Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Cyfrowe poszerzanie kompetencji

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Grzegorz Kubera
Kursy Lynda.com zostały...
Katalog w serwisie...
Serwis Codecademy.com to...

Menedżer IT może nieustannie się doskonalić i zwiększać zakres swoich kompetencji, wykorzystując do tego celu internet, a dostępne platformy edukacji online oferują wiele specjalistycznych i zróżnicowanych cenowo kursów. Podpowiadamy, gdzie szukać wartościowej wiedzy i jak zdobywać nowe umiejętności.

Jednym z dowodów, że edukacja online zyskuje na znaczeniu, są publiczne debaty odbywające się w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Zagraniczne uczelnie i organizacje zastanawiają się, jak bardzo serwisy do e-nauczania zmienią sposób zdobywania wiedzy i umiejętności. Dotyczy to nie tylko USA. Biorąc pod uwagę postępującą globalizację, chodzi o cały świat. Pod względem dynamiki rozwoju usługi oferowane przez start-upy z sektora EdTech (Education Technology) osiągają wskaźniki uzyskiwane przez firmy zajmujące się muzyką i reklamą. Wszystkie usługi oferowane są jednak w całkowicie cyfrowej postaci. Prognozy ekspertów zakładają, że do 2022 roku rynek EdTech będzie wart 4,47 biliona dolarów. Osiągane przychody mogą być tak duże, ponieważ w przeciwieństwie do usług z sektora eCommerce, gdzie najczęściej tylko część usługi jest cyfrowa, edukacja online realizowana jest wyłącznie z wykorzystaniem przeglądarki internetowej lub w aplikacji mobilnej.

> DOBRA INWESTYCJA

Choć e-nauczanie nie jest rynkową nowością, obecnie traktowane jest zupełnie inaczej niż kilka lat temu, zarówno przez użytkowników, przedsiębiorców, jak i inwestorów. Dostępne technologie i łatwo dostępny, szybki internet powodują, że start-upy z sektora EdTech osiągają duże sukcesy. Jak wynika z analiz CB Insights, firmy monitorującej ten rynek od 2009 r., w ubiegłym roku inwestorzy przeznaczyli łącznie 1,87 mld dol. na tego typu przedsięwzięcia edukacyjne. Był to dotychczasowy rekord, który szybko został pobity – w pierwszej połowie 2015 r. inwestorzy zainwestowali już 2,51 mld dol. na rozwój start-upów specjalizujących się w edukacji online. Przeprowadzono też kilka dużych przejęć – najlepszym przykładem jest zakup za 1,5 mld dol. platformy do edukacji online Lynda.com przez serwis LinkedIn.

Inwestorzy zaczynają traktować segment edukacji poważnie – zdaniem analityków z firmy badawczej Ambient Insight ten rok udowodnił, że zainteresowanie inwestorów jest gigantyczne i będzie rosnąć. Niektórzy są jednak bardziej sceptyczni i dla nich to ciągle za mało. – W stosunku do wielkości całego rynku edukacyjnego inwestycje napływające z funduszy venture capital są zaledwie ułamkiem tego, czego można by się spodziewać – podkreśla John Baker, założyciel i dyrektor generalny D2L, amerykańskiego dostawcy systemu zarządzania nauczaniem. – Jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ, jaki edukacja ma na społeczeństwo czy PKB, wciąż jesteśmy daleko od tego, co powinno być realizowane – dodaje Baker, sugerując, że inwestorzy powinni traktować segment EdTech jeszcze poważniej.

Zainteresowanie inwestorów widać nie tylko w USA, ale też na rynku azjatyckim. W pierwszej połowie tego roku niemal 800 mln dol. powędrowało do 20 firm EdTech z Chin. Inwestorzy dostrzegają też start-upy z Indii (łącznie 137 mln dol. zainwestowanych pieniędzy) oraz Brazylii (97 mln dol.). Dla porównania, do tej pory w Brazylii rekordem, jeśli chodzi o inwestycje w sektor EdTech, było 5,3 mln dol. w 2013 r. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"