Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Cyfrowe poszerzanie kompetencji

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Grzegorz Kubera
Kursy Lynda.com zostały...
Katalog w serwisie...
Serwis Codecademy.com to...

Menedżer IT może nieustannie się doskonalić i zwiększać zakres swoich kompetencji, wykorzystując do tego celu internet, a dostępne platformy edukacji online oferują wiele specjalistycznych i zróżnicowanych cenowo kursów. Podpowiadamy, gdzie szukać wartościowej wiedzy i jak zdobywać nowe umiejętności.

Jednym z dowodów, że edukacja online zyskuje na znaczeniu, są publiczne debaty odbywające się w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Zagraniczne uczelnie i organizacje zastanawiają się, jak bardzo serwisy do e-nauczania zmienią sposób zdobywania wiedzy i umiejętności. Dotyczy to nie tylko USA. Biorąc pod uwagę postępującą globalizację, chodzi o cały świat. Pod względem dynamiki rozwoju usługi oferowane przez start-upy z sektora EdTech (Education Technology) osiągają wskaźniki uzyskiwane przez firmy zajmujące się muzyką i reklamą. Wszystkie usługi oferowane są jednak w całkowicie cyfrowej postaci. Prognozy ekspertów zakładają, że do 2022 roku rynek EdTech będzie wart 4,47 biliona dolarów. Osiągane przychody mogą być tak duże, ponieważ w przeciwieństwie do usług z sektora eCommerce, gdzie najczęściej tylko część usługi jest cyfrowa, edukacja online realizowana jest wyłącznie z wykorzystaniem przeglądarki internetowej lub w aplikacji mobilnej.

> DOBRA INWESTYCJA

Choć e-nauczanie nie jest rynkową nowością, obecnie traktowane jest zupełnie inaczej niż kilka lat temu, zarówno przez użytkowników, przedsiębiorców, jak i inwestorów. Dostępne technologie i łatwo dostępny, szybki internet powodują, że start-upy z sektora EdTech osiągają duże sukcesy. Jak wynika z analiz CB Insights, firmy monitorującej ten rynek od 2009 r., w ubiegłym roku inwestorzy przeznaczyli łącznie 1,87 mld dol. na tego typu przedsięwzięcia edukacyjne. Był to dotychczasowy rekord, który szybko został pobity – w pierwszej połowie 2015 r. inwestorzy zainwestowali już 2,51 mld dol. na rozwój start-upów specjalizujących się w edukacji online. Przeprowadzono też kilka dużych przejęć – najlepszym przykładem jest zakup za 1,5 mld dol. platformy do edukacji online Lynda.com przez serwis LinkedIn.

Inwestorzy zaczynają traktować segment edukacji poważnie – zdaniem analityków z firmy badawczej Ambient Insight ten rok udowodnił, że zainteresowanie inwestorów jest gigantyczne i będzie rosnąć. Niektórzy są jednak bardziej sceptyczni i dla nich to ciągle za mało. – W stosunku do wielkości całego rynku edukacyjnego inwestycje napływające z funduszy venture capital są zaledwie ułamkiem tego, czego można by się spodziewać – podkreśla John Baker, założyciel i dyrektor generalny D2L, amerykańskiego dostawcy systemu zarządzania nauczaniem. – Jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ, jaki edukacja ma na społeczeństwo czy PKB, wciąż jesteśmy daleko od tego, co powinno być realizowane – dodaje Baker, sugerując, że inwestorzy powinni traktować segment EdTech jeszcze poważniej.

Zainteresowanie inwestorów widać nie tylko w USA, ale też na rynku azjatyckim. W pierwszej połowie tego roku niemal 800 mln dol. powędrowało do 20 firm EdTech z Chin. Inwestorzy dostrzegają też start-upy z Indii (łącznie 137 mln dol. zainwestowanych pieniędzy) oraz Brazylii (97 mln dol.). Dla porównania, do tej pory w Brazylii rekordem, jeśli chodzi o inwestycje w sektor EdTech, było 5,3 mln dol. w 2013 r. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"