Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Wdrażanie Citrix PVS

Data publikacji: 31-08-2015 Autor: Jarosław Sobel

W poprzednim numerze „IT Professional” (s. 34) przedstawiliśmy możliwości rozwiązania Citrix Provisioning Services. W artykule opisujemy sposób instalacji i konfiguracji tego środowiska, tak aby było w stanie dostarczać dowolną liczbę wirtualnych desktopów.

Proces wdrażania rozwiązania Citrix PVS możemy podzielić na kilka etapów:

1. Instalacja i konfiguracja komponentów Citrix Provisioning Services;
2. Instalacja systemu wzorcowego (tzw. Master VM), konwersja do vDisku oraz uruchomienie streamowanych maszyn (Target Device’ów);
3. Strojenie, instalacja aplikacji dodatkowych, usuwanie błędów.

W tym numerze skupimy się na pierwszym etapie. Co prawda podczas ostatniej konferencji Citrix Synergy w Orlando została podana informacja o wersji 7.7, która ma przynieść dużo nowych zmian i udogodnień, niestety, nie jest ona jeszcze dostępna (nawet w formie testowej). Dlatego też wszystkie opisane poniżej czynności dotyczą aktualnej wersji oznaczonej numerem 7.6.

> Architektura rozwiązania

Przedstawione rozwiązanie zakłada implementację dla pojedynczego site’u (np.: w ramach jednego DataCenter). Zbudowane zostanie w środowisku wirtualnym, przy czym rodzaj i wersja hypervisora są na tym etapie dowolne (wspierane są: Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere). Wszystkie komponenty są zdublowane, tak aby wyeliminować pojedynczy punkt awarii (Single Point of Failure – SPoF).

W środowisku przewidziano dwa segmenty sieciowe (VLAN-y) – rys. 1. Pierwszy VLAN (oznaczony kolorem zielonym) służy do komunikacji typu data – pomiędzy serwerami PVS a serwerem SQL i AD. W tej podsieci odbywać się będzie również komunikacja serwerów XenApp i stacji VDI ze światem zewnętrznym (komunikacja z DDC i z użytkownikami). Drugi VLAN (oznaczony kolorem żółtym) będzie wydzieloną siecią przeznaczoną do streamowania obrazu do urządzeń docelowych (Target Device). Sieć ta nie ma dostępu do innych segmentów. Rozdzielanie ruchu data i streaming było rekomendowane przez Citrixa jeszcze do wersji 6.x. Obecnie, przy szybkich kartach sieciowych i dużej przepustowości sieci dane te mogą być przesyłane w jednym, wspólnym VLAN-ie. Jeśli jednak utworzenie kolejnego segmentu sieci (z odrębną adresacją) nie stanowi problemu, proponujemy zastosowanie takiego właśnie rozwiązania – jest ono znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i ewentualnym usuwaniu błędów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"