Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Różne podejście do pracy, produktywności i technologii IT

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Sebastian Kuniszewski

Ponad 40% pracowników polskich małych i średnich firm deklaruje, że spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo. Podobny odsetek zatrudnionych w tym sektorze w innych krajach europejskich przyznaje, że pracy poświęca o 10 godzin mniej. Wyniki można uzasadnić wyższym stopniem zaangażowania rodzimych pracowników, ale również niższą produktywnością wynikającą z mniejszego wykorzystania technologii informatycznych, które podnoszą wydajność pracy.

Badania przeprowadzone przez Ipsos MORI w marcu 2015 roku na zlecenie Microsoft wyraźnie pokazują, że 76% rodzimych respondentów podkreśla konieczność wykonywania swoich obowiązków z biura. Średni europejski wynik to 61%. Jako jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji Polacy wskazują problemem z realizacją pracy w sposób zdalny (45% respondentów). Przedstawiciele polskich MŚP pracują też dłużej od swoich europejskich kolegów i są bardziej skłonni do odbierania telefonów poza tradycyjnymi godzinami pracy (94% polskich pracowników vs 83% europejskich pracowników). Badanie objęło 5555 pracowników firm zatrudniających do 250 pracowników w następujących krajach: Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Mobilny dostęp do zasobów

Respondenci przyznają, że nowe technologie mogłyby im pomóc w zyskaniu dodatkowego czasu i poprawie produktywności. Niemal 2/3 uczestników badania twierdzi, że rozwiązania mobilne pomagają zaoszczędzić czas, a połowa respondentów przyznaje, że zapewniają one większą produktywność poza biurem. Równocześnie wg badanych skala wykorzystania w firmach smartfonów i tabletów jest wciąż niska. Tu jednak wyniki dla Polski i krajów Europy są zbliżone – w Polsce 40% pracowników używa smartfonów i 15% tabletów, natomiast w Europie odpowiednio 44% i 22%. Przyczyną niższej wydajności pracy jest więc nie tyle brak dostępu do mobilnych urządzeń, ale raczej sposób ich wykorzystania. Kluczem do szybkiej i efektywnej realizacji zadań jest bowiem dostęp do niezbędnych zasobów firmy z poziomu urządzenia przenośnego, a nie samo jego posiadanie.

Papier zamiast nowych technologii

Badanie pokazało sporą różnicę w stopniu stosowania usług i rozwiązań ICT w polskich i europejskich firmach. W przypadku 31% polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP wciąż dominuje praca oparta na dokumentach papierowych. W Europie odsetek ten jest niższy o 8%. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii jedynie 19% firm opiera swoją działalność na obiegu papierowych dokumentów, zaś 36% przyznaje się do pełnej cyfryzacji procesów. W Holandii wyniki te są jeszcze wyższe – „cyfrowych” organizacji jest w tym kraju aż 42%.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"