Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Macierz dyskowa czy NAS – Wirtualizacja VMware

Data publikacji: 28-08-2015 Autor: Michał Kaźmierczyk

Wybór rozwiązania storagowego jest niezwykle trudny i kluczowy dla każdej firmy wykorzystującej wirtualizację. Dostępnych jest wiele rozwiązań, a w firmach z sektora MŚP często zadawane jest pytanie: wybrać macierz czy NAS-a. Podpowiadamy, które aspekty należy wziąć pod uwagę, stojąc przed takim wyborem.

W przeważającej części średnich i dużych przedsiębiorstw, ale również coraz częściej w sektorze MŚP, stosowane są rozwiązania wykorzystujące technologie wirtualizacyjne. Z kolei organizacje, które jeszcze nie zaimplementowały tego typu narzędzi, planują to zrobić w najbliższej przyszłości. Co ciekawe, w ponad 60% firm wirtualizacja jest już podstawowym elementem infrastruktury. Technologia ta jest też na tyle dojrzała, że wiele organizacji myśli o całkowitym wyeliminowaniu serwerów fizycznych jako platformy aplikacyjnej.

Jak pokazują statystyki, w 8 na 10 przypadków używana jest platforma VMware vSphere. W związku z tym w artykule skupimy się na szczegółach dotyczących rozwiązań tej firmy. Należy jednak obiektywnie stwierdzić, że większość założeń projektowych będzie identyczna niezależnie od wdrożonej platformy. Ze względu na wysoką krytyczność infrastruktury wirtualnej, zwłaszcza tam, gdzie stanowi ona podstawową platformę, odpowiednio szczegółowego i przemyślanego zaprojektowania wymaga infrastruktura przechowywania danych, w której składowane będą maszyny wirtualne. Jako infrastrukturę należy tu rozumieć wydzieloną sieć SAN (lub jej odpowiednik w sieci LAN) oraz macierz lub serwer pracujący jako NAS.

> STORAGE – ZASÓB KRYTYCZNY

Zastanówmy się, dlaczego macierz lub NAS mają tak kluczowe znaczenie dla wirtualizacji. Istotne są przede wszystkim dwa aspekty: wysoka dostępność i wydajność (głównie w zakresie I/O, przepustowości sieci i szybkości dysków). W klasycznych środowiskach dane pojedynczej aplikacji przechowywane są na dyskach przynależnych do serwera, na którym dane oprogramowanie zainstalowano. Awaria dysków powoduje w najgorszym wypadku niedostępność konkretnej aplikacji. W przypadku wirtualizacji sytuacja jest zgoła odmienna. Wszystkie pliki maszyn wirtualnych przechowywane są na wspólnej macierzy, a jakiekolwiek problemy z jej dostępnością lub wydajnością dotyczyć będą wszystkich maszyn wirtualnych. Analogicznie sprawa wygląda z wydajnością – na macierzy, współdzielonej pomiędzy wiele serwerów z maszynami wirtualnymi, I/O oraz przepustowości dysków i sieci SAN są współdzielone, a maszyny konkurują o te zasoby pomiędzy sobą.

> PROJEKT I DOSTĘPNE MOŻLIWOŚCI

Projektując infrastrukturę wirtualną od zera albo planując jej rozbudowę, musimy tak zestawiać wszystkie zasoby, aby w ściśle określonym budżecie uwzględnić zastosowanie rozwiązań storagowych o możliwie jak najwyższej dostępności i wydajności. Zawsze należy brać też pod uwagę przyszły rozrost danego środowiska oraz fakt, że stosowanie wirtualizacji często wiąże się z niekontrolowanym wzrostem liczby wirtualnych maszyn. Na tym etapie należy też odpowiedzieć na pytanie, jaki protokół storagowy zastosować oraz czy inwestować w klasyczną macierz, czy wystarczające będzie rozwiązanie typu NAS (Network Attached Storage). Zacznijmy od opisania, jakie możliwości mamy do wyboru.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"