Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Wdrażanie Citrix PVS

Data publikacji: 31-08-2015 Autor: Jarosław Sobel

W poprzednim numerze „IT Professional” (s. 34) przedstawiliśmy możliwości rozwiązania Citrix Provisioning Services. W artykule opisujemy sposób instalacji i konfiguracji tego środowiska, tak aby było w stanie dostarczać dowolną liczbę wirtualnych desktopów.

Proces wdrażania rozwiązania Citrix PVS możemy podzielić na kilka etapów:

1. Instalacja i konfiguracja komponentów Citrix Provisioning Services;
2. Instalacja systemu wzorcowego (tzw. Master VM), konwersja do vDisku oraz uruchomienie streamowanych maszyn (Target Device’ów);
3. Strojenie, instalacja aplikacji dodatkowych, usuwanie błędów.

W tym numerze skupimy się na pierwszym etapie. Co prawda podczas ostatniej konferencji Citrix Synergy w Orlando została podana informacja o wersji 7.7, która ma przynieść dużo nowych zmian i udogodnień, niestety, nie jest ona jeszcze dostępna (nawet w formie testowej). Dlatego też wszystkie opisane poniżej czynności dotyczą aktualnej wersji oznaczonej numerem 7.6.

> Architektura rozwiązania

Przedstawione rozwiązanie zakłada implementację dla pojedynczego site’u (np.: w ramach jednego DataCenter). Zbudowane zostanie w środowisku wirtualnym, przy czym rodzaj i wersja hypervisora są na tym etapie dowolne (wspierane są: Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere). Wszystkie komponenty są zdublowane, tak aby wyeliminować pojedynczy punkt awarii (Single Point of Failure – SPoF).

W środowisku przewidziano dwa segmenty sieciowe (VLAN-y) – rys. 1. Pierwszy VLAN (oznaczony kolorem zielonym) służy do komunikacji typu data – pomiędzy serwerami PVS a serwerem SQL i AD. W tej podsieci odbywać się będzie również komunikacja serwerów XenApp i stacji VDI ze światem zewnętrznym (komunikacja z DDC i z użytkownikami). Drugi VLAN (oznaczony kolorem żółtym) będzie wydzieloną siecią przeznaczoną do streamowania obrazu do urządzeń docelowych (Target Device). Sieć ta nie ma dostępu do innych segmentów. Rozdzielanie ruchu data i streaming było rekomendowane przez Citrixa jeszcze do wersji 6.x. Obecnie, przy szybkich kartach sieciowych i dużej przepustowości sieci dane te mogą być przesyłane w jednym, wspólnym VLAN-ie. Jeśli jednak utworzenie kolejnego segmentu sieci (z odrębną adresacją) nie stanowi problemu, proponujemy zastosowanie takiego właśnie rozwiązania – jest ono znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i ewentualnym usuwaniu błędów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"