INTERES FIRMY

 

Dariusz Jędrzejczyk
dyrektor Segmentu Klientów Kluczowych i Korporacyjnych Orange Polska

 

Osobami decyzyjnymi w temacie informatyzacji często są prezesi firm lub cały zarząd. Dyrektorzy IT posiadający w tej dziedzinie największą wiedzę wciąż nie mają decydującego zdania – często nie mają oni dostępu do konkretnych danych dotyczących finansów firmy i jej budżetu. Zauważamy natomiast rosnącą rolę dyrektorów finansowych w procesie decyzyjnym odnośnie do informatyzacji biznesu. Posiadają oni precyzyjną wiedzę o potrzebach i możliwościach firmy, korzystają z rozwiązań IT, a co najważniejsze, mają bezpośredni kontakt zarówno z prezesami, jak i dyrektorami IT. Potrafią zatem zrozumieć argumenty każdej ze stron i odpowiednio je wyważyć dla dobra firmy.

 

Problemem w informatyzacji polskich firm jest konflikt interesów. Prezesi ze względu na funkcję zarządzania przedsiębiorstwem muszą przede wszystkim zwracać uwagę na cele biznesowe oraz na środki finansowe, jakie może na to przeznaczyć. Z kolei dyrektorzy IT ze względu na merytoryczną wiedzę skupiają się na konkretnych, jednostkowych problemach, które nie są priorytetowe dla firmy, ale które na pewno poprawiłyby jej funkcjonowanie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"