Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Oczekiwania biznesowe vs infrastruktura i bezpieczeństwo

Data publikacji: 28-08-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski

Nowy raport opublikowany przez Barracuda Networks pokazuje rosnące obawy europejskich firm małych i średniej wielkości, dotyczące tego, jak nowe praktyki biznesowe wpłyną na obciążenie infrastruktury sieciowej i bezpieczeństwo IT.

Najnowsze badanie przeprowadzone w kwietniu 2015 roku (wzięło w nim udział 610 menedżerów, dyrektorów i specjalistów z działów IT reprezentujących małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych branż, zatrudniające od 25 do 5000 osób) ujawniło obawy dotyczące coraz większych wymagań biznesu wobec zasobów IT i sieci firmowych. Pracownicy działów biznesowych i informatycznych pytani byli o „wpływ, jaki ewoluujące praktyki biznesowe wywierają na istniejącą infrastrukturę IT”. Wyniki badania pozwoliły zidentyfikować kilka trendów stających się coraz większym obciążeniem dla aktualnie wykorzystywanych środowisk ICT. Co istotne, analiza danych ujawniła też niepewność respondentów, których zadaniem jest adaptowanie istniejącej infrastruktury informatycznej do nowych wymagań biznesowych, dotyczącą obszarów związanych z cloudem, technologiami IoT i krytycznymi elementami infrastruktury.

ROSNĄCE WYMAGANIA

W miarę rozwoju firmy i wdrażania zmian szybko rosną wymagania wobec sieci komputerowych. Uczestnicy ankiety wskazali ewoluujące praktyki biznesowe jako czynnik negatywnie wpływający na wydajność sieci. Wśród elementów, które aktualnie wywierają największy wpływ na infrastrukturę IT, ankietowani wymienili: rosnące wykorzystanie usług chmurowych do kluczowych funkcji biznesowych (m.in. poczta e-mail i CRM), coraz powszechniejszy dostęp zdalny i mobilny do sieci biznesowych oraz ogólny wzrost natężenia i różnorodności ruchu sieciowego. Wyniki ankiety pokazują też pewien trend – ewolucję klasycznych firm w elastyczne przedsiębiorstwa bazujące na danych. To właśnie ta zmiana generuje większe wymagania wobec infrastruktury IT, której często nie projektowano pod kątem aż tak dużej elastyczności.

WYPEŁNIENIE LUK W INFRASTRUKTURZE KRYTYCZNEJ

Odpowiadając na pytanie o to, czy istniejąca infrastruktura w firmie poradzi sobie z nowymi obciążeniami, 94% respondentów wyraziło wątpliwości dotyczące przynajmniej jednego z wytypowanych do badania obszarów. Największa niepewność wiązała się z perspektywą uwzględnienia nowych regulacji – 63% respondentów nie było w pełni przekonanych, czy istniejące systemy umożliwią zachowanie zgodności z przyszłymi, bardziej surowymi przepisami. Nie było to jedyne źródło obaw. Więcej niż połowa uczestników sondażu nie była pewna, czy zdoła spełnić rosnące wymagania związane z ogólnym rozwojem biznesowym (45%), łącznością o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania firmy (46%) lub efektywnym wykorzystaniem infrastruktury chmurowej (47%).

Niepewność związana ze zmieniającymi się wymaganiami biznesowymi sprawia, że coraz więcej specjalistów IT przewiduje, że będzie musiało użyć nowych narzędzi i podejść do tego problemu w bardziej pomysłowy sposób – 56% z nich już teraz widzi potrzebę stosowania bardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych rozwiązań informatycznych, a kolejnych 34% jest przekonanych, że będą one potrzebne w przyszłości. Co więcej, 51% badanych podkreśla pilną konieczność wprowadzenia nowego podejścia do projektowania infrastruktury, a 32% mówi, że prawdopodobnie okaże się to niezbędne w niedalekiej przyszłości. Ankietowani zwracali też uwagę na konieczność wdrożenia nowych sposobów monitorowania i zarządzania siecią (60% aktualnie, 26% w dłuższej perspektywie) dla utrzymania wydajności sieci w miarę jej rosnącego obciążenia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"